301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

2008 Men's Track & Field Roster & Bios
Name
Yr.
Event
Hometown/High School
Steve Astrup Sr. Middle Distance Dilworth, Minn./Moorhead
Jeff Bakke So. Sprints/Jumps Grand Forks, N.D./Red River
Jr.
Throws
Lisbon, N.D./Lisbon
Xavier Carroll So. Sprints/Jumps El Cajon, Calif./Grossmont
Seth Dahle Fr. Mid-Distance Moorhead,Minn
Michael Dunn Fr. Sprints Fargo, N.D.
James Flaa So. Sprints New Hope, Minn./Armstrong
Tom Flynn Jr. Javelin Shelby, Mont./Shelby
Cortez Galmore Sr. Sprints Chicago, Ill./Austin
Shane Garrahan Sr. Throws Fergus Falls, Minn./Fergus Falls
Aron Goraczkowski Jr. Throws Litchfield, Minn./Litchfield
Anton Goss So. Sprints Fosston,Minn./Fosston
David Haugen Fr. Multi-Events Moorhead, Minn./Moorhead
Giles Henry Fr.   St. Cloud, Minn./St. Cloud Tech
Luke Hvidston Fr. Fargo, N.D. Fargo, N.D. /Oak Grove
Sr.
Distance
Wadena, Minn./Wadena-Deer Creek
Jr.
Sprints/Jumps
Fargo, N.D./Oak Grove
Sr.
Distance
Oakdale, Minn./Tartan
Nate Korf Fr.   Oakdale, Minn.
Paul Lillehaugen Fr. Middle Distance Moorhead, Minn./Moorhead
So.
Multi-Events
Billings, Mont./Billings
Chas Mathers So. Middle Distance Sunderland, Mass./Mohawk Trail
Jr.
Distance
Paynesville, Minn./Paynesville
Calvin Miller Fr. Sprints Foreston, Minn./ Milaca
Josh Mitchell So.   Blaine, Minn./Blaine
Jr.
Throws
North Branch, Minn./North Branch
Sr.
Jumps
Brainerd, Minn./Brainerd
Andrew Overson Fr.   Waconia, Minn./Waconia
Perry Patterson So. Multi-Events Ham Lake, Minn./Blaine
Matt Putratz Sr. Distance Mazeppa, Minn.
Andrew Raske So. Multi -Events Glencoe, Minn./Glencoe-Silver Lake
Mike Reponen So. Middle Distance Baxter, Minn./Brainerd
Ian Roche So.   Grand Forks, Minn./Red River H.S
Jason Sather So. Jumps/Sprints Plymouth, Minn./Armstrong
Ben Saunders So. Hurdles Willmar, Minn./Willmar
Nick Schuessler So.   St. Paul, Minn.
Tom Sederquist Fr. Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Sr.
Sprints
Lewistown, Mont. /Fergus
Jr.
Multi-Events
Fergus Falls, Minn./Fergus Falls
Marly Simmons So. Multi-Events Detroit Lakes, Minn./Detroit Lakes
Sr.
Sprints/Jumps
Staples, Minn./Staples-Motley
Joey Twigg Sr. Throws Detroit Lakes, Minn./Detroit Lakes
Brady VanderVelde So. Multi-Events Appleton, Minn./Lac Qui Parle Valley
Brian Walton Fr.   Crystal, Minn.
Dustin Weege Sr. Distance Buffalo, Minn./Buffalo
Jr.
Multi-Events
Appleton, Wis./Appleton
Orea Wright Jr. Sprints Minneapolis, Minn./Brooklyn Center
Isaac Ydstie So. Distance North Mankato, Minn./Mankato West
Josh Ydstie So. Distance Milbank, S.D./Milbank

 

Coaching Staff:

Head Coach: Garrick Larson (15th Season)

Assistant Coaches: Marv Roeske -  Hurdles and Javelin, Chris Baxter - Pole Vault,  Dan Buchholz - Jumps, Belinda Eastlack - Throws, Nathan Lodermeier - Distance  

 

301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.