MIAC MEN'S OUTDOOR CHAMPIONSHIPS

Saint John's University, Collegeville

May 7-8, 1999

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for women

100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Jeremy Heckman, St. Thomas 11.05Q 2 Adam Laliberte, Saint John's 11.08q 3 Nick Stahly, St. Thomas 11.41 4 Chris Davison, Concordia 11.55 5 Matt Niemiec, Saint Mary's 11.64 6 Gerald Wilson, Macalester 11.65 7 Kenech Ejebe, Carleton 11.76 Austin Haupert, Saint John's DNC Round 1, Heat 2 1 Jonathon Lance, St. Thomas 11.08Q 2 Chris Seifert, Saint John's 11.15q 3 Gary Stone, Bethel 11.36q 4 Anthony Armour, Saint Mary's 11.41 5 Patrick Morrow, Saint Mary's 11.49 6 Steve Freid, St. Olaf 11.55 7 Andrew Yori, Saint Mary's 11.71 Dan Scherer, Saint John's DQ Round 1, Heat 3 1 Frank Webster, St. Thomas 11.22Q 2 Aaron Golden, Carleton 11.23q 3 Denis Foo Kune, Macalester 11.35q 4 Kevin Drake, Hamline 11.47 5 Mike McDonald, Concordia 11.59 6 Josh Bear Stephens, Macalester 11.63 Thanh Tran, Saint John's DNC Momar Dieng, Macalester DNC Final 1 Jeremy Heckman, St. Thomas 10.65 NCAA Provisional Qualifier 2 Jonathon Lance, St. Thomas 10.93 3 Adam Laliberte, Saint John's 10.97 4 Denis Foo Kune, Macalester 11.14 5 Chris Seifert, Saint John's 11.19 6 Aaron Golden, Carleton 11.26 7 Frank Webster, St. Thomas 11.38 8 Gary Stone, Bethel 11.41
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Jeremy Heckman, St. Thomas 22.48Q 2 Dan Scherer, Saint John's 22.72q 3 Frank Webster, St. Thomas 22.75 4 Mike Anderson, Gustavus 22.96 5 Kevin Drake, Hamline 22.97 6 Matt Wieland, St. Olaf 23.44 7 Dan Ryan, Saint John's 23.53 8 Patrick Morrow, Saint Mary's 23.56 Round 1, Heat 2 1 Jonathon Lance, St. Thomas 22.20Q 2 Kyle Perreault, Saint John's 22.38q 3 Ben Kvamme, Hamline 22.70q 4 Chris Davison, Concordia 23.13 5 Nick Stahly, St. Thomas 23.21 6 Ryan Quinn, St. Thomas 23.55 7 Matt Niemiec, Saint Mary's 23.81 8 Mike McDonald, Concordia 23.93 Round 1, Heat 3 1 Erik Hanson, Saint John's 22.43Q 2 Aaron Golden, Carleton 22.58q 3 John Person, Gustavus 22.60q 4 Denis Foo Kune, Macalester 23.17 5 Troy Sunde, St. Olaf 23.39 6 Rob Nick, Concordia 23.57 7 Gerald Wilson, Macalester 23.78 8 Antonio Lee, St. Olaf 23.81 Final 1 Jeremy Heckman, St. Thomas 21.49 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Jonathon Lance, St. Thomas 22.10 3 Kyle Perreault, Saint John's 22.10 4 Aaron Golden, Carleton 22.25 5 Dan Scherer, Saint John's 22.35 6 Ben Kvamme, Hamline 22.49 7 Erik Hanson, Saint John's 22.49 8 John Person, Gustavus 22.55
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Dan Sondgeroth, Hamline 50.51Q 2 Hal DeLaRosby, Gustavus 50.85q 3 Adam Strainer, Concordia 51.07 4 Andy Cerio, St. Thomas 51.18 5 Chris Kubacki, Gustavus 51.45 6 Ben Kvamme, Hamline 51.75 7 Dan Kuehl, St. Olaf 52.12 8 Antonio Lee, St. Olaf 53.44 Round 1, Heat 2 1 Erik Hanson, Saint John's 50.59Q 2 Dave Harrison, Saint John's 50.67q 3 Jonathan Pearce, St. Olaf 50.78q 4 Justin Edwards, St. Thomas 51.23 5 Eric Schmeckpeper, Hamline 51.97 6 Jarred Sampson, Hamline 52.17 7 Ryan Hickman, Bethel 52.51 8 John McDonald, Saint Mary's 53.12 Round 1, Heat 3 1 Steve Kimble, Saint John's 50.05Q 2 John Person, Gustavus 50.20q 3 Mike Anderson, Gustavus 51.00q 4 Matt Wieland, St. Olaf 51.63 5 Bjorn Knudson, Gustavus 52.04 6 Brian Taurinskas, Hamline 52.21 7 Troy Sunde, St. Olaf 52.33 8 Rob Nick, Concordia 52.68 Final 1 John Person, Gustavus 49.09 2 Steve Kimble, Saint John's 49.10 3 Dan Sondgeroth, Hamline 49.32 4 Dave Harrison, Saint John's 49.60 5 Mike Anderson, Gustavus 50.07 6 Erik Hanson, Saint John's 50.21 7 Hal DeLaRosby, Gustavus 50.52 8 Jonathan Pearce, St. Olaf 50.69
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Mark Bresnan, St. Olaf 1:57.81Q 2 Chet Boom, Saint John's 1:58.46Q 3 John McMurray, St. Olaf 1:58.65q 4 Brett Ramstad, Concordia 1:59.37 5 Jeremy Blake, Concordia 1:59.79 6 Neil Langer, St. Thomas 2:01.26 7 Jeff Boerner, St. Olaf 2:03.49 8 Andrew Cole, St. Olaf 2:05.64 Round 1, Heat 2 1 KeSung Anderson, Bethel 1:57.43Q 2 Gabe Arntson, Concordia 1:57.44Q 3 Mike Gruba, St. Thomas 1:57.69q 4 Andres Leza, Macalester 1:57.70q 5 Rasheed Harris, St. Thomas 1:58.24q 6 Doron Clark, Hamline 2:00.11 7 Grant Litfin, Saint John's 2:01.48 8 Eric Kluznik, Hamline 2:03.41 Final 1 KeSung Anderson, Bethel 1:54.31 2 Mark Bresnan, St. Olaf 1:54.86 3 Mike Gruba, St. Thomas 1:55.47 4 Chet Boom, Saint John's 1:55.74 5 Gabe Arntson, Concordia 1:55.98 6 John McMurray, St. Olaf 1:56.07 7 Andres Leza, Macalester 1:57.10 8 Rasheed Harris, St. Thomas 1:57.17
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Josh Kath, St. Thomas 4:09.18Q 2 John Krueger, Saint John's 4:09.79Q 3 Andy Sherman, Carleton 4:10.14Q 4 Steve Henderson, St. Thomas 4:10.92Q 5 Eric Bergman, St. Olaf 4:11.79q 6 Chuck Dusbabek, Hamline 4:12.45q 7 Rick Chapko, St. Thomas 4:12.76q 8 Scott Major, St. Olaf 4:13.47q 9 Mitch Green, Gustavus 4:18.38 10 Jason Altman, Hamline 4:18.51 11 Adam Streets, Hamline 4:19.28 12 Randy Frels, Saint Mary's 4:23.07 13 Joe Thompson, Gustavus 4:26.04 14 Dave Gullickson, Gustavus 4:33.14 Round 1, Heat 2 1 Chet Boom, Saint John's 4:12.80Q 2 Chris Goebel, Concordia 4:13.65Q 3 Ryan Bickler, Saint Mary's 4:13.72Q 4 Todd Klein, St. Thomas 4:13.80Q 5 Andrew Cole, St. Olaf 4:15.45 6 Dave Dahlseng, Concordia 4:15.69 7 Tim Johnson, St. Olaf 4:16.05 8 Joe Keenan, Saint John's 4:16.95 9 Kevin Cummisford, St. Thomas 4:19.08 10 Gordon Hage, Macalester 4:19.78 11 Elliot Wright, Gustavus 4:19.87 12 Martin Stensing, Saint Mary's 4:20.07 13 Todd Hierlmaier, Saint John's 4:20.25 14 Ryan Kollmann, St. Thomas 4:30.18 Final 1 Josh Kath, St. Thomas 4:00.79 2 Chet Boom, Saint John's 4:01.11 3 John Krueger, Saint John's 4:01.96 4 Andy Sherman, Carleton 4:03.42 5 Ryan Bickler, Saint Mary's 4:03.69 6 Chris Goebel, Concordia 4:04.15 7 Steve Henderson, St. Thomas 4:04.23 8 Todd Klein, St. Thomas 4:09.30 9 Scott Major, St. Olaf 4:11.22 10 Eric Bergman, St. Olaf 4:12.09 11 Rick Chapko, St. Thomas 4:12.29 12 Chuck Dusbabek, Hamline 4:15.34
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

5000 Meter Run 1 Josh Kath, St. Thomas 15:24.28 2 Jacob Hallen, St. Thomas 15:30.85 3 Brandon Guthrie, Macalester 15:35.92 4 Adam Streets, Hamline 15:42.67 5 Matt Harvieux, St. Thomas 15:44.23 6 Kyhl Lyndgaard, Saint John's 15:48.71 7 Ryan Bickler, Saint Mary's 15:49.29 8 Frank Bendewald, Saint John's 15:50.66 9 Andy Keenan, Saint John's 15:52.51 10 Eric Bergman, St. Olaf 15:53.16 11 Dan Schofer, Carleton 15:54.39 12 Todd Larsen, Saint John's 15:55.72 13 Dave Dahlseng, Concordia 15:57.05 14 Nick Maddox, St. Thomas 15:58.16 15 Greg Grothe, St. Olaf 15:59.73 16 Mark Bolster, Saint Mary's 16:01.89 17 Andy Cavers, Hamline 16:03.11 18 Andy Sherman, Carleton 16:03.57 19 Matt Larsen, St. Olaf 16:04.92 20 Mike Henderson, Gustavus 16:10.34 21 Paul Anderson, Carleton 16:12.15 22 Martin Stensing, Saint Mary's 16:15.57 23 Bryce Wandrey, St. Olaf 16:17.37 24 Mike Cook, Saint John's 16:19.83 25 Collin Lawrence, Carleton 16:40.39 26 Justin Larson, Gustavus 16:41.57
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

10000 Meter Run 1 Dan Simmons, Saint John's 33:27.10 2 John Krueger, Saint John's 33:42.91 3 Jacob Hallen, St. Thomas 33:50.45 4 John Guertin, Saint John's 33:59.90 5 Matt Harvieux, St. Thomas 34:14.18 6 Bryce Wandrey, St. Olaf 34:32.73 7 Dan Schofer, Carleton 34:35.00 8 Mike Cook, Saint John's 34:36.37 9 John Fehr, Saint John's 34:43.67 10 Kent Knudson, Saint John's 34:44.29 11 Chris Grorud, St. Olaf 34:49.80 12 Dave Mayer, Saint John's 34:54.00 13 Mike Henderson, Gustavus 34:59.90 14 Aaron Ritz, Macalester 35:02.38 15 Kyhl Lyndgaard, Saint John's 35:06.53 16 Will Hafner, St. Thomas 35:10.17 17 Brian Stotts, Concordia 35:18.84 18 Ken Mueller, St. Thomas 35:40.13 19 Collin Lawrence, Carleton 35:52.36 20 Justin Larson, Gustavus 36:23.55
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

110 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Eric Klinker, Macalester 15.04Q 2 Parker Gunderson, St. Thomas 15.71q 3 Frank Marchio, Hamline 15.76 4 Jeff Hertel, Concordia 15.88 5 Adam Bell, Gustavus 15.99 6 Will Kratz, St. Thomas 16.45 7 Joe Schmidgall, Concordia 16.46 8 Justin Gall, Concordia 16.60 Round 1, Heat 2 1 Jed Kassulke, Saint John's 15.12Q 2 Matt Young, Bethel 15.30q 3 Andy Gertge, Saint John's 15.56q 4 Mike Luedtke, Bethel 15.74 5 Jon Lundberg, Bethel 16.21 6 Olaf Siverson, St. Olaf 16.22 Greg Clevenger, Augsburg DQ Mike Carey, Saint John's DNC Round 1, Heat 3 1 Desman Oakley, Augsburg 15.18Q 2 Ryan Quinn, St. Thomas 15.46q 3 Steve Kimble, Saint John's 15.54q 4 John Shepard, Macalester 15.86 5 Dan Buchholz, Concordia 15.99 6 Matt Benoit, Carleton 16.00 7 Lyle Sothern, Saint John's 16.30 8 Justin Sawyer, Bethel 16.76 Final 1 Matt Young, Bethel 14.91 2 Eric Klinker, Macalester 14.92 3 Desman Oakley, Augsburg 14.94 4 Andy Gertge, Saint John's 15.24 5 Jed Kassulke, Saint John's 15.32 6 Steve Kimble, Saint John's 15.50 7 Parker Gunderson, St. Thomas 15.51 8 Ryan Quinn, St. Thomas 22.83
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Jeff Eckstein, Saint John's 56.03Q 2 Mike Christopherson, Gustavus 57.28q 3 Olaf Siverson, St. Olaf 58.75 4 Lyle Sothern, Saint John's 59.43 5 Mark Murakami, St. Olaf 59.61 6 Jeong Hyon, Carleton 59.68 7 Will Kratz, St. Thomas 61.96 Desman Oakley, Augsburg DQ Round 1, Heat 2 1 Eric Klinker, Macalester 54.63Q 2 Sam Rico, Bethel 55.84q 3 Andy Gertge, Saint John's 57.76q 4 Darren McKigney, Concordia 59.73 5 Mark Lykins, St. Olaf 60.46 6 Ryan Laginess, St. Olaf 63.22 7 Luke Feierabend, Saint John's 64.21 Round 1, Heat 3 1 Mark Warder, St. Thomas 54.96Q 2 Mark Lickteig, Carleton 58.11q 3 Nate Hedtke, Macalester 58.45q 4 Frank Marchio, Hamline 58.85 5 David Farris, Macalester 59.66 6 Nick Woog, St. Thomas 60.48 7 Chris Brown, St. Thomas 61.27 8 Jon Lundberg, Bethel 65.72 Final 1 Mark Warder, St. Thomas 53.39 NCAA Provisional Qualifier 2 Eric Klinker, Macalester 54.54 3 Jeff Eckstein, Saint John's 55.53 4 Sam Rico, Bethel 55.89 5 Nate Hedtke, Macalester 56.68 6 Mark Lickteig, Carleton 56.69 7 Mike Christopherson, Gustavus 57.31 8 Andy Gertge, Saint John's 58.36
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

3000M Steeplechase 1 Peter Morse, St. Olaf 9:14.48 NCAA Provisional Qualifier 2 Brandon Guthrie, Macalester 9:21.12 NCAA Provisional Qualifier 3 John Guertin, Saint John's 9:22.74 NCAA Provisional Qualifier 4 T Steffan Freeman, Gustavus 9:24.69 5 Dan Draine, St. Thomas 9:37.61 6 Todd Larsen, Saint John's 9:38.46 7 Matt Larsen, St. Olaf 9:42.37 8 Lee Hodin, Saint John's 9:46.35 9 Steve Edlund, Concordia 9:49.33 10 Tim Johnson, St. Olaf 9:51.43 11 Nick Thoemke, Saint John's 9:59.91 12 Jay Johnson, Saint John's 10:03.93 13 Jimmy Blair, Carleton 10:14.88 14 Josh Steffen, St. Olaf 10:23.30 15 Kent Knudson, Saint John's 10:26.81 16 Eric Kaluza, Hamline 10:39.23 17 Dave Ashmead, Bethel 10:49.25
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

4X100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 Saint Mary's (Anthony Armour, Matt Niemiec, John McDonald, Patrick Morrow) 43.65Q 2 Macalester (Gerald Wilson, Denis Foo Kune, Josh Bear Stephens, Eric Klinker) 43.72q 3 Bethel (Matt Young, Sam Rico, Nate Krause, Gary Stone) 44.45q 4 Carleton (Isaac Larson, Mark Lickteig, Aaron Golden, Paul Morrissey) 44.81 St. Thomas DNF Round 1, Heat 2 1 Hamline (Todd Vergeuen, Jeremy Karger, Ben Kvamme, Frank Marchio) 42.92Q 2 Saint John's (Chris Seifert, Adam Laliberte, Kyle Perreault, Dan Scherer) 43.08q 3 Gustavus (Chris Kubacki, Mike Anderson, Hal DeLaRosby, John Person) 43.42q 4 Concordia (Mike McDonald, Chris Davison, Andrew Fritz, Adam Strainer) 43.71q 5 St. Olaf (Antonio Lee, Steve Freid, Matt Wieland, Jon Berg) 44.25q Final 1 Saint John's (Chris Seifert, Adam Laliberte, Kyle Perreault, Dan Scherer) 42.56 2 Hamline (Todd Vergeuen, Jeremy Karger, Ben Kvamme, Frank Marchio) 42.83 3 Macalester (Gerald Wilson, Denis Foo Kune, Josh Bear Stephens, Eric Klinker) 43.09 4 Gustavus (Chris Kubacki, Mike Anderson, Hal DeLaRosby, John Person) 43.39 5 Concordia (Mike McDonald, Chris Davison, Andrew Fritz, Adam Strainer) 43.57 6 Bethel (Matt Young, Sam Rico, Nate Krause, Gary Stone) 43.70 7 Saint Mary's (Anthony Armour, Matt Niemiec, John McDonald, Patrick Morrow) 43.94 8 St. Olaf (Antonio Lee, Steve Freid, Matt Wieland, Jon Berg) 44.61
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

4X400 Meter Relay 1 St. Thomas 3:18.14 2 Saint John's (Kyle Perreault, Steve Kimble, Erik Hanson, Dave Harrison) 3:18.66 3 St. Olaf (Jonathan Pearce, Matt Wieland, Mark Bresnan, Dan Kuehl) 3:19.74 4 Gustavus (Mike Christopherson, Hal DeLaRosby, Mike Anderson, John Person) 3:20.78 5 Macalester (Eric Klinker, Nate Hedtke, Andy Reinsch, Andres Leza) 3:22.06 6 Hamline (Eric Schmeckpeper, Ben Kvamme, Kevin Drake, Dan Sondgeroth) 3:23.61 7 Bethel 3:24.56 8 Hamline (Jarred Sampson, Brian Taurinskas, Brett Nichols, Doron Clark) 3:25.25 9 Carleton 3:26.88 10 Gustavus 3:28.11 11 Saint John's 3:28.83 12 Bethel 3:30.49 13 Concordia 3:32.72 14 Carleton 3:38.42
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

4X800 Meter Relay 1 St. Thomas (Todd Klein, Mike Gruba, Rasheed Harris, Josh Kath) 7:47.25 2 St. Olaf (John McMurray, Jamie Kirkpatrick, Peter Morse, Mark Bresnan) 7:51.69 3 Hamline (Doron Clark, Brett Nichols, Chuck Dusbabek, Eric Schmeckpeper) 8:00.40 4 Concordia (Gabe Arntson, Noah Rounds, Josh Lowman, Brett Ramstad) 8:01.75 5 Saint John's (Ryan Olson, Cade Eisenzimmer, Andy Keenan, Tony Foos) 8:02.43 6 Bethel (Kevin Lightner, Jordy Hage, Brent Warren, KeSung Anderson) 8:15.91 7 Carleton (Carl Tape, Andy Flowers, Jimmy Blair, Mark Schroeder) 8:16.47 8 Macalester (Gordon Hage, Andy Reinsch, Jude Henningsgaard, Josh Klein) 8:24.02 9 Gustavus (Mitch Green, Allen Lundberg, Joe Thompson, Elliot Wright) 8:31.39
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Mike Luedtke, Bethel 21-7 1/4 (6.58m)q 2 John Shepard, Macalester 21-3 1/2 (6.49m)q 3 Jon Berg, St. Olaf 21-3 1/4 (6.48m)q 4 Brian Kesselring, Concordia 20-10 3/4 (6.37m) 5 Brian Schletty, Saint John's 20-5 3/4 (6.24m) 6 Tim Otremba, Saint John's 20-2 1/4 (6.15m) 7 Nick Stahly, St. Thomas 20-0 1/4 (6.10m) 8 Pete Paulson, Bethel 19-10 3/4 (6.06m) Jon Lundberg, Bethel DNC Round 1, Flight 2 1 Micah Benson, Concordia 22-6 1/2 (6.87m)q 2 Aaron Golden, Carleton 22-0 3/4 (6.72m)q 3 Joe Schmidgall, Concordia 21-8 3/4 (6.62m)q 4 Jeff Hertel, Concordia 21-5 1/4 (6.53m)q 5 Andrew Yori, Saint Mary's 21-4 1/4 (6.51m)q 6 Kajerero Ssebbaale, Macalester 20-10 3/4 (6.37m) 7 Corey Dingels, St. Olaf 20-8 (6.30m) 7 Cam Stottler, St. Thomas 20-8 (6.30m) 9 Dan Buchholz, Concordia 20-5 (6.22m) Final 1 Micah Benson, Concordia 22-8 1/2 (6.92m) 2 Aaron Golden, Carleton 22-0 3/4 (6.72m) 3 Mike Luedtke, Bethel 22-0 1/4 (6.71m) 4 Joe Schmidgall, Concordia 21-8 3/4 (6.62m) 5 Jeff Hertel, Concordia 21-5 1/4 (6.53m) 6 Andrew Yori, Saint Mary's 21-4 1/4 (6.51m) 7 John Shepard, Macalester 21-3 1/2 (6.49m) 8 Jon Berg, St. Olaf 21-3 1/4 (6.48m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Kajerero Ssebbaale, Macalester 47-10 1/2 (14.59m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Adam Strainer, Concordia 45-6 1/2 (13.88m)q 3 Brian Kesselring, Concordia 44-4 1/4 (13.52m)q 4 Brian Berntsen, Saint John's 44-2 (13.46m)q 5 Brian Schletty, Saint John's 44-0 3/4 (13.43m)q 6 Cam Stottler, St. Thomas 43-4 1/4 (13.21m) 7 Andy Kinzley, Saint John's 40-11 1/2 (12.48m) 8 Jason LaMontange, St. Thomas 40-0 1/2 (12.20m) Pete Paulson, Bethel ND Round 1, Flight 2 1 Bengo Mrema, Macalester 45-1 3/4 (13.76m)q 2 Paul Morrissey, Carleton 44-0 3/4 (13.43m)q 3 Tim Otremba, Saint John's 43-8 1/2 (13.32m)q 4 Mike Luedtke, Bethel 42-3 1/2 (12.89m) 5 Greg North, Concordia 41-3 3/4 (12.59m) 5 Andrew Fritz, Concordia 41-3 3/4 (12.59m) 7 Jamie Lippert, Saint John's 41-0 1/4 (12.50m) 8 Joe Parsuitti, Bethel 40-11 3/4 (12.49m) 9 Adam Carlson, Gustavus 40-4 (12.29m) Final 1 Kajerero Ssebbaale, Macalester 47-10 1/2 (14.59m) NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Brian Berntsen, Saint John's 45-9 1/4 (13.95m) 3 Adam Strainer, Concordia 45-6 1/2 (13.88m) 4 Bengo Mrema, Macalester 45-1 3/4 (13.76m) 5 Brian Kesselring, Concordia 44-10 3/4 (13.68m) 6 Paul Morrissey, Carleton 44-10 3/4 (13.68m) 7 Brian Schletty, Saint John's 44-0 3/4 (13.43m) 8 Tim Otremba, Saint John's 44-0 3/4 (13.43m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Josh Leclair, St. Thomas 47-5 3/4 (14.47m)q 2 Ryan Kooy, Bethel 46-2 3/4 (14.09m)q 3 James Springer, Concordia 45-5 (13.84m) 4 Joel Nelson, Concordia 43-1 3/4 (13.15m) 5 Jeff Flugum, St. Olaf 42-11 3/4 (13.10m) 6 Heber Kennedy, Hamline 42-2 1/4 (12.86m) 7 Chuck VanNostrand, Carleton 40-8 1/4 (12.40m) 8 Nick Eisenger, St. Thomas 40-6 3/4 (12.36m) 9 Josh Rife, St. Olaf 40-5 (12.32m) Round 1, Flight 2 1 Darwin Dumonceaux, Saint John's 56-1 3/4 (17.11m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Aaron Smith, Gustavus 54-8 (16.66m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 3 Ben Bauer, Augsburg 49-3 3/4 (15.03m)q 4 Brad Ragan, Concordia 47-6 1/4 (14.48m)q 5 Josh Pantzke, Saint John's 47-0 3/4 (14.34m)q 6 Jim Lindauer, Hamline 46-4 3/4 (14.14m)q 7 Aaron Johnson, St. Thomas 45-2 1/4 (13.77m) 8 Jesse Harvey, Gustavus 44-9 3/4 (13.66m) 9 Thor Lossen, Gustavus 42-4 1/4 (12.91m) Final 1 Darwin Dumonceaux, Saint John's 56-1 3/4 (17.11m) NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Aaron Smith, Gustavus 56-1 3/4 (17.11m) NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 3 Josh Leclair, St. Thomas 49-8 1/2 (15.15m) 4 Ben Bauer, Augsburg 49-3 3/4 (15.03m) 5 Brad Ragan, Concordia 47-6 1/4 (14.48m) 6 Josh Pantzke, Saint John's 47-0 3/4 (14.34m) 7 Jim Lindauer, Hamline 46-4 3/4 (14.14m) 8 Ryan Kooy, Bethel 46-2 3/4 (14.09m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 Ben Nyquist, Hamline 173-2 (52.78m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Aaron Smith, Gustavus 165-4 (50.40m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 3 Jesse Harvey, Gustavus 161-3 (49.16m)q NCAA Provisional Qualifier 4 Aaron Johnson, St. Thomas 144-6 (44.04m)q 5 Jim Lindauer, Hamline 138-5 (42.18m)q 6 Tom Krebsbach, Gustavus 136-1 (41.48m) 7 Phil Barry, Saint John's 135-11 (41.44m) 8 Nick Eisenger, St. Thomas 132-8 (40.44m) 9 Nate Holmes, Carleton 114-11 (35.04m) Round 1, Flight 2 1 Steve Kimble, Saint John's 152-11 (46.60m)q 2 Darwin Dumonceaux, Saint John's 146-1 (44.54m)q 3 Ben Bauer, Augsburg 143-8 (43.78m)q 4 Josh Pantzke, Saint John's 128-5 (39.14m) 5 Jeff Flugum, St. Olaf 121-1 (36.92m) 6 Thor Lossen, Gustavus 113-9 (34.68m) 7 Joel Nelson, Concordia 112-10 (34.40m) 8 Ben Holm, Concordia 99-3 (30.26m) Trent Hagen, Concordia ND Final 1 Ben Nyquist, Hamline 173-2 (52.78m) NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Aaron Smith, Gustavus 168-7 (51.38m) NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 3 Jesse Harvey, Gustavus 161-3 (49.16m) NCAA Provisional Qualifier 4 Steve Kimble, Saint John's 152-11 (46.60m) 5 Darwin Dumonceaux, Saint John's 146-1 (44.54m) 6 Aaron Johnson, St. Thomas 144-6 (44.04m) 7 Ben Bauer, Augsburg 143-8 (43.78m) 8 Jim Lindauer, Hamline 138-5 (42.18m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Aaron Smith, Gustavus 181-4 (55.28m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Chuck VanNostrand, Carleton 157-0 (47.86m)q 3 Jason Johnson, Hamline 150-3 (45.80m)q 4 Joel Nelson, Concordia 148-6 (45.26m)q 5 Ben Bauer, Augsburg 147-9 (45.04m)q 6 Scott Jorgensen, Concordia 143-11 (43.88m)q 7 Ben Nyquist, Hamline 137-4 (41.86m) 8 Aaron Johnson, St. Thomas 129-3 (39.40m) 9 Darwin Dumonceaux, Saint John's 129-1 (39.34m) Round 1, Flight 2 1 Joe Bilek, St. Thomas 157-10 (48.10m)q 2 Mark Aslakson, Concordia 151-0 (46.02m)q 3 Scott Holthusen, Concordia 135-7 (41.34m) 4 Adam Hoglund, St. Thomas 133-0 (40.54m) 5 Josh Rife, St. Olaf 130-6 (39.78m) 6 Heber Kennedy, Hamline 130-0 (39.62m) 7 Nate Schneeberger, Hamline 128-3 (39.10m) 8 Jesse Johnson, St. Thomas 124-4 (37.90m) Josh Leclair, St. Thomas ND Final 1 Aaron Smith, Gustavus 192-10 (58.78m) Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Joe Bilek, St. Thomas 166-6 (50.74m) NCAA Provisional Qualifier 3 Chuck VanNostrand, Carleton 157-0 (47.86m) 4 Jason Johnson, Hamline 151-5 (46.16m) 5 Mark Aslakson, Concordia 151-0 (46.02m) 6 Joel Nelson, Concordia 149-1 (45.44m) 7 Ben Bauer, Augsburg 147-9 (45.04m) 8 Scott Jorgensen, Concordia 144-7 (44.06m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Rich Reis, Saint John's 187-5 (57.12m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Jeff Hertel, Concordia 186-7 (56.88m)q 3 Gary Stone, Bethel 185-1 (56.42m)q 4 Greg kaiser, St. Thomas 182-3 (55.56m)q 5 Scott Holthusen, Concordia 177-2 (54.00m)q 6 Erik Riesterer, St. Olaf 172-5 (52.56m)q 7 Steve Kimble, Saint John's 169-9 (51.74m) 8 Nate Schneeberger, Hamline 167-10 (51.16m) 9 Grant Litfin, Saint John's 146-9 (44.74m) Round 1, Flight 2 1 Phil Barry, Saint John's 178-1 (54.28m)q 2 Asher Miller, Carleton 171-6 (52.28m)q 3 Dan Rogaczewski, St. Thomas 166-9 (50.82m) 4 Phil Trier, Saint John's 165-7 (50.46m) 5 Nate Holmes, Carleton 160-10 (49.02m) 6 Teddy Michel, St. Thomas 155-11 (47.52m) 7 Jon Berg, St. Olaf 144-9 (44.12m) 8 Todd Sazewski, Carleton 141-6 (43.12m) 9 Tim Sevcik, Concordia 139-7 (42.54m) Final 1 Greg kaiser, St. Thomas 206-0 (62.80m) Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Gary Stone, Bethel 187-10 (57.26m) NCAA Provisional Qualifier 3 Rich Reis, Saint John's 187-5 (57.12m) NCAA Provisional Qualifier 4 Jeff Hertel, Concordia 186-7 (56.88m) 5 Phil Barry, Saint John's 178-1 (54.28m) 6 Scott Holthusen, Concordia 177-2 (54.00m) 7 Erik Riesterer, St. Olaf 172-5 (52.56m) 8 Asher Miller, Carleton 171-6 (52.28m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

High Jump 1 Micah Benson, Concordia 6-6 3/4 (2.00m) 2 Corey Dingels, St. Olaf 6-4 3/4 (1.95m) 3 Joe Schmidgall, Concordia 6-4 3/4 (1.95m) 4 John Shepard, Macalester 6-4 3/4 (1.95m) 5 Paul Poduska, Concordia 6-2 3/4 (1.90m) 6 Dan Buchholz, Concordia 6-2 3/4 (1.90m) 7 Tom Bauer, Carleton 6-2 3/4 (1.90m) 8 Adam Carlson, Gustavus 6-0 3/4 (1.85m) 8 Brian Schletty, Saint John's 6-0 3/4 (1.85m) 8 Brian Berntsen, Saint John's 6-0 3/4 (1.85m) 11 Aaron Lakanen, Bethel 5-10 3/4 (1.80m) 11 Tor Evenson, St. Thomas 5-10 3/4 (1.80m) 13 Andrew Fritz, Concordia 5-10 3/4 (1.80m) 13 Jed Kassulke, Saint John's 5-10 3/4 (1.80m) 13 Joe McCarney, St. Thomas 5-10 3/4 (1.80m) 16 Neil Torgersen, St. Olaf 5-10 3/4 (1.80m) Carl Wallin, Saint Mary's NH Joab Rico, Bethel NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

Pole Vault 1 Ben Sieben, Saint John's 14-9 1/2 (4.51m) 2 Chris Milton, St. Thomas 14-5 1/2 (4.41m) 3 Jon Nickle, St. Thomas 14-5 1/2 (4.41m) 4 John Workman, Saint John's 14-5 1/2 (4.41m) 5 Phil Barry, Saint John's 14-1 3/4 (4.31m) 6 Brandon Swartz, St. Thomas 14-1 3/4 (4.31m) 7 Ryan Bromenschenkel, Saint John's 13-9 3/4 (4.21m) 8 Ian Skarja, Hamline 13-9 3/4 (4.21m) 9 Andy Stark, St. Olaf 13-9 3/4 (4.21m) 10 Kurt Fitterer, Carleton 13-5 3/4 (4.11m) 11 Eric Droher, St. Olaf 13-1 3/4 (4.01m) 12 Bill Fogarty, Saint John's 13-1 3/4 (4.01m) Jeff Kreofsky, St. Thomas NH Ted Mathys, Carleton NH Gary Stone, Bethel NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

Decathlon 1 Steve Kimble, Saint John's 6609 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Jon Berg, St. Olaf 6187 NCAA Provisional Qualifier 3 Adam Strainer, Concordia 5986 4 Phil Barry, Saint John's 5965 5 Dan Buchholz, Concordia 5797 6 Jeff Hertel, Concordia 5707 7 Erik Hanson, Saint John's 5664 8 Joe Schmidgall, Concordia 5458 9 Matt Benoit, Carleton 5442 10 Joe McCarney, St. Thomas 5393 11 Justin Gall, Concordia 5227 12 Nels Paulson, Concordia 5129 13 Mark Murakami, St. Olaf 4952 14 Nate Holmes, Carleton 4861 15 Jon Kenning, Carleton 4754 16 Joe Cates, Saint John's 4664
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Team Scores | Top

TEAM SCORES PLACE TEAM POINTS 1 Saint John's 217.7 2 St. Thomas 171.0 3 Concordia 102.0 4 Macalester 74.0 5 Gustavus 66.3 6 St. Olaf 61.0 7 Hamline 50.0 8 Bethel 49.0 9 Carleton 41.0 10 Augsburg 15.0 11 Saint Mary's 11.0
Results also available for women . Return to home page.