301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

2010 Cobber Men's Track & Field Roster
       
Name
Yr.
Event
Hometown/High School
Charlie Alvarez Fr. P.Vault/Sprints Ada, Minn./Ada-Borup
Scott Anderson Fr. Mid-Distance Fargo, N.D./Oak Grove
Jeff Bakke Sr. Multi-Events Grand Forks, N.D./Red River
Isaac Black Fr. Sprints Grand Forks, N.D./Red River
Joe Bruenjes So. Jumps Valley City, N.D./Valley City
John Bye Fr. Multi-Events Moorhead, Minn./Moorhead
Logan Carlson Fr. Pole vault Moorhead, Minn./Oak Grove
Xavier Carroll Sr. Sprints El Cajon, Calif./Grossmont
Zach Davis Fr. Distance Dickinson, N.D./Dickinson
Tommy Dwyer Fr. Distance Bismarck, N.D./Shiloh Christian
Ben Ehlers So. Middle Distance Morris, M.N./Morris
Adam Fitzgerald So. Middle Distance Moorhead, M.N./Moorhead
James Flaa Sr. Sprints New Hope, Minn./Armstrong
Ben Fraase So. Distance Bismarck, N.D./Century
Caleb Giesen So. Multi-Events Henderson, M.N./LeSeur-Henderson
Jay Gjestvang Fr. Hurdles/Sprints West Fargo, N.D./West Fargo
Anton Goss Sr. Sprints Fosston, M.N./Fosston
David Haugen Jr. Middle Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Troy Henne Sr. Middle Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Giles Henry Jr. Throws St. Cloud, Minn./St. Cloud Tech
Nic Holman Fr. Sprints Long Prairie, Minn./L.Prairie-Grey Eagle
Brandon Huether Sr. Distance Lisbon, N.D./Lisbon
Luke Hvidston Jr. Jumps/Sprints Fargo, N.D.
Ben Jacobson Fr. Distance Pierre, S.D./T.F. Riggs
Brad Johnson Fr. Distance Crystal, Minn./Cooper
Eric Juven Sr. Distance Moorhead, M.N./Moorhead
Nate Korf Sr. Distance Oakdale, Minn. /Tartan
Seth Lage Fr. Jumps Pelican Rapids, Minn./Pelican Rapids
Luke Lagergren Fr. Sprints/Multi Spicer, Minn./New London-Spicer
Paul Lillehaugen Jr. Middle Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Tom Mammen So. Jumps Worthington, M.N./Worthington
Spencer McCombs Fr. Distance Fort Atkinson, Wis./Fort Atkinson
Bdad McConn Fr. Distance Fargo, N.D./Fargo South HS
Sr.
Distance
Paynesville, Minn./Paynesville
Adam Mousel Fr. Distance Northfield, Minn./Northfield
Logan Neal Sr. Throws Fargo, N.D./Oak Grove
Tyler Nelson Jr. Distance Eagan, Minn./Eagan
David Ohmann So. Distance Apple Valley, M.N./Apple Valley
Felix Okoth So. Jumps Mombasa, Kenya
Luke Olmstead Jr. Distance Fargo, N.D./Fargo North
Andrew Overson Jr. Sprints/Vault Waconia, Minn./Waconia
Perry Patterson Sr. Sprints/Hurdles Blaine, Minn./Blaine
Tommy Peschel Fr. Throws Breckenridge, Minn. /Breckenridge
Andrew Raske Sr. Multi -Events Glencoe, Minn./Glencoe-Silver Lake
Mike Reponen Sr. Distance Baxter, Minn./Brainerd
Jacob Rhode Fr. Distance Royalton, Minn./Royalton
Tanner Sakrismo So. Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Jason Sather Jr. Jumps/Sprints Plymouth, Minn./Armstrong
Ben Saunders Sr. Hurdles/Sprints Willmar, Minn./Willmar
Mark Schlotterback Fr. Sprints Billings, Mont./Billings West
Tom Sederquist Jr. Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Marly Simmons Sr. Multi-Events Detroit Lakes, Minn./Detroit Lakes
Erik Slette Fr. Mid-Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Tyler Spiczka So. Jumps/Sprints St. Cloud, Minn.
Eric Steuck So. Distance Deerwood, M.N./Crosby-Ironton
Jake Stunek So. Distance Baxter, M.N./Brainerd
Dan Thorson So. Multi-Events Cokato, Minn./Dassel-Cokato
Isaac Vatnsdahl Jr. Middle-Distance Fergus Falls, Minn./Fergus Falls
Ethan Vogel So. Middle-Distance Willmar, Minn./Willmar
Brian Watkins So. Pole Vault Fargo, N.D./Fargo South

 

Coaching Staff:

Head Coach: Garrick Larson (17th Season)

Assistant Coaches: Marv Roeske -  Hurdles and Javelin (16th Year), Chris Baxter - Pole Vault (12th Year),  Dan Buchholz - Jumps (8th Year), David Reuter - Throws (3rd Year), Nathan Lodermeier - Distance (5th year)  

 

301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.