MIAC WOMEN'S OUTDOOR CHAMPIONSHIPS

Saint John's University, Collegeville

May 7-8, 1999

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for men

100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Jenny Ewertz, St. Benedict 12.84Q 2 Michelle Pekel, Gustavus 12.99q 3 Kari Pederson, Saint Mary's 13.02q 4 Bree Wertz, St. Thomas 13.31 5 Haley Rekucki, St. Benedict 13.34 6 Laura Caldwell, St. Benedict 13.46 Round 1, Heat 2 1 Erica Stone, Gustavus 12.26Q NCAA Provisional Qualifier 2 Jennifer Beltz, St. Catherine 13.30 3 Kajsa Larson, Gustavus 13.37 4 Dashelle Purcell, Concordia 13.40 5 Lesley Albertson, Concordia 13.41 6 Karin McGregor, Concordia 13.80 7 Allison Daehlin, Concordia 14.26 Round 1, Heat 3 1 Amanda Olson, St. Olaf 12.66Q 2 Carie Muntifering, St. Thomas 12.99q 3 Anne Habbena, Bethel 13.09q 4 Amber Kidder, St. Olaf 13.20q 5 Adina Bowe, Macalester 13.89 Final 1 Erica Stone, Gustavus 12.07 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Amanda Olson, St. Olaf 12.38 NCAA Provisional Qualifier 3 Jenny Ewertz, St. Benedict 12.76 4 Carie Muntifering, St. Thomas 12.80 5 Anne Habbena, Bethel 12.90 6 Michelle Pekel, Gustavus 12.98 7 Kari Pederson, Saint Mary's 13.05 8 Amber Kidder, St. Olaf 13.08
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Holly Harris, Macalester 25.77Q 2 Jenny Ewertz, St. Benedict 26.39q 3 Stacy Horner, Gustavus 26.71q 4 Carie Muntifering, St. Thomas 26.86 5 Jamie Laurich, St. Benedict 27.70 6 Bree Wertz, St. Thomas 27.88 7 Laura Caldwell, St. Benedict 28.27 8 Adina Bowe, Macalester 28.67 Round 1, Heat 2 1 Laura Carlson, Gustavus 25.48Q 2 Amanda Olson, St. Olaf 25.76q 3 Margo Boyle, St. Catherine 26.75q 4 Amber Kidder, St. Olaf 27.31 5 Lesley Albertson, Concordia 27.61 6 Leanne Van Mil, Hamline 27.87 7 Kelly Gunter, Hamline 28.36 Round 1, Heat 3 1 Erica Stone, Gustavus 25.10Q NCAA Provisional Qualifier 2 Tonya Ashfeld, St. Benedict 26.70q 3 Katie Bestul, St. Thomas 26.84 4 Emily Haley, St. Thomas 27.11 5 Jennifer Beltz, St. Catherine 27.12 6 Dashelle Purcell, Concordia 27.85 7 Haley Rekucki, St. Benedict 27.94 8 Allison Daehlin, Concordia 29.66 Final 1 Erica Stone, Gustavus 24.73 Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Laura Carlson, Gustavus 25.37 NCAA Provisional Qualifier 3 Amanda Olson, St. Olaf 25.53 4 Holly Harris, Macalester 26.24 5 Tonya Ashfeld, St. Benedict 26.47 6 Margo Boyle, St. Catherine 26.66 7 Jenny Ewertz, St. Benedict 26.82 Stacy Horner, Gustavus DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Stacy Horner, Gustavus 60.39Q 2 Kajsa Larson, Gustavus 60.91q 3 Jamie McRaith, St. Olaf 61.17q 4 Jenny Davis, Hamline 62.50 5 Leta Prochnow, Concordia 62.86 6 Jenna Parich, Hamline 63.05 7 Karen Larson, St. Olaf 65.76 8 Elen Halverson, Concordia 67.31 Round 1, Heat 2 1 Holly Harris, Macalester 58.97Q 2 Margo Boyle, St. Catherine 59.36q 3 Emily Walker, St. Olaf 62.20q 4 Sommer Jalbert, Concordia 62.48 5 Laurie Peterson, Carleton 64.01 6 Sydney Larson, St. Catherine 64.65 7 Kristine Larsen, St. Olaf 66.12 8 Megan Moen, St. Catherine 67.17 Round 1, Heat 3 1 Laura Carlson, Gustavus 58.18Q NCAA Provisional Qualifier 2 Angie Lange, Bethel 60.30q 3 Jody Moldenhauer, Concordia 63.13 4 Jordi Kortan, Concordia 63.55 5 Joanne Maki, Concordia 64.12 6 Amanda Peters, St. Thomas 64.20 7 Courtnay Merhiy, St. Thomas 64.69 Sarah VanderWeyst, St. Olaf DNC Final 1 Laura Carlson, Gustavus 56.74 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Holly Harris, Macalester 57.29 NCAA Provisional Qualifier 3 Margo Boyle, St. Catherine 58.33 4 Angie Lange, Bethel 60.29 5 Jamie McRaith, St. Olaf 60.50 6 Kajsa Larson, Gustavus 60.53 7 Emily Walker, St. Olaf 61.61
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Jayna Mathieu, St. Olaf 2:18.96Q 2 Heidi Brenden, Concordia 2:19.73Q 3 Rachel Bjorklund, Bethel 2:21.06q 4 Kelly Shannon, Concordia 2:23.33q 5 Carla Fredrick, St. Benedict 2:25.62q 6 Sherri Lien, Saint Mary's 2:27.43 7 Marnee Bergenheier, Concordia 2:29.24 8 Amy Hemstad, Hamline 2:33.92 Round 1, Heat 2 1 Lizzy May, St. Thomas 2:20.94Q 2 Erin Quinn, Carleton 2:21.47Q 3 Yarrow Moench, Macalester 2:23.79q 4 Katie Storlie, St. Olaf 2:25.82 5 Chrissy Baune, Augsburg 2:26.80 6 Julie Engh, Concordia 2:26.91 7 Marika Koenitzer, Gustavus 2:29.97 8 Heather Brenden, Concordia 2:30.25 Final 1 Heidi Brenden, Concordia 2:14.29 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Lizzy May, St. Thomas 2:14.36 NCAA Provisional Qualifier 3 Jayna Mathieu, St. Olaf 2:16.24 NCAA Provisional Qualifier 4 Erin Quinn, Carleton 2:18.57 5 Rachel Bjorklund, Bethel 2:20.79 6 Kelly Shannon, Concordia 2:21.19 7 Carla Fredrick, St. Benedict 2:23.89 8 Yarrow Moench, Macalester 2:29.61
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Heidi Brenden, Concordia 4:51.04Q 2 Liz Connors, Macalester 4:51.43Q 3 Yarrow Moench, Macalester 4:51.66Q 4 Teresa Olsen, Hamline 4:52.05Q 5 Shannon Nuest, Bethel 4:55.01q 6 Heather Brenden, Concordia 4:58.96q 7 Anne Purushotham, Carleton 5:00.77q 8 Emma Sandberg, Carleton 5:05.08 9 Margaret Lee, Carleton 5:07.67 10 Daisy Schmidt, Gustavus 5:09.25 11 Abigail Okrent, Carleton 5:14.31 12 Marika Koenitzer, Gustavus 5:17.89 13 Katie Fuhrman, St. Catherine 5:24.03 14 Lisa Cadmus, Carleton 5:35.73 Round 1, Heat 2 1 Jayna Mathieu, St. Olaf 4:53.56Q 2 Jenni Mooney, St. Thomas 4:57.17Q 3 Amanda Beckman, Bethel 4:57.19Q 4 Chrissy Baune, Augsburg 4:57.35Q 5 Erin Ward, St. Thomas 4:58.07q 6 Margie Tilman, St. Olaf 5:01.82 7 Abigail Forster, Carleton 5:05.77 8 Cathy Fredrick, St. Benedict 5:12.13 9 Julie Schmitz, St. Benedict 5:13.35 10 Cindy Carstens, Concordia 5:13.77 11 Megan Call, St. Olaf 5:16.75 12 Pam Krallman, St. Olaf 5:20.36 13 Becky Karnes, Hamline 5:27.13 14 Amy Edelstein, Bethel 5:32.43 Final 1 Jayna Mathieu, St. Olaf 4:39.94 NCAA Provisional Qualifier 2 Heidi Brenden, Concordia 4:44.79 3 Yarrow Moench, Macalester 4:46.77 4 Teresa Olsen, Hamline 4:49.62 5 Liz Connors, Macalester 4:51.12 6 Erin Ward, St. Thomas 4:51.73 7 Chrissy Baune, Augsburg 4:52.36 8 Shannon Nuest, Bethel 4:54.74 9 Jenni Mooney, St. Thomas 4:57.70 10 Anne Purushotham, Carleton 4:59.37 11 Heather Brenden, Concordia 5:03.50 12 Amanda Beckman, Bethel 5:15.34
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

3000 Meter Run 1 Katie Jorgenson, St. Catherine 10:29.83 2 Liz Connors, Macalester 10:32.72 3 Sherri Lien, Saint Mary's 10:35.17 4 Gail Teitzel, Carleton 10:44.29 5 Abigail Forster, Carleton 10:47.24 6 Jenni Mooney, St. Thomas 10:47.33 7 Andrea Mosher, Carleton 10:48.72 8 Danielle Barry, Bethel 10:53.02 9 Annie Sateren, St. Olaf 10:54.35 10 Cassie Thoen, St. Olaf 10:55.59 11 Erin Ward, St. Thomas 10:57.37 12 Shannon Nuest, Bethel 11:00.96 13 Sarah Omann, St. Benedict 11:01.47 14 Elizabeth Garrard, Carleton 11:01.58 15 Brigid Franey, St. Olaf 11:02.21 16 Barb Breidenbach, Concordia 11:07.54 17 Suzanne DePaulo, St. Olaf 11:10.31 18 Lynette Drexler, St. Catherine 11:15.40 19 Jenny Tushaus, St. Thomas 11:21.76 20 Megan Mackie, St. Olaf 11:24.68 21 Heather Phillips, St. Thomas 11:27.57 22 Angela Wolkowski, Bethel 11:34.77
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

5000 Meter Run 1 Katie Jorgenson, St. Catherine 18:22.54 2 Anne Sateren, St. Olaf 18:32.83 3 Suzanne DePaulo, St. Olaf 18:33.84 4 Barb Breidenbach, Concordia 18:42.05 5 Andrea Mosher, Carleton 18:47.10 6 Heather Phillips, St. Thomas 18:51.40 7 Sarah Omann, St. Benedict 18:58.24 8 Jenna Boren, St. Olaf 18:58.50 9 Angie Voight, Bethel 19:13.46 10 Megan Kelly, Macalester 19:15.35 11 Abigail Okrent, Carleton 19:22.73 12 Megan Courtnage, Carleton 19:23.29 13 Julia Larson, Carleton 19:24.14 14 Kelly Faris, St. Thomas 19:27.18 15 Elizabeth Garrard, Carleton 19:29.39 16 Megan Magnall, St. Olaf 19:32.55 17 Brigid Franey, St. Olaf 19:33.97 18 Laura Graen, Gustavus 19:36.53 19 Stef Lenz, Gustavus 19:38.13 20 Melissa Kremers, St. Benedict 19:40.38 21 Stacy DeRuiter, St. Olaf 19:43.79 22 Jenny Tushaus, St. Thomas 19:46.72 23 Deb Pagels, St. Olaf 20:23.19 24 Sara Skrlin, Carleton 20:27.30 25 Mary Stein, St. Benedict 20:37.47 26 Rebecca Sallee, Saint Mary's 20:50.94
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

10000 Meter Run 1 Suzanne DePaulo, St. Olaf 38:35.66 2 Danielle Barry, Bethel 38:38.96 3 Barb Breidenbach, Concordia 39:17.53 4 Angie Voight, Bethel 39:32.10 5 Julia Larson, Carleton 39:33.23 6 Kelly Faris, St. Thomas 39:58.93 7 Megan Magnall, St. Olaf 40:11.12 8 Lynette Drexler, St. Catherine 40:19.84 9 Crissy Johnson, St. Benedict 40:31.66 10 Stef Lenz, Gustavus 40:32.47 11 Megan Courtnage, Carleton 40:44.63 12 Caroline Quill, Carleton 41:57.96 13 Mari Severson, Bethel 42:28.44 14 Sarah Gradick, Carleton 42:35.34 15 Beth Vasecka, St. Olaf 42:55.88 16 Carly Heupel, Concordia 43:20.54 17 Rebecca Sallee, Saint Mary's 43:33.12 18 Michele Reinhart, St. Benedict 44:23.75 19 Beth Moen, Concordia 44:37.90 Emily Nelson, St. Benedict DNF
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Katie Bestul, St. Thomas 14.84Q NCAA Provisional Qualifier 2 Emily Menden, St. Thomas 15.23q 3 Angie Strom, Concordia 16.03q 4 Margaret Cropp, Concordia 16.06 5 Bonny Pastika, Hamline 17.06 6 Clara Setzer, Saint Mary's 17.87 7 Julia Gray, Macalester 18.10 Round 1, Heat 2 1 Sara Grineski, Concordia 15.15Q NCAA Provisional Qualifier 2 Rhonda Swanson, St. Benedict 15.68q 3 Nissa Stolp, Gustavus 16.00q 4 Bree Wertz, St. Thomas 16.55 5 Heidi Fryer, Gustavus 17.29 6 Kari Candell, St. Catherine 17.56 7 Abbey Gurney, Macalester 17.96 Round 1, Heat 3 1 Caroline Stuart, Carleton 15.20Q Ties NCAA Provisional Qualifier 2 Liz Hajek, Macalester 15.69q 3 Andrea Tietmeyer, Macalester 16.40 4 Kirsten Bland, Gustavus 16.79 5 Rachel Flenner, St. Thomas 17.47 6 Angie Sprunger, St. Olaf 17.78 Final 1 Katie Bestul, St. Thomas 14.84 NCAA Provisional Qualifier 2 Sara Grineski, Concordia 14.97 NCAA Provisional Qualifier 3 Emily Menden, St. Thomas 15.11 NCAA Provisional Qualifier 4 Caroline Stuart, Carleton 15.23 5 Liz Hajek, Macalester 15.64 6 Nissa Stolp, Gustavus 15.70 7 Rhonda Swanson, St. Benedict 15.92 8 Angie Strom, Concordia 16.05
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Sandra Helquist, Carleton 63.73Q NCAA Provisional Qualifier 2 Andrea Tietmeyer, Macalester 68.33q 3 Margaret Cropp, Concordia 69.47 4 Julia Gray, Macalester 69.56 5 Alyssa Aldrick, Bethel 70.21 6 Jackie Packard, Bethel 76.61 7 Jennifer Frank, Saint Mary's 78.35 Round 1, Heat 2 1 Sara Grineski, Concordia 66.87Q 2 Emily Menden, St. Thomas 67.83q 3 Andrea Thompson, St. Olaf 68.89q 4 Liz Hajek, Macalester 72.12 5 Bonny Pastika, Hamline 72.47 6 Angie Sprunger, St. Olaf 76.32 Round 1, Heat 3 1 Caroline Stuart, Carleton 64.83Q NCAA Provisional Qualifier 2 Janet Hengel, St. Olaf 65.67q 3 Mary Pulling, St. Thomas 69.18q 4 Kate Krueger, Gustavus 73.26 5 Kari Candell, St. Catherine 73.50 6 Tamra Thayer, Carleton 75.81 Final 1 Sandra Helquist, Carleton 62.29 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Caroline Stuart, Carleton 64.13 NCAA Provisional Qualifier 3 Sara Grineski, Concordia 65.95 4 Janet Hengel, St. Olaf 66.81 5 Andrea Thompson, St. Olaf 67.97 6 Andrea Tietmeyer, Macalester 68.48 7 Emily Menden, St. Thomas 69.31 8 Mary Pulling, St. Thomas 69.82
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

4X100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 Gustavus (Kirsten Bland, Laura Carlson, Erica Stone, Michelle Pekel) 48.57Q NCAA Provisional Qualifier 2 St. Thomas (Katie Bestul, Carie Muntifering, Amanda Peters, Emily Haley) 50.61q 3 Macalester (Adina Bowe, Holly Harris, Andrea Tietmeyer, Liz Hajek) 50.92q 4 Bethel (Stacy Boatman, Amy Gilfillan, Angie Lange, Anne Habbena) 51.20q St. Benedict DNF Round 1, Heat 2 1 St. Olaf (Jamie McRaith, Amanda Olson, Emily Walker, Jayna Mathieu) 50.86Q 2 Carleton (Kelly Tan, Caroline Stuart, Tamra Thayer, Sandra Helquist) 51.21q 3 Concordia (Sara Grineski, Margaret Cropp, Jordi Kortan, Dashelle Purcell) 51.38q 4 St. Catherine (Sydney Larson, Margo Boyle, Megan Moen, Jennifer Beltz) 51.61q 5 Hamline (Leanne Van Mil, Summer Barnes, Bonny Pastika, Kelly Gunter) 53.56 6 Saint Mary's (Kari Pederson, Clara Setzer, Maisa Rouzer, Jennifer Frank) 54.73 Final 1 Gustavus (Kirsten Bland, Laura Carlson, Erica Stone, Michelle Pekel) 48.87 NCAA Provisional Qualifier 2 St. Olaf (Jamie McRaith, Amanda Olson, Emily Walker, Jayna Mathieu) 50.24 3 St. Thomas (Katie Bestul, Carie Muntifering, Amanda Peters, Emily Haley) 50.72 4 Carleton (Kelly Tan, Caroline Stuart, Tamra Thayer, Sandra Helquist) 50.83 5 Concordia (Sara Grineski, Margaret Cropp, Jordi Kortan, Dashelle Purcell) 51.00 6 Bethel (Stacy Boatman, Amy Gilfillan, Angie Lange, Anne Habbena) 51.08 7 St. Catherine (Sydney Larson, Margo Boyle, Megan Moen, Jennifer Beltz) 51.41 Macalester (Adina Bowe, Holly Harris, Andrea Tietmeyer, Liz Hajek) DQ
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

4X400 Meter Relay 1 Gustavus (Kirsten Bland, Kajsa Larson, Laura Carlson, Erica Stone) 3:56.64 NCAA Provisional Qualifier 2 Carleton (Caroline Stuart, Erin Quinn, Sarah Paul, Sandra Helquist) 4:01.22 3 St. Olaf 4:01.32 4 Concordia (Jordi Kortan, Sommer Jalbert, Julie Engh, Heidi Brenden) 4:03.47 5 St. Thomas 4:03.78 6 Bethel 4:05.24 7 Macalester 4:07.98 8 St. Benedict 4:08.58 9 Hamline 4:12.42 10 St. Catherine (Sydney Larson, Jennifer Beltz, Megan Moen, Margo Boyle) 4:14.98
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

4X800 Meter Relay 1 St. Olaf (Jamie McRaith, Katie Storlie, Andrea Thompson, Jayna Mathieu) 9:29.94 2 St. Thomas (Erin Ward, Jenni Mooney, Emily Haley, Lizzy May) 9:30.19 3 Macalester (Liz Connors, Jen Hodges, Megan Kelly, Yarrow Moench) 9:41.70 4 Bethel (Angela Wolkowski, Shannon Nuest, Amanda Beckman, Rachel Bjorklund) 9:44.05 5 Carleton (Laurie Peterson, Sarah Paul, Anne Purushotham, Emma Sandberg) 9:46.32 6 Hamline (Becky Karnes, Jenna Parich, Amy Hemstad, Teresa Olsen) 9:49.15 7 St. Benedict 9:55.65 8 Concordia (Kelly Shannon, Joanne Maki, Marnee Bergenheier, Julie Engh) 9:55.81 9 Gustavus (Daisy Schmidt, Kate Krueger, Amanda Stoeckel, Laura Graen) 10:32.19
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Caroline Stuart, Carleton 16-9 3/4 (5.12m)q 2 Rhonda Swanson, St. Benedict 16-9 1/4 (5.11m)q 3 BriAnne Erpelding, St. Benedict 16-6 1/2 (5.04m) 4 Kari Pederson, Saint Mary's 16-5 3/4 (5.02m) 5 Karin McGregor, Concordia 16-3 3/4 (4.97m) 6 Tonya Ashfeld, St. Benedict 16-3 1/4 (4.96m) 7 Laura Burley, Gustavus 16-1 (4.90m) 8 Colleen Mensing, St. Benedict 15-9 (4.80m) 9 Natalie St. Louis, Augsburg 15-7 3/4 (4.77m) Round 1, Flight 2 1 Anne Habbena, Bethel 18-1 (5.51m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Michelle Pekel, Gustavus 17-6 1/4 (5.34m)q 3 Christine Osborne, St. Thomas 16-10 (5.13m)q 4 Kirsten Bland, Gustavus 16-9 1/4 (5.11m)q 5 Molly Nemes, Gustavus 16-8 (5.08m)q 6 Kelly Klecker, St. Benedict 16-7 (5.05m)q 7 Amy Scoville, Concordia 15-9 (4.80m) 8 Angie Strom, Concordia 15-7 3/4 (4.77m) Kara Hedin, St. Thomas DNC Final 1 Anne Habbena, Bethel 18-1 (5.51m) NCAA Provisional Qualifier 2 Michelle Pekel, Gustavus 17-6 1/4 (5.34m) 3 Molly Nemes, Gustavus 17-4 1/4 (5.29m) 4 Rhonda Swanson, St. Benedict 16-10 (5.13m) 5 Kelly Klecker, St. Benedict 16-10 (5.13m) 6 Christine Osborne, St. Thomas 16-10 (5.13m) 7 Caroline Stuart, Carleton 16-9 3/4 (5.12m) 8 Kirsten Bland, Gustavus 16-9 1/4 (5.11m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Kirsten Bland, Gustavus 35-1 (10.69m)q 2 Kelly Klecker, St. Benedict 34-9 3/4 (10.61m)q 3 Karin McGregor, Concordia 33-10 3/4 (10.33m) 4 Bree Wertz, St. Thomas 33-7 1/4 (10.24m) 5 Natalie St. Louis, Augsburg 33-4 3/4 (10.18m) 6 Tracy Kortum, Concordia 32-3 3/4 (9.85m) Kara Hedin, St. Thomas DNC Round 1, Flight 2 1 Anne Habbena, Bethel 35-2 1/2 (10.73m)q 2 Kari Pederson, Saint Mary's 35-0 1/2 (10.68m)q 3 Greta Schutte, Bethel 34-3 (10.44m)q 4 Molly Nemes, Gustavus 33-11 1/2 (10.35m)q 5 Crystal Dusich, St. Thomas 33-8 1/2 (10.27m) 6 Colleen Mensing, St. Benedict 32-11 3/4 (10.05m) 7 Heidi Fryer, Gustavus 32-6 1/2 (9.92m) Round 1, Flight 3 1 BriAnne Erpelding, St. Benedict 37-0 1/2 (11.29m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Christine Osborne, St. Thomas 34-5 3/4 (10.51m)q 3 Patty Herou, St. Benedict 33-9 1/2 (10.30m) 4 Bridget Schletty, St. Benedict 33-9 1/4 (10.29m) 5 Amy Scoville, Concordia 33-5 3/4 (10.20m) 6 Laura Burley, Gustavus 33-1 1/4 (10.09m) 7 Sarah Rustad, Concordia 31-1 (9.47m) Final 1 BriAnne Erpelding, St. Benedict 37-0 1/2 (11.29m) NCAA Provisional Qualifier 2 Kari Pederson, Saint Mary's 36-2 1/4 (11.03m) 3 Anne Habbena, Bethel 35-6 1/2 (10.83m) 4 Kirsten Bland, Gustavus 35-4 (10.77m) 5 Kelly Klecker, St. Benedict 34-10 1/2 (10.63m) 6 Greta Schutte, Bethel 34-8 1/4 (10.57m) 7 Christine Osborne, St. Thomas 34-5 3/4 (10.51m) 8 Molly Nemes, Gustavus 34-2 (10.41m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Maria DeBoer, Concordia 38-8 3/4 (11.80m)q 2 Rachel Aufforth, Concordia 37-9 1/4 (11.51m)q 3 Laura Utke, Concordia 35-2 1/2 (10.73m)q 4 Robin Schuette, St. Benedict 34-2 (10.41m)q 5 Clara Setzer, Saint Mary's 32-6 1/2 (9.92m) 6 Emily Menden, St. Thomas 31-3 (9.52m) 7 Kara Wickman, Bethel 30-7 3/4 (9.34m) 8 Becky Lacher, Concordia 27-8 1/4 (8.44m) 9 Susanna Murley, St. Olaf 26-9 1/4 (8.16m) Round 1, Flight 2 1 Melissa Ring, Gustavus 43-6 (13.26m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 April Felt, Gustavus 40-2 1/4 (12.25m)q 3 Jeanna Spannring, St. Catherine 36-4 (11.07m)q 4 Anne Poduska, Macalester 34-0 3/4 (10.38m)q 5 Nikki Berg, Concordia 33-11 1/4 (10.34m) 6 Nancy Eichten, St. Catherine 33-3 1/4 (10.14m) 7 Rhianna Johnson, St. Catherine 29-3 3/4 (8.93m) 8 Carrie Mathias, Saint Mary's 29-1 (8.86m) 9 Reina Dee, St. Olaf 28-6 1/2 (8.70m) Final 1 Melissa Ring, Gustavus 43-6 (13.26m) NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 April Felt, Gustavus 40-7 3/4 (12.39m) 3 Maria DeBoer, Concordia 39-8 1/2 (12.10m) 4 Rachel Aufforth, Concordia 37-9 1/4 (11.51m) 5 Jeanna Spannring, St. Catherine 37-8 (11.48m) 6 Anne Poduska, Macalester 35-10 3/4 (10.94m) 7 Laura Utke, Concordia 35-9 1/4 (10.90m) 8 Robin Schuette, St. Benedict 34-2 (10.41m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 April Felt, Gustavus 128-6 (39.16m)q 2 Laura Utke, Concordia 127-4 (38.82m)q 3 Melissa Ring, Gustavus 120-7 (36.76m)q 4 Kristina Huisinga, Bethel 113-11 (34.72m) 5 Sonia Lipker, Augsburg 112-6 (34.30m) 6 Nikki Berg, Concordia 105-2 (32.06m) 7 Nicole Paquette, Concordia 99-6 (30.32m) 8 Courtney Zinter, Concordia 96-1 (29.28m) 9 Marissa Sundquist, St. Olaf 89-11 (27.42m) Round 1, Flight 2 1 Maria DeBoer, Concordia 138-9 (42.30m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Charity Penn, Concordia 125-2 (38.16m)q 3 Jeanna Spannring, St. Catherine 124-7 (37.98m)q 4 Robin Schuette, St. Benedict 116-10 (35.62m)q 5 Emily Rankin, Concordia 116-1 (35.38m)q 6 Erin Schmidt, Concordia 112-0 (34.14m) 7 Clara Setzer, Saint Mary's 107-3 (32.70m) 8 Reina Dee, St. Olaf 102-7 (31.28m) 9 Nelly Nehring, Bethel 101-8 (30.98m) Final 1 Maria DeBoer, Concordia 138-9 (42.30m) NCAA Provisional Qualifier 2 April Felt, Gustavus 129-7 (39.50m) 3 Laura Utke, Concordia 127-6 (38.86m) 4 Charity Penn, Concordia 125-2 (38.16m) 5 Jeanna Spannring, St. Catherine 124-7 (37.98m) 6 Melissa Ring, Gustavus 120-7 (36.76m) 7 Emily Rankin, Concordia 120-4 (36.68m) 8 Robin Schuette, St. Benedict 116-10 (35.62m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Laura Utke, Concordia 151-4 (46.12m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Misty Smoot, St. Benedict 140-1 (42.70m)q 3 Courtney Zinter, Concordia 127-11 (39.00m)q 4 Sam Kapphahn, Concordia 124-4 (37.90m)q 5 Sonia Lipker, Augsburg 123-4 (37.60m)q 6 Jennifer Eckman, Augsburg 110-7 (33.72m) 7 Anne Poduska, Macalester 107-9 (32.84m) 8 Nelly Nehring, Bethel 103-4 (31.50m) 9 Nikki Berg, Concordia 91-10 (28.00m) Round 1, Flight 2 1 April Felt, Gustavus 160-2 (48.82m)q Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Karen Senst, Concordia 143-8 (43.78m)q 3 Maria DeBoer, Concordia 137-3 (41.84m)q 4 Rachel Aufforth, Concordia 121-5 (37.00m) 5 Bretta Norton, Carleton 119-0 (36.28m) 6 Amanda Marotz, Gustavus 117-5 (35.80m) 7 Erica Bodin, Concordia 112-6 (34.30m) 8 Reina Dee, St. Olaf 111-3 (33.90m) 9 Nancy Eichten, St. Catherine 97-10 (29.82m) 10 Kara Wickman, Bethel 91-9 (27.96m) Final 1 April Felt, Gustavus 160-2 (48.82m) Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Laura Utke, Concordia 151-4 (46.12m) NCAA Provisional Qualifier 3 Karen Senst, Concordia 143-8 (43.78m) 4 Misty Smoot, St. Benedict 143-0 (43.60m) 5 Maria DeBoer, Concordia 138-7 (42.24m) 6 Courtney Zinter, Concordia 127-11 (39.00m) 7 Sonia Lipker, Augsburg 126-9 (38.64m) 8 Sam Kapphahn, Concordia 124-4 (37.90m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Margaret Cropp, Concordia 127-10 (38.96m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Sarah Diercks, St. Thomas 112-1 (34.16m)q 3 Angie Strom, Concordia 106-3 (32.40m)q 4 Karin Jolivette, St. Olaf 102-2 (31.14m)q 5 Courtenay Penwell, Macalester 101-8 (31.00m) 6 Jill Peterson, Gustavus 100-8 (30.68m) 7 Kerstin Blazina, Gustavus 99-5 (30.30m) 8 Nancy Eichten, St. Catherine 91-5 (27.86m) 9 Anne Ritland, Bethel 90-8 (27.64m) Round 1, Flight 2 1 Amanda Glas, Concordia 111-2 (33.88m)q 2 Jessica Edwards, Concordia 108-11 (33.20m)q 3 Kelly Seyfert, Concordia 108-5 (33.04m)q 4 Alison Routledge, Concordia 106-6 (32.46m)q 5 Kelly Tan, Carleton 96-6 (29.42m) 6 Karmyn Tuma, St. Benedict 91-2 (27.80m) 7 Sarah Paul, Carleton 88-6 (26.98m) 8 Jeanna Spannring, St. Catherine 85-4 (26.00m) 9 Carrie Mathias, Saint Mary's 75-6 1/4 (23.02m) Final 1 Margaret Cropp, Concordia 127-10 (38.96m) NCAA Provisional Qualifier 2 Amanda Glas, Concordia 117-0 (35.66m) 3 Sarah Diercks, St. Thomas 113-9 (34.68m) 4 Jessica Edwards, Concordia 108-11 (33.20m) 5 Kelly Seyfert, Concordia 108-5 (33.04m) 6 Alison Routledge, Concordia 107-3 (32.68m) 7 Angie Strom, Concordia 106-3 (32.40m) 8 Karin Jolivette, St. Olaf 102-2 (31.14m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

High Jump 1 Angie Strom, Concordia 5-2 1/2 (1.59m) 2 Kirsten Bland, Gustavus 5-2 1/2 (1.59m) 3 Amy Gilfillan, Bethel 5-2 1/2 (1.59m) 4 Bridget Schletty, St. Benedict 5-0 1/2 (1.54m) 5 Joelle Farrell, Macalester 4-10 1/2 (1.49m) 6 Kate Evon, St. Benedict 4-8 3/4 (1.44m) 6 Clara Setzer, Saint Mary's 4-8 3/4 (1.44m) 6 Sarah Paul, Carleton 4-8 3/4 (1.44m) 9 Nissa Stolp, Gustavus 4-8 3/4 (1.44m) 10 Leslie Nechville, St. Olaf 4-6 3/4 (1.39m) 10 Jackie Wendlandt, St. Benedict 4-6 3/4 (1.39m) 10 Greta Schutte, Bethel 4-6 3/4 (1.39m) 13 Emily Rankin, Concordia 4-6 3/4 (1.39m) 14 Katherine Doherty, Carleton 4-6 3/4 (1.39m) Kate Krueger, Gustavus NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Pole Vault 1 Rhonda Swanson, St. Benedict 11-7 3/4 (3.55m) Meet record 2 Nikki Tuma, St. Benedict 9-11 3/4 (3.04m) 3 Janet Hengel, St. Olaf 9-11 3/4 (3.04m) 4 Caroline Boatz, St. Benedict 9-11 3/4 (3.04m) 5 Megan Shorma, Gustavus 9-5 3/4 (2.89m) 6 Lisa Hodapp, Concordia 9-5 3/4 (2.89m) 7 Heidi Fryer, Gustavus 9-5 3/4 (2.89m) 8 Karin Jolivette, St. Olaf 8-11 3/4 (2.74m) 9 Jen Fettig, Concordia 8-11 3/4 (2.74m) 9 Patty Herou, St. Benedict 8-11 3/4 (2.74m) 11 Heather Moor, Carleton 8-6 (2.59m) 12 Tamra Thayer, Carleton 8-6 (2.59m) 13 Emily Erickson, St. Olaf 8-0 (2.44m) 14 Abbey Gurney, Macalester 7-6 (2.29m) 15 Katie Langer, St. Benedict 7-6 (2.29m) Kate Ihle, Carleton DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Heptathlon 1 Sandra Helquist, Carleton 4308 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Kirsten Bland, Gustavus 4125 NCAA Provisional Qualifier 3 Angie Strom, Concordia 3970 4 Margaret Cropp, Concordia 3935 5 Nissa Stolp, Gustavus 3906 6 Emily Haley, St. Thomas 3724 7 Kate Krueger, Gustavus 3663 8 Rhonda Swanson, St. Benedict 3656 9 Sarah Paul, Carleton 3629 10 Leanne Van Mil, Hamline 3368 11 Clara Setzer, Saint Mary's 3311 12 Kelly Gunter, Hamline 3222 13 Karmyn Tuma, St. Benedict 3026 14 Alison Ede, Carleton 2225
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

TEAM SCORES PLACE TEAM POINTS 1 Concordia 171.0 2 Gustavus 155.0 3 St. Olaf 105.0 4 St. Benedict 82.0 5 Carleton 78.0 6 St. Thomas 76.0 7 Bethel 64.0 8 Macalester 54.0 9 St. Catherine 40.0 10 Saint Mary's 18.0 11 Hamline 8.0 12 Augsburg 4.0
Results also available for men . Return to home page.