Licensed to St. Catherine University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/23/2010 07:41 PM
                          2010 St. Kates Invitational                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trudeau, Lauren           SR Concordia                 NT     391.25   20  
  2 Moody, Sarah              SO St. Kate's                NT     368.00   17  
  3 Glubzinski, Amy           JR Concordia                 NT     349.60   16  
  4 Hausauer, Kira            FR Concordia                 NT     313.75   15  
  5 Hall, Alison              SO Concordia                 NT     284.45   14  
  6 Williams, Kristy          JR Concordia                 NT    x272.70  
  7 Hansvick, Molly           SO Concordia                 NT    x270.50  
  8 Goldman, Becca               UWRF                      NT     269.65   13  
  9 Briese, Heather           JR Minnesota-Morris          NT     258.25   12  
 10 Wappes, Sara              SR St. Thomas                NT     252.90   11  
 11 Eickhoff, Beth            JR Concordia                 NT    x213.55  
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Isaacson, Jeff            FR St. Thomas                NT     368.85  
  2 Zimmerman, Chris          FR HAM                       NT     256.75  
 -- Panure, Ryan              FR St. Thomas                NT         x   
 -- Cedergren, Dan            SO St. Thomas                NT         x   
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glubzinski, Amy           JR Concordia                 NT     365.20   20  
  2 Moody, Sarah              SO St. Kate's                NT     337.35   17  
  3 Hausauer, Kira            FR Concordia                 NT     324.35   16  
  4 Hansvick, Molly           SO Concordia                 NT     302.75   15  
  5 Briese, Heather           JR Minnesota-Morris          NT     294.90   14  
  6 Trudeau, Lauren           SR Concordia                 NT     286.25   13  
  7 Hall, Alison              SO Concordia                 NT    x269.00  
  8 Wappes, Sara              SR St. Thomas                NT     259.90   12  
  9 Williams, Kristy          JR Concordia                 NT    x256.20  
 
Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panure, Ryan              FR St. Thomas                NT     391.45   20  
  2 Isaacson, Jeff            FR St. Thomas                NT     361.90   17  
  3 Zimmerman, Chris          FR HAM                       NT     270.60   16  
  4 Cedergren, Dan            SO St. Thomas                NT     260.15   15  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas  'A'                     1:42.50    1:41.42   40  
     1) Root, Jena SR                   2) Consoer, Wendy FR              
     3) Clauss, Layla SR                4) Ney, Becca JR                  
  2 Macalester College  'A'                           1:47.10    1:46.43   34  
     1) Oh, Suzanne FY                  2) Ellerton, Sarah SR             
     3) Fleming, Grace SO               4) Hart, Karoline SO              
  3 Concordia College  'A'                            1:47.21    1:46.59   32  
     1) Coleman, Katie JR               2) Ament, Sarah JR                
     3) Weisz, Aleina JR                4) Suchanek, Amanda FR            
  4 University of Minnesota-Morris  'A'               1:47.73    1:48.12   30  
     1) Harder, Rachel FR               2) Hanson, Jackie SO              
     3) Johnson, Melissa SO             4) Sands, Kasey FR                
  5 St. Catherine University  'A'                     1:52.00    1:48.82   28  
     1) Kramka, Ashley SO               2) Maas, Melanie FR               
     3) Walters, Mary SO                4) Jurusik, Steffanie FR          
  6 University of St. Thomas  'B'                     1:48.00   x1:49.95  
     1) Krueger, Amy SO                 2) Kramer, Anna SR                
     3) Gill, Caitlin SR                4) Hartman, Rachel SO             
  7 UW River Falls  'A'                               1:48.00    1:52.03   26  
     1) Kaiser, Darian                  2) Jambretz, Tori                 
     3) Tutor, Ranndi                   4) Wiseman, Hannah                
  8 Hamline University  'A'                           1:47.74    1:52.23   24  
     1) Thanel, Tiffany SO              2) Kalkbrenner, Kryslyn SO        
     3) Weslander, Erin SO              4) Moriarty, Erinn SR             
  9 St. Catherine University  'B'                     1:58.00   x1:53.65  
     1) Paetzel, Christina FR           2) Hitchcock, Kylah FR            
     3) Bisciglia, Reba SO              4) Oberg-Hauser, Laura FR         
 10 UW River Falls  'B'                               1:54.00   x1:56.06  
     1) Knight, Tamra                   2) Goldman, Becca                 
     3) Koch, Sarah                     4) Gargulak, Caitlin              
 11 Concordia College  'B'                            1:58.10   x1:57.41  
     1) Koeck, Mackenzie SR             2) Aharonovich, Adva SO           
     3) Sundgaard, Brittney SO          4) Upton, Allie FR                
 12 Macalester College  'B'                           1:52.10   x1:58.19  
     1) Davies, Meghan SO               2) Benson, Jillian JR             
     3) Horstkotte, Katharine SR        4) Cady, Alyssa SO                
 13 University of Minnesota-Morris  'B'                    NT   x1:58.39  
     1) Yackley, Jane SO                2) Roy, Jodie SO                  
     3) Kestner, Katie FR               4) Grundmanis, Kristina FR        
 14 Augsburg College  'A'                             2:17.00    1:58.59   22  
     1) Moe, Laura                      2) Zollner, Julie                 
     3) Neff, Katie                     4) Storlie, Amy                   
 15 Hamline University  'B'                           1:57.09   x2:01.96  
     1) Nummi, Jozie SO                 2) Lesnak, Angela FR              
     3) Carlson, Anna FR                4) Neff, Kristen FR               
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas  'A'                     1:32.00    1:33.31   40  
     1) Stark, Steve FR                 2) Stark, John SR                 
     3) Nimens, Ethan FR                4) Moore, Matt JR                 
  2 UW River Falls  'A'                               1:33.85    1:34.06   34  
     1) Delgado, Marcelino              2) Ehrenberg, Dan                 
     3) Blasberg, Dan                   4) Henrichs, Eric                 
  3 University of St. Thomas  'B'                     1:36.00   x1:35.23  
     1) Dooley, Patrick FR              2) Nielsen, Alec SO               
     3) Wesen-Kahn, Zak FR              4) Moulton, Tyler FR              
  4 Macalester College  'A'                           1:37.10    1:40.15   32  
     1) Yamashita, Jeff JR              2) Venneri, Paco SO               
     3) Bangert, Christian FY           4) Gilkey, Jackson FY             
  5 UW River Falls  'B'                               1:38.00   x1:45.15  
     1) Matz, Alex                      2) Breneman, Sean                 
     3) Arneson, Justin                 4) Altendorfer, Pat               
 
Event 7  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Karoline            SO MAC                  5:39.10    5:27.23   20  
  2 Jurusik, Steffanie        FR St. Kate's           5:39.80    5:38.46   17  
  3 Krieger, Ali              SR St. Thomas           5:45.00    5:42.65   16  
  4 Wiseman, Hannah              UWRF                 5:37.76    5:42.95   15  
  5 Fossum, Stacie            SR Concordia            5:56.43    5:51.90   14  
  6 Scarborough, Paige        SO Concordia            6:01.06    5:52.32   13  
  7 Adair, Alyssa                UWRF                 5:44.50    5:54.09   12  
  8 Zastrow, Samantha         JR St. Thomas           5:50.00    5:56.72   11  
  9 Maas, Melanie             FR St. Kate's           5:47.76    5:58.39    9  
 10 Schellinger, Emily        SO Minnesota-Morris     6:12.22    6:00.86    7  
 11 Oberg-Hauser, Laura       FR St. Kate's           5:58.07    6:02.24    6  
 12 Paetzel, Christina        FR St. Kate's           6:01.28    6:04.74    5  
 13 Thares, Aurora            FR Minnesota-Morris     5:53.11    6:07.73    4  
 14 Tholen, Angie                UWRF                 6:08.21    6:07.89    3  
 15 Gargulak, Caitlin            UWRF                 6:05.00    6:07.92    2  
 16 Croissant, Heather        SR Concordia            6:14.65    6:11.59    1  
 17 Hitchcock, Kylah          FR St. Kate's           6:14.55   x6:13.17  
 18 Dillemuth, Natalie        FR Concordia            6:17.29    6:17.92  
 19 Donatelle, Marissa        JR St. Kate's           6:10.49   x6:18.00  
 20 Bachmeier, Abby              UWRF                 6:08.00   x6:19.52  
 21 Nummi, Jozie              SO HAM                  6:34.49    6:20.17  
 22 Anderson, Samantha        SO Minnesota-Morris     6:32.17    6:27.73  
 23 Machones, Rebecca            UWRF                 6:15.00   x6:27.97  
 24 Peterson, Kelsey             UWRF                 6:21.80   x6:28.03  
 25 Luedtke, Kristen          JR St. Thomas           6:15.00    6:29.03  
 26 Cameron, Christy          SR St. Kate's           6:21.13   x6:30.68  
 27 Roe, Kristina             SO Minnesota-Morris     6:44.76    6:36.88  
 28 Murnion, Katherine        JR Concordia            6:54.34   x6:39.10  
 29 Sudermann, Rachel         JR Concordia            7:01.02   x6:44.06  
 
Event 8  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailly, David             FR St. Thomas           5:17.64    5:17.94   20  
  2 Paterson, Teddy           SR St. Thomas           5:23.33    5:21.71   17  
  3 Orlando, Anthony             UWRF                 5:48.04    5:22.38   16  
  4 Akason, Andy              FR St. Thomas           5:30.00    5:24.11   15  
  5 Janezich, David           SR HAM                  5:33.79    5:42.36   14  
  6 Anderson, Josh               UWRF                 5:46.96    5:46.44   13  
  7 Anderson, Justin             UWRF                 5:51.72    5:50.59   12  
  8 Chase, Tyler              SR St. Thomas           5:50.08    5:57.69   11  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromback, Katie           FR St. Thomas           2:18.93    2:16.54   20  
  2 Witt, Alli                FR St. Kate's           2:18.51    2:18.53   17  
  3 Punyko, Renee             SR HAM                  2:17.91    2:18.61   16  
  4 Frey, Hillary             SO MAC                  2:20.54    2:20.61   15  
  5 Bruno, Jenny              FR St. Thomas           2:19.83    2:20.79   14  
  6 Pillsbury, Clare          SO MAC                  2:20.01    2:21.00   13  
  7 Vrudny, Sarah             SO St. Kate's           2:18.35    2:22.81   12  
  8 Fleming, Grace            SO MAC                  2:28.96    2:23.08   11  
  9 Weisz, Aleina             JR Concordia            2:26.35    2:23.58    9  
 10 Sands, Kasey              FR Minnesota-Morris     2:25.17    2:25.81    7  
 11 Walters, Mary             SO St. Kate's           2:25.39    2:26.23    6  
 12 Kuramoto, Sydney          SR St. Thomas           2:24.63    2:27.81    5  
 13 Fong, Hannah              SO MAC                  2:28.47    2:30.54    4  
 14 Rodarmel, Alexis          FR St. Thomas           2:30.00    2:31.32    3  
 15 Koch, Sarah                  UWRF                 2:28.12    2:32.08    2  
 16 Mitlyng, Lindsay          SO Concordia            2:32.85    2:32.31    1  
 17 Kramer, Anna              SR St. Thomas           2:37.77   x2:32.57  
 18 Weslander, Erin           SO HAM                  2:34.97    2:33.19  
 19 Dempsey, Kathleen         FR St. Thomas           2:36.66   x2:35.25  
 20 Vermann, Kate             JR MAC                       NT   x2:35.74  
 21 Kalkbrenner, Kryslyn      SO HAM                  2:33.22    2:36.68  
 22 Bisciglia, Reba           SO St. Kate's           2:36.02    2:36.85  
 23 Koeck, Mackenzie          SR Concordia            2:39.48    2:37.63  
 24 Domine, Megan             FR Minnesota-Morris     2:38.99    2:38.41  
 25 Obrecht, Jessica          SO Concordia            2:44.07    2:43.00  
 26 Yackley, Jane             SO Minnesota-Morris     2:40.22    2:44.47  
 27 Moe, Laura                   AUG                  2:43.00    2:45.12  
 28 Kestner, Katie            FR Minnesota-Morris     2:45.12    2:48.71  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Matt               JR St. Thomas           2:06.72    2:05.64   20  
  2 Buchholz, Jeff            SR St. Thomas           2:12.00    2:10.62   17  
  3 O'Brien, Kevin               UWRF                 2:09.45    2:10.90   16  
  4 Metz, Ted                 FY MAC                  2:18.47    2:17.47   15  
  5 Dooley, Patrick           FR St. Thomas           2:25.55    2:17.95   14  
  6 Breneman, Sean               UWRF                 2:24.84    2:23.83   13  
  7 Campbell, Ty                 UWRF                 2:32.03    2:32.06   12  
 
Event 11  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ney, Becca                JR St. Thomas             24.93      24.92   20  
  2 Perkins, Bridget          SO St. Kate's             25.63      25.75   16.5
  2 Harder, Rachel            FR Minnesota-Morris       25.95      25.75   16.5
  4 Suchanek, Amanda          FR Concordia              26.00      26.46   15  
  5 Bailey, Marreya           SR HAM                    25.80      26.64   14  
  6 Kramka, Ashley            SO St. Kate's             27.12      26.97   13  
  7 Ellerton, Sarah           SR MAC                    26.73      27.42   12  
  8 Oh, Suzanne               FY MAC                    26.89      27.51   11  
  9 Ament, Sarah              JR Concordia              27.76      27.53    9  
 10 Root, Jessica             FR St. Thomas             27.36      27.54    7  
 11 Jambretz, Tori               UWRF                   27.83      27.57    6  
 12 Becker, Liz               FR St. Thomas             28.07      27.59    5  
 13 Thanel, Tiffany           SO HAM                    27.95      27.62    4  
 14 Moriarty, Erinn           SR HAM                    28.01      27.77    3  
 15 Kaiser, Darian               UWRF                   27.75      27.92    2  
 16 Moss, Cindy               FR Concordia              28.09      28.19    1  
 17 Walters, Whitney          JR Concordia              27.75      28.20  
 18 Johnson, Melissa          SO Minnesota-Morris       27.83      28.22  
 19 Wills, Emma               FR St. Thomas             27.92      28.24  
 20 Marthaler, Lexi           SO St. Thomas             29.04     x28.29  
 21 Fisher, Sam               SR HAM                    28.58      28.61  
 22 Gill, Caitlin             SR St. Thomas             28.30     x28.64  
 23 Upton, Allie              FR Concordia              28.93     x28.82  
 24 Bachmeier, Abby              UWRF                   28.30      29.02  
 25 Tutor, Ranndi                UWRF                   28.07      29.04  
 25 Davies, Meghan            SO MAC                    28.93      29.04  
 27 Aharonovich, Adva         SO Concordia              29.72     x29.13  
 28 Domine, Megan             FR Minnesota-Morris       28.71      29.34  
 29 Van Den Brandt, Hannah    FY MAC                    28.63      29.66  
 30 Ghylin, Abby              FR HAM                    30.20     x29.77  
 31 Horstkotte, Katharine     SR MAC                    28.80     x29.84  
 32 Riihiluoma, Emily         JR Concordia              29.43     x29.95  
 33 Neff, Katie                  AUG                    45.00      30.06  
 34 Roy, Jodie                SO Minnesota-Morris       29.38      30.20  
 35 Neff, Kristen             FR HAM                    29.68     x30.44  
 36 Benson, Jillian           JR MAC                    29.66     x30.45  
 37 Cady, Alyssa              SO MAC                    30.32     x30.50  
 37 Wappes, Sara              SR St. Thomas             30.01     x30.50  
 39 Sundgaard, Brittney       SO Concordia              31.92     x30.75  
 40 Lesnak, Angela            FR HAM                    32.37     x31.04  
 41 Carlson, Anna             FR HAM                    32.21     x32.39  
 42 Boehnlein, Tess           FR Minnesota-Morris       42.44     x41.50  
 43 Nader, Nicole                AUG                    45.00      47.11  
 
Event 12  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamashita, Jeff           JR MAC                    22.58      23.23   20  
  2 Stark, Steve              FR St. Thomas             23.17      23.28   17  
  3 Delgado, Marcelino           UWRF                   22.97      23.59   16  
  4 Nielsen, Alec             SO St. Thomas             23.50      24.03   15  
  5 Newman, Dan               SO St. Thomas             24.55      24.12   13.5
  5 Henrichs, Eric               UWRF                   23.92      24.12   13.5
  7 Wesen-Kahn, Zak           FR St. Thomas             23.34      24.15   12  
  8 Ehrenberg, Dan               UWRF                   23.12      24.20   11  
  9 Blasberg, Dan                UWRF                   23.88      24.46    9  
 10 Matz, Alex                   UWRF                   24.66     x24.93  
 11 Stark, John               SR St. Thomas             24.45     x24.94  
 12 Venneri, Paco             SO MAC                    24.43      25.18    7  
 13 Linn, Tony                SR St. Thomas             24.71     x25.39  
 14 Czech, Louis              SO St. Thomas             25.90     x25.47  
 15 Anderson, Tyler           JR HAM                    25.97      25.59    6  
 16 Bangert, Christian        FY MAC                    24.80      25.89    5  
 17 Trubetskoy, Vasa          JR MAC                    25.99      26.49    4  
 18 Lambert-Perkins, Tyler    SR HAM                    27.32      27.21    3  
 19 Arneson, Justin              UWRF                   27.51     x27.41  
 20 Gass, Bobbi               SR MAC                    26.95     x27.96  
 21 Altendorfer, Pat             UWRF                   27.56     x28.36  
 
Event 13  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Catherine University  'A'                     1:54.37    1:56.08   40  
     1) Jurusik, Steffanie FR           2) Witt, Alli FR                  
     3) Perkins, Bridget SO             4) Vrudny, Sarah SO               
  2 Macalester College  'A'                           1:56.84    2:00.16   34  
     1) Pillsbury, Clare SO             2) Frey, Hillary SO               
     3) Yeazel, Kiersten JR             4) Hart, Karoline SO              
  3 Hamline University  'A'                           2:00.86    2:01.78   32  
     1) Fisher, Sam SR                  2) Bailey, Marreya SR             
     3) Punyko, Renee SR                4) Moriarty, Erinn SR             
  4 Concordia College  'A'                            2:01.13    2:02.20   30  
     1) Weisz, Aleina JR                2) Fossum, Stacie SR              
     3) Walters, Whitney JR             4) Coleman, Katie JR              
  5 University of St. Thomas  'B'                     2:02.00    2:06.77   28  
     1) Kuramoto, Sydney SR             2) Adornato, Lindsay SR           
     3) Dempsey, Kathleen FR            4) Becker, Liz FR                 
  6 University of Minnesota-Morris  'A'               2:01.33    2:06.80   26  
     1) Harder, Rachel FR               2) Yackley, Jane SO               
     3) Schellinger, Emily SO           4) Kestner, Katie FR              
  7 St. Catherine University  'B'                     2:04.00   x2:07.08  
     1) Walters, Mary SO                2) Paetzel, Christina FR          
     3) Maas, Melanie FR                4) Oberg-Hauser, Laura FR         
  8 UW River Falls  'A'                               2:02.00    2:07.59   24  
     1) Adair, Alyssa                   2) Gargulak, Caitlin              
     3) Jambretz, Tori                  4) Kaiser, Darian                 
  9 Macalester College  'B'                           2:10.10   x2:09.77  
     1) Davies, Meghan SO               2) Fong, Hannah SO                
     3) Van Den Brandt, Hannah FY       4) Oh, Suzanne FY                 
 10 Concordia College  'B'                            2:09.96   x2:12.80  
     1) Dillemuth, Natalie FR           2) Obrecht, Jessica SO            
     3) Mitlyng, Lindsay SO             4) Scarborough, Paige SO          
 11 Augsburg College  'A'                             2:15.00    2:14.20   22  
     1) Zollner, Julie                  2) Moe, Laura                     
     3) Neff, Katie                     4) Storlie, Amy                   
 12 University of Minnesota-Morris  'B'                    NT   x2:16.08  
     1) Woods, Ashley FR                2) Roy, Jodie SO                  
     3) Domine, Megan FR                4) Grundmanis, Kristina FR        
 13 UW River Falls  'B'                               2:12.00   x2:19.31  
     1) Peterson, Kelsey                2) Tutor, Ranndi                  
     3) Goldman, Becca                  4) Knight, Tamra                  
 14 Hamline University  'B'                                NT   x2:20.04  
     1) Neff, Kristen FR                2) Lesnak, Angela FR              
     3) Nummi, Jozie SO                 4) Ghylin, Abby FR                
 -- University of St. Thomas  'A'                     1:53.00         DQ  
     1) Root, Jena SR                   2) Harrod, Karly FR               
     3) Bromback, Katie FR              4) Krieger, Ali SR                
 
Event 14  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas  'A'                     1:40.00    1:38.66   40  
     1) Hoelterhoff, Michael FR         2) Frost, Grant JR                
     3) Mullee, Peter SR                4) Rauchwarter, Sam FR            
  2 UW River Falls  'A'                               1:43.50    1:45.85   34  
     1) Blasberg, Dan                   2) Ehrenberg, Dan                 
     3) O'Brien, Kevin                  4) Delgado, Marcelino             
  3 University of St. Thomas  'B'                     1:54.00   x1:52.54  
     1) Czech, Louis SO                 2) Newman, Dan SO                 
     3) Trowbridge, Taylor SO           4) Akason, Andy FR                
  4 Macalester College  'A'                           1:55.10    1:54.11   32  
     1) Trubetskoy, Vasa JR             2) Metz, Ted FY                   
     3) Yamashita, Jeff JR              4) Venneri, Paco SO               
  5 UW River Falls  'B'                               1:51.00   x1:59.86  
     1) Anderson, Josh                  2) Henrichs, Eric                 
     3) Sisulak, Andrew                 4) Anderson, Justin               
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simon, Sam                SO St. Thomas           5:02.28    4:53.96   20  
  2 Frey, Hillary             SO MAC                  4:59.28    4:57.02   17  
  3 Clauss, Layla             SR St. Thomas           4:56.69    4:57.41   16  
  4 Maas, Melanie             FR St. Kate's           5:19.50    5:17.80   15  
  5 Koch, Sarah                  UWRF                 5:14.28    5:19.59   14  
  6 Knight, Tamra                UWRF                 5:16.84    5:19.84   13  
  7 Thares, Aurora            FR Minnesota-Morris     5:31.85    5:29.00   12  
  8 Koeck, Mackenzie          SR Concordia            5:30.59    5:31.80   11  
  9 Hanson, Jackie            SO Minnesota-Morris     5:30.24    5:33.71    9  
 10 Bisciglia, Reba           SO St. Kate's           5:31.69    5:37.33    7  
 11 Machones, Rebecca            UWRF                 5:52.08    5:54.67    6  
 12 Murnion, Katherine        JR Concordia            6:25.93    6:15.81    5  
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Matt               JR St. Thomas           4:28.67    4:33.73   20  
  2 Ruhme, Ben                FR St. Thomas           4:35.00    4:33.98   17  
  3 Byrnes, Jamie             SO St. Thomas           4:44.44    4:40.69   16  
  4 Stearns, Kirk             SR St. Thomas           4:42.53    4:44.88   15  
  5 Buchholz, Jeff            SR St. Thomas                NT   x4:47.48  
  6 Orlando, Anthony             UWRF                 5:04.99    4:49.36   14  
  7 Watters, Ian              SO St. Thomas           4:37.42   x4:53.41  
  8 Breneman, Sean               UWRF                 5:10.00    5:16.12   13  
  9 Gass, Bobbi               SR MAC                  5:38.60    5:37.12   12  
 
Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Punyko, Renee             SR HAM                  1:02.93    1:03.12   20  
  2 Sands, Kasey              FR Minnesota-Morris     1:02.21    1:03.39   17  
  3 Perkins, Bridget          SO St. Kate's           1:01.16    1:03.44   16  
  4 Anderson, Ashley          FR St. Thomas           1:08.24    1:07.32   15  
  5 Kramka, Ashley            SO St. Kate's           1:07.12    1:07.97   14  
  6 Jambretz, Tori               UWRF                 1:08.49    1:08.43   13  
  7 Walters, Whitney          JR Concordia            1:06.80    1:08.99   12  
  8 Dempsey, Kathleen         FR St. Thomas           1:08.23    1:09.62   11  
  9 Kramer, Anna              SR St. Thomas           1:09.90    1:10.24    9  
 10 Schellinger, Emily        SO Minnesota-Morris     1:11.45    1:12.29    7  
 11 Upton, Allie              FR Concordia            1:13.22    1:13.14    6  
 12 Suchanek, Amanda          FR Concordia            1:08.30    1:13.43    5  
 13 Neff, Katie                  AUG                  1:21.00    1:19.56    4  
 
Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullee, Peter             SR St. Thomas             53.30      52.63   20  
  2 O'Brien, Kevin               UWRF                   53.18      54.42   17  
  3 Hoelterhoff, Michael      FR St. Thomas             57.80      54.88   16  
  4 Yamashita, Jeff           JR MAC                    55.14      56.37   15  
  5 Frost, Grant              JR St. Thomas             58.00      57.93   14  
  6 Nielsen, Alec             SO St. Thomas           1:02.00    1:03.06   13  
  7 Gilkey, Jackson           FY MAC                  1:05.32    1:06.17   12  
  8 Sisulak, Andrew              UWRF                 1:03.30    1:07.83   11  
 
Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Grace            SO MAC                  2:02.90    2:03.24   20  
  2 Coleman, Katie            JR Concordia            2:07.16    2:03.39   17  
  3 Vrudny, Sarah             SO St. Kate's           2:02.18    2:06.12   16  
  4 Krueger, Amy              SO St. Thomas           2:07.00    2:07.34   15  
  5 Ellerton, Sarah           SR MAC                  2:05.77    2:14.32   14  
  6 Hartman, Rachel           SO St. Thomas           2:13.54    2:14.98   13  
  7 Scarborough, Paige        SO Concordia            2:14.63    2:15.06   12  
  8 Oh, Suzanne               FY MAC                  2:16.71    2:16.51   11  
  9 Oberg-Hauser, Laura       FR St. Kate's           2:14.85    2:20.69    9  
 10 Donatelle, Marissa        JR St. Kate's           2:18.71    2:21.00    7  
 11 Croissant, Heather        SR Concordia            2:22.98    2:21.13    6  
 12 Hitchcock, Kylah          FR St. Kate's           2:19.68    2:21.78    5  
 13 Horstkotte, Katharine     SR MAC                  2:19.52    2:22.13    4  
 14 Van Den Brandt, Hannah    FY MAC                  2:21.79   x2:23.23  
 15 Riihiluoma, Emily         JR Concordia            2:29.06    2:24.39    3  
 16 Storlie, Amy                 AUG                  2:24.00    2:24.86    2  
 17 Ghylin, Abby              FR HAM                  2:27.28    2:25.57    1  
 18 Nummi, Jozie              SO HAM                  2:33.33    2:26.61  
 19 Holmes, Kelley            JR St. Kate's           2:27.76   x2:27.01  
 20 Zollner, Julie               AUG                  2:26.00    2:27.06  
 21 Roe, Kristina             SO Minnesota-Morris     2:29.44    2:27.42  
 22 Grundmanis, Kristina      FR Minnesota-Morris     2:30.70    2:29.13  
 23 Sundgaard, Brittney       SO Concordia            2:36.69   x2:32.73  
 24 Carlson, Anna             FR HAM                  2:42.44    2:36.90  
 
Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Lucas             FR St. Thomas           1:54.42    1:52.34   20  
  2 Stark, Steve              FR St. Thomas           1:55.00    1:52.56   17  
  3 Metz, Ted                 FY MAC                       NT    2:04.09   16  
  4 Watters, Ian              SO St. Thomas           1:55.00    2:05.08   15  
  5 Janezich, David           SR HAM                  2:06.90    2:05.43   14  
  6 Anderson, Josh               UWRF                 2:05.16    2:07.06   13  
  7 Anderson, Justin             UWRF                 2:10.05    2:09.34   12  
  8 Chase, Tyler              SR St. Thomas           2:09.26    2:11.79   11  
  9 Anderson, Tyler           JR HAM                  2:13.78    2:13.98    9  
 10 Sisulak, Andrew              UWRF                 2:10.72    2:19.19    7  
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromback, Katie           FR St. Thomas           1:12.00    1:11.47   20  
  2 Harrod, Karly             FR St. Thomas           1:11.10    1:13.02   17  
  3 Pillsbury, Clare          SO MAC                  1:15.10    1:13.51   16  
  4 Witt, Alli                FR St. Kate's           1:12.50    1:13.88   15  
  5 Ney, Becca                JR St. Thomas           1:16.00    1:14.18   14  
  6 Bailey, Marreya           SR HAM                  1:12.93    1:14.59   13  
  7 Fossum, Stacie            SR Concordia            1:15.68    1:15.53   12  
  8 Consoer, Wendy            FR St. Thomas           1:21.00    1:17.79   11  
  9 Weslander, Erin           SO HAM                  1:18.60    1:18.63    9  
 10 Knight, Tamra                UWRF                 1:15.69    1:19.13    7  
 11 Obrecht, Jessica          SO Concordia            1:18.52    1:19.41    6  
 12 Moe, Laura                   AUG                  1:19.00    1:20.36    5  
 13 Moriarty, Erinn           SR HAM                  1:21.41    1:20.40    4  
 14 Beggs, Monica             JR St. Thomas           1:23.23   x1:20.68  
 15 Vermann, Kate             JR MAC                  1:19.10    1:20.71    3  
 16 Gill, Caitlin             SR St. Thomas           1:19.81   x1:21.11  
 17 Moss, Cindy               FR Concordia            1:19.57    1:21.49    2  
 18 Gargulak, Caitlin            UWRF                 1:19.50    1:22.19    1  
 19 Paetzel, Christina        FR St. Kate's           1:21.60    1:22.53  
 20 Luedtke, Kristen          JR St. Thomas           1:22.11   x1:22.79  
 21 Lesnak, Angela            FR HAM                  1:21.17    1:22.95  
 22 Zastrow, Samantha         JR St. Thomas           1:20.00   x1:23.04  
 23 Hanson, Jackie            SO Minnesota-Morris     1:23.91    1:23.26  
 24 Adornato, Lindsay         SR St. Thomas           1:25.02   x1:23.70  
 25 Roy, Jodie                SO Minnesota-Morris     1:24.06    1:23.91  
 26 Yackley, Jane             SO Minnesota-Morris     1:21.74    1:24.78  
 27 Storlie, Amy                 AUG                  1:27.00    1:27.68  
 28 Woods, Ashley             FR Minnesota-Morris     1:37.78    1:35.45  
 29 Sudermann, Rachel         JR Concordia            1:37.94    1:37.16  
 30 Nader, Nicole                AUG                  2:00.00    2:04.84  
 -- Becker, Liz               FR St. Thomas           1:28.00         DQ  
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrnes, Jamie             SO St. Thomas           1:04.87    1:05.11   20  
  2 Delgado, Marcelino           UWRF                 1:10.47    1:10.52   17  
  3 Moulton, Tyler            FR St. Thomas           1:10.00    1:11.78   16  
  4 Ehrenberg, Dan               UWRF                 1:09.97    1:12.02   15  
  5 Henrichs, Eric               UWRF                 1:10.10    1:12.07   14  
  6 Gilkey, Jackson           FY MAC                  1:10.84    1:13.23   13  
  7 Gass, Bobbi               SR MAC                  1:14.92    1:16.41   12  
  8 Altendorfer, Pat             UWRF                 1:22.09    1:17.04   11  
  9 Arneson, Justin              UWRF                 1:19.26   x1:20.57  
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Root, Jena                SR St. Thomas             59.85    1:01.01   20  
  2 Jurusik, Steffanie        FR St. Kate's           1:01.95    1:02.50   17  
  3 Krieger, Ali              SR St. Thomas           1:03.99    1:04.52   16  
  4 Krueger, Amy              SO St. Thomas           1:04.52    1:04.87   15  
  5 Harder, Rachel            FR Minnesota-Morris     1:03.61    1:04.92   14  
  6 Weisz, Aleina             JR Concordia            1:07.07    1:05.66   13  
  7 Walters, Mary             SO St. Kate's           1:05.96    1:06.41   12  
  8 Root, Jessica             FR St. Thomas           1:06.67    1:07.20   11  
  9 Kuramoto, Sydney          SR St. Thomas           1:07.15   x1:07.33  
 10 Wiseman, Hannah              UWRF                 1:05.81    1:07.36    9  
 11 Kaiser, Darian               UWRF                 1:07.41    1:07.47    7  
 12 Fong, Hannah              SO MAC                  1:07.46    1:08.15    6  
 13 Marthaler, Lexi           SO St. Thomas           1:09.53   x1:08.17  
 14 Rodarmel, Alexis          FR St. Thomas           1:11.11   x1:08.40  
 15 Mitlyng, Lindsay          SO Concordia            1:09.57    1:08.89    5  
 16 Johnson, Melissa          SO Minnesota-Morris     1:08.70    1:09.56    4  
 17 Hart, Karoline            SO MAC                       NT    1:09.66    3  
 18 Fisher, Sam               SR HAM                  1:09.51    1:09.92    2  
 19 Dempsey, Kathleen         FR St. Thomas           1:09.10   x1:10.10  
 20 Adair, Alyssa                UWRF                 1:06.70    1:10.34    1  
 21 Kalkbrenner, Kryslyn      SO HAM                  1:11.36    1:11.83  
 22 Aharonovich, Adva         SO Concordia            1:13.02    1:12.03  
 23 Zollner, Julie               AUG                  1:11.00    1:13.64  
 24 Koch, Sarah                  UWRF                 1:12.31   x1:13.69  
 24 Tholen, Angie                UWRF                 1:14.56    1:13.69  
 26 Thanel, Tiffany           SO HAM                  1:16.50    1:15.48  
 27 Kestner, Katie            FR Minnesota-Morris     1:16.80    1:15.83  
 28 McClay, Kaitlyn           FR St. Kate's           1:16.65    1:16.11  
 29 Davies, Meghan            SO MAC                  1:15.07    1:16.15  
 30 Anderson, Samantha        SO Minnesota-Morris     1:19.51    1:16.43  
 31 Benson, Jillian           JR MAC                  1:13.89    1:16.57  
 32 Peterson, Kelsey             UWRF                 1:17.92   x1:19.23  
 33 Woods, Ashley             FR Minnesota-Morris     1:15.90   x1:20.06  
 34 Neff, Kristen             FR HAM                  1:21.13    1:20.33  
 35 Cady, Alyssa              SO MAC                       NT   x1:22.31  
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nimens, Ethan             FR St. Thomas             56.00      56.25   20  
  2 Rauchwarter, Sam          FR St. Thomas             59.00      58.57   17  
  3 Newman, Dan               SO St. Thomas           1:08.00    1:02.06   16  
  4 Blasberg, Dan                UWRF                 1:01.63    1:02.76   15  
  5 Czech, Louis              SO St. Thomas           1:04.22    1:03.75   14  
  6 Stark, John               SR St. Thomas           1:06.00   x1:05.33  
  7 Bangert, Christian        FY MAC                  1:05.55    1:06.00   13  
  8 Wesen-Kahn, Zak           FR St. Thomas           1:04.00   x1:06.56  
  9 Campbell, Ty                 UWRF                 1:06.77    1:06.93   12  
 10 Linn, Tony                SR St. Thomas           1:07.00   x1:08.04  
 11 Trubetskoy, Vasa          JR MAC                  1:11.17    1:10.93   11  
 12 Trowbridge, Taylor        SO St. Thomas           1:14.00   x1:11.02  
 13 Lambert-Perkins, Tyler    SR HAM                  1:10.88    1:11.05    9  
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas  'A'                     3:43.99    3:43.73   40  
     1) Bruno, Jenny FR                 2) Rodarmel, Alexis FR            
     3) Clauss, Layla SR                4) Ney, Becca JR                  
  2 St. Catherine University  'A'                     3:45.68    3:51.86   34  
     1) Witt, Alli FR                   2) Kramka, Ashley SO              
     3) Vrudny, Sarah SO                4) Perkins, Bridget SO            
  3 Hamline University  'A'                           3:57.94    3:57.96   32  
     1) Bailey, Marreya SR              2) Fisher, Sam SR                 
     3) Thanel, Tiffany SO              4) Punyko, Renee SR               
  4 Macalester College  'A'                           3:51.73    3:59.73   30  
     1) Vermann, Kate JR                2) Ellerton, Sarah SR             
     3) Frey, Hillary SO                4) Fleming, Grace SO              
  5 Concordia College  'A'                            3:52.69    4:02.07   28  
     1) Ament, Sarah JR                 2) Walters, Whitney JR            
     3) Moss, Cindy FR                  4) Suchanek, Amanda FR            
  6 University of Minnesota-Morris  'A'               3:58.26    4:05.24   26  
     1) Sands, Kasey FR                 2) Johnson, Melissa SO            
     3) Thares, Aurora FR               4) Domine, Megan FR               
  7 University of St. Thomas  'B'                     4:05.00   x4:12.55  
     1) Beggs, Monica JR                2) Root, Jessica FR               
     3) Luedtke, Kristen JR             4) Simon, Sam SO                  
  8 UW River Falls  'A'                               4:04.00    4:13.24   24  
     1) Wiseman, Hannah                 2) Koch, Sarah                    
     3) Bachmeier, Abby                 4) Adair, Alyssa                  
  9 Macalester College  'B'                           4:08.10   x4:19.97  
     1) Benson, Jillian JR              2) Van Den Brandt, Hannah FY      
     3) Fong, Hannah SO                 4) Horstkotte, Katharine SR       
 10 UW River Falls  'B'                               4:14.00   x4:25.33  
     1) Tholen, Angie                   2) Peterson, Kelsey               
     3) Goldman, Becca                  4) Knight, Tamra                  
 11 St. Catherine University  'B'                     4:27.00   x4:25.62  
     1) Donatelle, Marissa JR           2) Cameron, Christy SR            
     3) Bisciglia, Reba SO              4) Holmes, Kelley JR              
 12 Concordia College  'B'                            4:45.10   x4:35.99  
     1) Croissant, Heather SR           2) Riihiluoma, Emily JR           
     3) Sudermann, Rachel JR            4) Murnion, Katherine JR          
 13 University of Minnesota-Morris  'B'                    NT   x4:37.56  
     1) Anderson, Samantha SO           2) Roe, Kristina SO               
     3) Woods, Ashley FR                4) Schellinger, Emily SO          
 -- Hamline University  'B'                           4:21.93         DQ  
     1) Ghylin, Abby FR                 2) Kalkbrenner, Kryslyn SO        
     3) Weslander, Erin SO              4) Carlson, Anna FR               
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas  'A'                     3:14.00    3:14.27   40  
     1) Hoelterhoff, Michael FR         2) Brandt, Lucas FR               
     3) Rauchwarter, Sam FR             4) Mullee, Peter SR               
  2 UW River Falls  'A'                               3:36.00    3:42.89   34  
     1) O'Brien, Kevin                  2) Campbell, Ty                   
     3) Matz, Alex                      4) Orlando, Anthony               
  3 University of St. Thomas  'B'                     3:20.00   x3:45.23  
     1) Paterson, Teddy SR              2) Watters, Ian SO                
     3) Linn, Tony SR                   4) Chase, Tyler SR                
  4 Macalester College  'A'                           3:36.10    3:54.10   32  
     1) Bangert, Christian FY           2) Trubetskoy, Vasa JR            
     3) Gilkey, Jackson FY              4) Metz, Ted FY                   
  5 UW River Falls  'B'                               3:46.00   x4:14.48  
     1) Anderson, Josh                  2) Anderson, Justin               
     3) Altendorfer, Pat                4) Sisulak, Andrew                
 
Event 27  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Root, Jena                SR St. Thomas                NT    2:10.75   20  
  2 Jurusik, Steffanie        FR St. Kate's           2:14.89    2:15.31   17  
  3 Walters, Mary             SO St. Kate's           2:22.21    2:21.24   16  
  4 Coleman, Katie            JR Concordia            2:20.99    2:21.36   15  
  5 Harder, Rachel            FR Minnesota-Morris     2:23.07    2:23.78   14  
  6 Weisz, Aleina             JR Concordia            2:25.57    2:23.98   13  
  7 Anderson, Ashley          FR St. Thomas           2:28.00    2:30.42   12  
  8 Kalkbrenner, Kryslyn      SO HAM                  2:31.97    2:33.31   11  
  9 Marthaler, Lexi           SO St. Thomas           2:28.00    2:33.78    9  
 10 Hanson, Jackie            SO Minnesota-Morris     2:34.22    2:34.79    7  
 11 Yeazel, Kiersten          JR MAC                       NT    2:36.77    6  
 12 Aharonovich, Adva         SO Concordia            2:40.03    2:37.16    5  
 13 Zollner, Julie               AUG                  2:37.00    2:41.01    4  
 14 McClay, Kaitlyn           FR St. Kate's           2:43.38    2:43.10    3  
 15 Grundmanis, Kristina      FR Minnesota-Morris     2:59.06    2:50.32    2  
 16 Sundgaard, Brittney       SO Concordia            2:50.97    2:55.51    1  
 
Event 28  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruhme, Ben                FR St. Thomas           2:02.31    2:00.84   20  
  2 Akason, Andy              FR St. Thomas           2:03.69    2:05.11   17  
  3 Moore, Matt               JR St. Thomas           2:05.75    2:05.76   16  
  4 Nielsen, Alec             SO St. Thomas           2:07.98    2:09.92   15  
  5 Anderson, Josh               UWRF                 2:21.83    2:20.74   14  
  6 Czech, Louis              SO St. Thomas           2:21.94   x2:23.47  
  7 Campbell, Ty                 UWRF                 2:23.00    2:28.13   13  
  8 Anderson, Justin             UWRF                 2:29.86    2:33.72   12  
 
Event 29  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Punyko, Renee             SR HAM                    55.40      55.20   20  
  2 Perkins, Bridget          SO St. Kate's             56.00      56.37   17  
  3 Bruno, Jenny              FR St. Thomas             56.24      56.40   16  
  4 Consoer, Wendy            FR St. Thomas             57.69      57.96   15  
  5 Suchanek, Amanda          FR Concordia              57.25      58.11   14  
  6 Kramer, Anna              SR St. Thomas             59.74      58.28   13  
  7 Chesnik, Valerie          FR St. Thomas             59.28      58.81   12  
  8 Hart, Karoline            SO MAC                    56.28      58.83   11  
  9 Fleming, Grace            SO MAC                    57.76      59.44    9  
 10 Becker, Liz               FR St. Thomas           1:00.07     x59.56  
 11 Root, Jessica             FR St. Thomas             58.55   x1:00.08  
 12 Kramka, Ashley            SO St. Kate's             59.64    1:00.11    7  
 13 Ellerton, Sarah           SR MAC                    58.12    1:00.14    6  
 14 Kaiser, Darian               UWRF                 1:01.46    1:01.09    5  
 15 Wills, Emma               FR St. Thomas           1:00.55   x1:01.10  
 16 Jambretz, Tori               UWRF                 1:00.20    1:01.30    4  
 17 Walters, Whitney          JR Concordia              59.35    1:01.46    3  
 18 Oh, Suzanne               FY MAC                  1:00.45    1:01.52    2  
 19 Moriarty, Erinn           SR HAM                  1:02.76    1:01.90    1  
 20 Zastrow, Samantha         JR St. Thomas             59.56   x1:02.03  
 21 Domine, Megan             FR Minnesota-Morris     1:02.69    1:02.28  
 22 Thanel, Tiffany           SO HAM                  1:02.27    1:02.59  
 23 Hartman, Rachel           SO St. Thomas           1:00.96   x1:02.61  
 24 Kestner, Katie            FR Minnesota-Morris     1:03.10    1:02.82  
 25 Moss, Cindy               FR Concordia            1:01.93    1:03.17  
 26 Bachmeier, Abby              UWRF                 1:02.40    1:03.24  
 27 Scarborough, Paige        SO Concordia            1:05.49    1:03.29  
 28 Johnson, Melissa          SO Minnesota-Morris     1:02.00    1:03.41  
 29 Upton, Allie              FR Concordia            1:02.32   x1:03.57  
 30 Tutor, Ranndi                UWRF                 1:01.97    1:03.77  
 31 Davies, Meghan            SO MAC                  1:04.73   x1:04.63  
 32 Beggs, Monica             JR St. Thomas             59.00   x1:05.20  
 33 Horstkotte, Katharine     SR MAC                  1:02.96   x1:05.23  
 34 Ghylin, Abby              FR HAM                  1:07.49    1:05.24  
 35 Van Den Brandt, Hannah    FY MAC                  1:02.69   x1:05.39  
 36 Roy, Jodie                SO Minnesota-Morris     1:04.08    1:06.07  
 37 Riihiluoma, Emily         JR Concordia            1:05.89   x1:06.19  
 38 Anderson, Samantha        SO Minnesota-Morris     1:08.16   x1:06.92  
 39 Croissant, Heather        SR Concordia            1:06.60   x1:07.58  
 40 Donatelle, Marissa        JR St. Kate's           1:03.66    1:07.61  
 41 Storlie, Amy                 AUG                  1:08.00    1:08.09  
 42 Grundmanis, Kristina      FR Minnesota-Morris     1:06.58   x1:08.98  
 43 Neff, Kristen             FR HAM                  1:08.78   x1:09.08  
 44 Neff, Katie                  AUG                  1:45.00    1:09.45  
 45 Luedtke, Kristen          JR St. Thomas           1:05.00   x1:09.58  
 46 Benson, Jillian           JR MAC                  1:04.05   x1:10.68  
 47 Cady, Alyssa              SO MAC                  1:07.37   x1:10.83  
 48 Carlson, Anna             FR HAM                  1:12.06   x1:11.20  
 49 Boehnlein, Tess           FR Minnesota-Morris     1:41.32   x1:39.33  
 50 Nader, Nicole                AUG                  1:45.00    1:49.44  
 
Event 30  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoelterhoff, Michael      FR St. Thomas             48.00      48.52   20  
  2 Nimens, Ethan             FR St. Thomas             49.99      50.13   17  
  3 Yamashita, Jeff           JR MAC                    49.87      50.48   16  
  4 Brandt, Lucas             FR St. Thomas             50.36      50.52   15  
  5 Delgado, Marcelino           UWRF                   51.80      52.60   14  
  6 Dooley, Patrick           FR St. Thomas             52.45      52.88   13  
  7 Moulton, Tyler            FR St. Thomas             52.91     x53.23  
  8 Wesen-Kahn, Zak           FR St. Thomas             52.26     x53.72  
  9 Blasberg, Dan                UWRF                   54.41      54.38   12  
 10 Linn, Tony                SR St. Thomas             55.02     x55.55  
 11 Trowbridge, Taylor        SO St. Thomas             55.04     x56.73  
 12 Bailly, David             FR St. Thomas             55.22     x56.96  
 13 Ehrenberg, Dan               UWRF                   54.24      57.04   11  
 14 Breneman, Sean               UWRF                   55.73      57.11    9  
 15 Bangert, Christian        FY MAC                    56.56      57.17    7  
 16 Janezich, David           SR HAM                    56.99      57.22    6  
 17 Anderson, Tyler           JR HAM                    57.68      57.71    5  
 18 Gilkey, Jackson           FY MAC                    55.25      57.75    4  
 19 Chase, Tyler              SR St. Thomas             57.07     x59.07  
 20 Trubetskoy, Vasa          JR MAC                    58.30      59.27    3  
 21 Lambert-Perkins, Tyler    SR HAM                  1:01.24    1:00.50    2  
 22 Arneson, Justin              UWRF                 1:01.68   x1:01.69  
 23 Altendorfer, Pat             UWRF                 1:04.25   x1:08.43  
 
Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frey, Hillary             SO MAC                  2:40.92    2:38.22   20  
  2 Witt, Alli                FR St. Kate's           2:38.26    2:41.51   17  
  3 Vrudny, Sarah             SO St. Kate's           2:34.76    2:41.94   16  
  4 Fossum, Stacie            SR Concordia            2:42.47    2:42.09   15  
  5 Kuramoto, Sydney          SR St. Thomas           2:55.00    2:45.41   14  
  6 Fong, Hannah              SO MAC                  2:43.31    2:49.11   13  
  7 Weslander, Erin           SO HAM                  2:50.75    2:49.54   12  
  8 Bailey, Marreya           SR HAM                  2:38.00    2:51.36   11  
  9 Obrecht, Jessica          SO Concordia            2:48.73    2:51.56    9  
 10 Gill, Caitlin             SR St. Thomas           2:53.36    2:54.73    7  
 11 Moe, Laura                   AUG                  2:54.00    2:56.09    6  
 12 Lesnak, Angela            FR HAM                  3:02.35    3:01.01    5  
 13 Gargulak, Caitlin            UWRF                 2:53.98    3:01.64    4  
 14 Thares, Aurora            FR Minnesota-Morris     2:52.26    3:04.93    3  
 15 Yackley, Jane             SO Minnesota-Morris     2:58.77    3:05.42    2  
 16 Adornato, Lindsay         SR St. Thomas           3:02.88    3:06.58    1  
 
Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Grant              JR St. Thomas           2:13.54    2:18.87   20  
  2 Byrnes, Jamie             SO St. Thomas           2:22.18    2:24.81   17  
  3 Buchholz, Jeff            SR St. Thomas           2:20.98    2:26.93   16  
  4 Newman, Dan               SO St. Thomas           2:28.72    2:27.77   15  
  5 Mullee, Peter             SR St. Thomas           2:28.88   x2:28.30  
  6 Stearns, Kirk             SR St. Thomas           2:32.21   x2:31.13  
  7 Paterson, Teddy           SR St. Thomas           2:36.66   x2:37.05  
  8 Henrichs, Eric               UWRF                 2:41.52    2:40.74   14  
 
Event 33  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromback, Katie           FR St. Thomas           2:13.35    2:15.21   20  
  2 Sands, Kasey              FR Minnesota-Morris     2:20.30    2:32.18   17  
  3 Maas, Melanie             FR St. Kate's           2:29.95    2:32.91   16  
  4 Harrod, Karly             FR St. Thomas           2:39.99    2:35.57   15  
  5 Mitlyng, Lindsay          SO Concordia            2:37.80    2:36.48   14  
  6 Koeck, Mackenzie          SR Concordia            2:45.12    2:43.29   13  
  7 Bisciglia, Reba           SO St. Kate's           2:44.07    2:43.83   12  
  8 Machones, Rebecca            UWRF                 2:57.96    2:56.03   11  
  9 Murnion, Katherine        JR Concordia            3:19.17    3:14.35    9  
 
Event 34  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kevin               UWRF                 2:08.66    2:11.36   20  
  2 Orlando, Anthony             UWRF                 2:20.00    2:18.82   17  
  3 Sisulak, Andrew              UWRF                 2:32.81    2:56.28   16  
 
Event 35  Mixed 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simon, Sam                SO St. Thomas          18:53.69   18:33.87   20  
  2 Clauss, Layla             SR St. Thomas          18:43.27   18:45.91   17  
  3 Wiseman, Hannah              UWRF                19:12.32   19:16.55   16  
  4 Pillsbury, Clare          SO MAC                 19:10.10   19:18.67   15  
  5 Coleman, Katie            JR Concordia           19:32.78   19:19.54   14  
  6 Anderson, Ashley          FR St. Thomas          19:48.00   19:25.11   13  
  7 Chesnik, Valerie          FR St. Thomas          20:04.89   19:48.91   12  
  8 Adair, Alyssa                UWRF                19:45.00   19:49.30   11  
  9 Knight, Tamra                UWRF                20:32.97   20:16.24    9  
 10 Schellinger, Emily        SO Minnesota-Morris    21:04.10   21:00.82    7  
 11 Oberg-Hauser, Laura       FR St. Kate's          20:44.02   21:14.69    6  
 12 Paetzel, Christina        FR St. Kate's          20:55.02   21:17.00    5  
 13 Tholen, Angie                UWRF                21:24.43   21:31.33    4  
 14 Nummi, Jozie              SO HAM                 23:25.27   21:59.58    3  
 15 Holmes, Kelley            JR St. Kate's          22:24.28   22:06.56    2  
 16 Hitchcock, Kylah          FR St. Kate's          21:27.25   22:22.19    1  
 17 Cameron, Christy          SR St. Kate's          21:54.32  x22:26.75  
 18 Peterson, Kelsey             UWRF                21:37.91  x22:43.32  
 19 Roe, Kristina             SO Minnesota-Morris    23:33.28   23:07.87  
 20 Sudermann, Rachel         JR Concordia           23:58.42   23:46.39  
 
Event 36  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailly, David             FR St. Thomas          19:09.33   18:38.02   20  
  2 Watters, Ian              SO St. Thomas          19:00.00   18:52.13   17  
  3 Metz, Ted                 FY MAC                 19:29.55   19:04.41   16  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 36                    
 
  1. University of St. Thomas            671   2. Concordia College                   522
  3. St. Catherine University          505.5   4. Macalester College                  360
  5. UW River Falls                      264   6. University of Minnesota-Morris    257.5
  7. Hamline University                  237   8. Augsburg College                     65
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 36                     
 
  1. University of St. Thomas          878.5   2. UW River Falls                    556.5
  3. Macalester College                  297   4. Hamline University                   84