| Cobber Home | Help Us Recruit |
1999 Cobber Men's Track and Field
| Schedule/Results | Roster | Track Home | Coach | 1998 Season | Women's 99 Season |

1999 Concordia Men's Track and Field Rosters
| Alphabetical | by Class | by Event | Seniors | Juniors | Sophomores | Freshmen |
| Minnesota | North Dakota | Other States and Countries | Majors | E-Mail & Phones |

mtr99rost-alpha
Name Gr H'town St HS
Gabe Arntson Jr. Truman MN Fairmont
Mark Aslakson Sr. Parshall ND Parshall
Micah Benson Jr. Moorhead MN Moorhead
Josh Bergeron Jr. Anoka MN Anoka
Jeremy Blake Sr. Moorhead MN Moorhead
Jason Braaten So. Dent MN Perham
Scott Broughton Fr. Park Rapids MN Park Rapids
Dan Buchholz Sr. Moorhead MN Moorhead
Scott Chastek Fr. Glencoe MN Glencoe-Silver Lake
Len Crouse So. Hazen ND Hazen
Dave Dahlseng Fr. Cyrus MN Morris
Joseph Dauner Fr. Hawley MN Hawley
Chris Davison Fr. Tintah MN West Central
Steven Edlund So. Cyrus MN Morris
Andrew Fritz So. Perham MN Perham
Justin Gall So. Moorhead MN Moorhead
Chris Goebel So. Albany MN Albany
Nathan Gustafson Fr. Roseau MN Roseau
Trent Hagen Fr. Pelican Rapids MN Pelican Rapids
Lucas Harmon Jr. Scobey MT Scobey Public
Jeff Hertel So. Fargo ND South
Tim Hiesterman So. Deer Lodge MT
Ben Holm Fr. Gillette WY Campbell County
Scott Holthusen Jr. Wahpeton ND Wahpeton
Lucas Isaacson Fr. Edgeley ND Edgeley
Josh Johnson So. Moorhead MN Moorhead
Matt Jorgenson So. Paynesville MN Paynesville
Scott Jorgenson So. Fargo ND South
Jason Karls Fr. Billings MT Central
Brian Kesselring Sr. Fargo ND South
Brian Klug Fr. Alexandria MN Jefferson
Jason Kohlwey So. Eagan MN Eagan
Trevor Krieger Jr. Billings MT Billings
Brandon Landin So. Warroad MN Warroad
Josh Lowman Sr. Fargo ND North
Marcus Ludtke So. Albert Lea MN Albert Lea
Scott Maanum Fr. Park Rapids MN Park Rapids
Jon Machayya So. Valley City ND Valley City
Mike McDonald Fr. Baxter MN Brainerd
Kyle McDougall Fr. Glencoe MN Glencoe-Silver Lake
Darren McKigney Jr. Villard MN Minnewaska
Joel Nelson So. Fargo ND South
Rob Nick Sr. Moorhead MN Moorhead
Greg North Jr. Fertile MN Fertile
Doug Paulson Jr. Cambridge MN Cambridge
Nels Paulson Jr. Cambridge MN Cambridge
Paul Poduska Fr. Fort Collins CO Rocky Mountain
Brad Ragan Fr. Bismarck ND Century
Matt Raml Jr. St. Cloud MN Apollo
Brett Ramstad So. Fargo ND South
Josh Rhode Sr. Conover WI Conover
Noah Rounds So. Bigfork MN Bigfork
Bernardo Salcido Fr. Bakersfield CA Foothill
Joe Schmidgall Fr. Morris MN Morris
Derek Schwegel Fr. St. Joseph MN Cathedral
Tim Sevcik Fr. Northfield MN Northfield
Andy Shaffer Fr. Monticello MN Monticello
Chaz Shields Fr. Fridley MN Fridley
Courtney Smith Fr. Harris MN North Branch Senior High
James Springer Jr. Minot ND
Brian Stotts Fr. Maple Grove MN Maple Grove
Adam Strainer So. East Helena MT
Steve Strittmatter Fr. Oriska MN Maple Valley Oriska
Jeff Swanson Sr. Medina MN
Aaron Tomhave Fr. Moorhead MN Moorhead
Ernst Visscher Sr. Bozeman MT
Nico Zbanik Fr. Roseville MN Roseville

Head Coach: Garrick Larson 6th Year
Assistant Coaches: Marv Roeske, Peter Benson, Dale Hertel, John Tomaszewski,
                              Evonne Vaplon, Brent Parmer, Chris Baxter, Dennis Hogan
Student Manager: Katy Hansen
 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office pyle@cord.edu