Swimming & Diving Menu: 2004-05 News - Swim & Dive Home Page - '04-05 Schedule/Results - Roster - Records - Coaching Staff - '03-04 News
2004-05 Meet Recaps
Meet 5: at Cobber-Dragon Invite - December 3-4, 6:00/9:00
 Meet Recap - Meet Results - Action Pictures
Cobber-Dragon Invite Action Pictures
(Click on picture to see larger image)
Cobber-Dragon Invite Recap

Cobbers Tangle With UM-Morris and MSU-Moorhead; Hendrickson Hammers Pool Record!
MOORHEAD-- Someone is going to have to tell Concordia freshman swimmer Cami Hendrickson (Thief River Falls, Minn.) that competing at the collegiate level is really not that easy. In the first four meets of the year in the 50-yard freestyle, Hendrickson shattered the Concordia first-year and team records and held two of the top eight times in the conference in the event. On Saturday she added to the ever-growing list of achievements by breaking the MSU-Moorhead pool record in the 50-yard freestyle. Her winning time of 25.93 broke the record by .11.

As a team in the 50-yard freestyle, Concordia placed swimmers in four of the top six places and had eight swimmers finish in the top ten of the event.

Spurred on by Hendrickson's record-breaking performance and the complete dominance in the 50-yard freestyle, Concordia raced to a second place finish at the Cobber-Dragon Invitational held at MSU-Moorhead.

Besides Hendrickson's outstanding sprint times, she also won the 100-yard freestyle, the Cobbers did most of their damage in the diving and relay events. Concordia posted season-best times, and finished second, in all four relays. The freestyle relay teams continue to drop their season times. The 200-yard freestyle relay team of Shannon Brown (Jr., Bozeman, Mont.), Megan Johnson (Sr., South St. Paul, Minn.), Katie Lee (So., South St. Paul, Minn.) and Hendrickson swam a 1:48.08, which is three seconds faster than the time posted last year when the Cobber 200-yard freestyle relay team broke the school record at the conference meet.

On the diving board, Emily Hall (Sr., Minot, N.D.) finished second in both the 1-meter and 3-meter competitions. Bridget Bossert (Fr., Minot, N.D.) captured third place in the 1-meter, while Annie Cullen (Jr., Moorhead, Minn.) bettered Bossert in the 3-meter even and claimed third place.

The only other Concordia swimmer to win an event was Dani Ree (Fr., Rice, Minn.). Ree captured the 100-yard butterfly. Her time of 1:07.43 was over two seconds faster than the second place finisher.

Other top individual finishers for Concordia included Brown in the 200-yard breaststroke. She finished second in a time of 2:43.66. She also finished second in the 100-yard breaststroke wih a mark of 1:17.26. Johnson was the runner-up in 200-yard butterfly in a time of 2:31.03. The Cobbers' distance queen, Jana Hemstad (Jr., Milaca, Minn.), claimed third place in the 1650-yard freestyle (20:46.61) and fourth in the 500-yard freestyle (5:51.73). Allison Lowe (Jr., Perham, Minn.) swam away with third place in the 200-yard freestyle (2:14.97). 
 

Cobber-Dragon Invite Results

Final Team Scores:
MSU-Moorhead - 1067
Concordia - 620
UM-Morris - 297



Final Individual Event Results:

Licensed to Concordia College          Hy-Tek's Meet Manager 12/4/2004 09:22 PM
               Dragon-Cobber Invite 04 - 12/3/2004 to 12/4/2004 
                                    Results 

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 MN State Moorhead  'A'                                      1:58.06   32 
     1) Carlson, Julie FR               2) Erickson, Melissa JR 
     3) Nace, Jenna FR                  4) Johnson, Crysta FR 
  2 MN State Moorhead  'B'                                      2:01.29   26 
     1) Brooks, Barbie FR               2) Zieske, Lynne FR 
     3) Diiro, Katie SO                 4) Bateman, Amanda FR 
  3 Concordia College  'A'                                      2:03.93   24 
     1) Ree, Dani                       2) Brown, Shannon 
     3) Johnson, Megan                  4) Hendrickson, Cami 
  4 University of Minnesota-Morris  'B'                         2:06.83   22 
     1) Henessey, Rebecca               2) Moe, Robin 
     3) Beyer, Kate                     4) Hutchens, Chandra 
  5 MN State Moorhead  'C'                                      2:06.86   20 
     1) Dokkebakken, Cindy SO           2) Carpenter, Jessica SO 
     3) Moe, Lindsey                    4) Andersen, Gretchen FR 
  6 University of Minnesota-Morris  'A'                         2:07.15   18 
     1) McLennen, Megan                 2) Sundby, Anne 
     3) Ertl, Kristine                  4) Luecke, Jamie 
  7 MN State Moorhead  'D'                                     x2:10.65 
     1) McGauvran, Linsey FR            2) Lauderbaugh, Danielle FR 
     3) Smith, Betsy SR                 4) Branham, Jessica FR 
  8 Concordia College  'B'                                      2:11.47   14 
     1) Hemstad, Jana                   2) Gruys, Latoya 
     3) Lowe, Allison                   4) Nasset, Marlee 
  9 Concordia College  'C'                                      2:21.99   10 
     1) Hintermeyer, Amy                2) Moss, Adrienne 
     3) Shirley, Joanna                 4) Wynia, Krista 
 10 MN State Moorhead  'E'                                     x2:42.88 
     1) Pahlen, Amy FR                  2) Myslivecek, Lauren FR 
     3) Zak, Heidi FR                   4) Klindworth, Sarah FR 

Event 2  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Barbie            FR MSUM                           2:27.52   14.5
  1 Carlson, Julie            FR MSUM                           2:27.52   14.5
  3 Smith, Betsy              SR MSUM                           2:28.67   12 
  4 Johnson, Courtney         FR MSUM                           2:29.02   11 
  5 Girard, Sarah             FR MSUM                           2:30.00   10 
  6 Ree, Dani                    Cobbers                        2:35.18    9 
  7 McGauvran, Linsey         FR MSUM                           2:41.66    7 
  8 Stevens, Hannah              Cobbers                        2:46.26    5 
  9 Hintermeyer, Amy             Cobbers                        2:46.54    4 
 10 Nasset, Marlee               Cobbers                        2:47.72    3 
 11 Shirley, Joanna              Cobbers                        3:04.91    2 
 12 Pahlen, Amy               FR MSUM                           3:36.39    1 

Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Dokkebakken, Cindy        SO MSUM                          20:09.15   16 
  2 Lauderbaugh, Danielle     FR MSUM                          20:10.47   13 
  3 Hemstad, Jana                Cobbers                       20:46.61   12 
  4 Branham, Jessica          FR MSUM                          20:53.17   11 
  5 Lee, Katie                   Cobbers                       21:09.94   10 
  6 McLennen, Megan              Minnesota-Morris              22:08.37    9 

Event 4  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Melissa         JR MSUM                           2:37.94   16 
  2 Brown, Shannon               Cobbers                        2:43.66   13 
  3 Brooks, Barbie            FR MSUM                           2:50.03   12 
  4 Sundby, Anne                 Minnesota-Morris               2:53.44   11 
  5 Carpenter, Jessica        SO MSUM                           2:56.96   10 
  6 Gruys, Latoya                Cobbers                        2:57.88    9 
  7 Skolness, Sarah           SO MSUM                           2:58.48    7 
  8 Moe, Robin                   Minnesota-Morris               3:05.24    5 
  9 McGauvran, Linsey         FR MSUM                           3:10.21    4 
 10 Moss, Adrienne               Cobbers                        3:11.96    3 

Event 5  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Nace, Jenna               FR MSUM                           2:21.44   16 
  2 Johnson, Megan               Cobbers                        2:31.03   13 
  3 Moe, Lindsey                 MSUM                           2:32.69   12 
  4 Girard, Sarah             FR MSUM                           2:33.87   11 

Event 6  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 MN State Moorhead  'A'                                      1:44.53   32 
     1) Diiro, Katie SO                 2) Bateman, Amanda FR 
     3) Erickson, Melissa JR            4) Johnson, Crysta FR 
  2 Concordia College  'A'                                      1:48.08   26 
     1) Brown, Shannon                  2) Lee, Katie 
     3) Johnson, Megan                  4) Hendrickson, Cami 
  3 MN State Moorhead  'B'                                      1:48.23   24 
     1) Andersen, Gretchen FR           2) Zieske, Lynne FR 
     3) Smith, Betsy SR                 4) Brooks, Barbie FR 
  4 University of Minnesota-Morris  'A'                         1:50.87   22 
     1) Ertl, Kristine                  2) Beyer, Kate 
     3) Hutchens, Chandra               4) Luecke, Jamie 
  5 MN State Moorhead  'C'                                      1:53.31   20 
     1) Johnson, Courtney FR            2) Lauderbaugh, Danielle FR 
     3) Dokkebakken, Cindy SO           4) Girard, Sarah FR 
  6 Concordia College  'B'                                      1:53.56   18 
     1) Ree, Dani                       2) Gruys, Latoya 
     3) Stevens, Hannah                 4) Lowe, Allison 
  7 MN State Moorhead  'D'                                     x1:59.42 
     1) Branham, Jessica FR             2) Besemer, Calliegh JR 
     3) McGauvran, Linsey FR            4) Skolness, Sarah SO 
  8 Concordia College  'C'                                      2:02.04   14 
     1) Hintermeyer, Amy                2) Moss, Adrienne 
     3) Shirley, Joanna                 4) Wynia, Krista 
  9 University of Minnesota-Morris  'B'                         2:06.31   10 
     1) Moe, Robin                      2) Sundby, Anne 
     3) Throngard, Naomi                4) Henessey, Rebecca 
 10 MN State Moorhead  'E'                                     x2:25.98 
     1) Pahlen, Amy FR                  2) Klindworth, Sarah FR 
     3) Thielen, Melanie FR             4) Myslivecek, Lauren FR 

Event 7  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaussee, Sarah           SO MSUM                            338.40   16 
  2 Hall, Emily                  Cobbers                         309.50   13 
  3 Bossert, Bridget             Cobbers                         294.15   12 
  4 Albers, Miranda           SO MSUM                            289.05   11 
  5 Schmidt, Tara                Minnesota-Morris                287.05   10 
  6 Cullen, Annie                Cobbers                         285.15    9 
  7 Givan, Chelsie               Cobbers                         253.95    7 
  8 Trapp, Lauren                Minnesota-Morris                245.95    5 
  9 McCanon, Bree                Minnesota-Morris                232.65    4 
 10 Pecarina, Jessica            Cobbers                         170.05    3 
 11 Gauffin, Kendra              Cobbers                         159.95    2 
 12 Moll, Rebecca                Cobbers                         157.05    1 

Event 8  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaussee, Sarah           SO MSUM                            368.65   16 
  2 Hall, Emily                  Cobbers                         332.60   13 
  3 Cullen, Annie                Cobbers                         328.20   12 
  4 Bossert, Bridget             Cobbers                         323.00   11 
  5 Albers, Miranda           SO MSUM                            288.90   10 
  6 Givan, Chelsie               Cobbers                         256.40    9 

Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 MN State Moorhead  'A'                                      4:19.09   32 
     1) Carlson, Julie FR               2) Erickson, Melissa JR 
     3) Nace, Jenna FR                  4) Johnson, Crysta FR 
  2 Concordia College  'A'                                      4:33.32   26 
     1) Ree, Dani                       2) Brown, Shannon 
     3) Johnson, Megan                  4) Lee, Katie 
  3 MN State Moorhead  'B'                                      4:36.33   24 
     1) Johnson, Courtney FR            2) Zieske, Lynne FR 
     3) Moe, Lindsey                    4) Bateman, Amanda FR 
  4 University of Minnesota-Morris  'A'                         4:53.21   22 
     1) McLennen, Megan                 2) Sundby, Anne 
     3) Ertl, Kristine                  4) Luecke, Jamie 
  5 MN State Moorhead  'C'                                      4:57.39   20 
     1) Andersen, Gretchen FR           2) Carpenter, Jessica SO 
     3) Girard, Sarah FR                4) Besemer, Calliegh JR 
  6 MN State Moorhead  'D'                                     x5:53.32 
     1) Pahlen, Amy FR                  2) Skolness, Sarah SO 
     3) Zak, Heidi FR                   4) Klindworth, Sarah FR 
 -- Concordia College  'B'                                           DQ 
     1) Hintermeyer, Amy                2) Nasset, Marlee 
     3) Lowe, Allison                   4) Stevens, Hannah 

Event 10  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lauderbaugh, Danielle     FR MSUM                 5:56.85    5:43.80   16 
  2 Smith, Betsy              SR MSUM                 5:47.74    5:47.01   13 
  3 Dokkebakken, Cindy        SO MSUM                 5:50.64    5:50.32   12 
  4 Hemstad, Jana                Cobbers              5:50.91    5:51.73   11 
  5 Branham, Jessica          FR MSUM                 6:05.62    6:05.20   10 
  6 Moe, Lindsey                 MSUM                 5:58.38    6:12.69    9 
B - Final
  7 Gruys, Latoya                Cobbers              6:08.55    6:04.75    7 
  8 Skolness, Sarah           SO MSUM                 6:14.35    6:10.51    5 
  9 McLennen, Megan              Minnesota-Morris     6:25.71    6:27.43    4 
 10 Carpenter, Jessica       SO MSUM                 6:37.84    6:35.62    3 
 11 Luecke, Jamie                Minnesota-Morris     6:34.09    6:45.23    2 

Event 10  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Betsy              SR MSUM                            5:47.74 
  2 Dokkebakken, Cindy        SO MSUM                            5:50.64 
  3 Hemstad, Jana                Cobbers                         5:50.91 
  4 Lauderbaugh, Danielle     FR MSUM                            5:56.85 
  5 Moe, Lindsey                 MSUM                            5:58.38 
  6 Branham, Jessica          FR MSUM                            6:05.62 
-------------------------------------------------------------------------
  7 Gruys, Latoya                Cobbers                         6:08.55 
  8 Skolness, Sarah           SO MSUM                            6:14.35 
  9 McLennen, Megan              Minnesota-Morris                6:25.71 
 10 Luecke, Jamie                Minnesota-Morris                6:34.09 
 11 Carpenter, Jessica        SO MSUM                            6:37.84 

Event 11  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Johnson, Crysta           FR MSUM                 2:07.37    2:10.50   16 
  2 Bateman, Amanda           FR MSUM                 2:11.16    2:11.40   13 
  3 Lowe, Allison                Cobbers              2:14.13    2:14.97   12 
  4 Beyer, Kate                  Minnesota-Morris     2:25.16    2:23.63   11 
  5 Stevens, Hannah              Cobbers              2:27.79    2:26.45   10 
  6 Besemer, Calliegh         JR MSUM                 2:39.58    2:36.58    9 

Event 11  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Crysta           FR MSUM                            2:07.37 
  2 Bateman, Amanda           FR MSUM                            2:11.16 
  3 Lowe, Allison                Cobbers                         2:14.13 
  4 Beyer, Kate                  Minnesota-Morris                2:25.16 
  5 Stevens, Hannah              Cobbers                         2:27.79 
  6 Besemer, Calliegh         JR MSUM                            2:39.58 

Event 12  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hendrickson, Cami            Cobbers                26.21      25.93   16 
  2 Diiro, Katie              SO MSUM                   26.04      25.98   13 
  3 Brown, Shannon               Cobbers                27.25      26.83   12 
  4 Andersen, Gretchen        FR MSUM                   26.92      27.06   11 
  5 Lee, Katie                   Cobbers                27.54      27.54   10 
  6 Ree, Dani                    Cobbers                27.99      27.89    9 
B - Final
  7 Johnson, Megan               Cobbers                28.06      27.55    7 
  8 Nasset, Marlee               Cobbers                28.95      29.28    5 
  9 Moss, Adrienne               Cobbers                30.47      29.71    4 
 10 Hintermeyer, Amy             Cobbers                29.78      30.29    3 
 11 Zak, Heidi                FR MSUM                   29.78      30.57    2 
 12 Luecke, Jamie                Minnesota-Morris       29.47      30.68    1 

Event 12  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diiro, Katie              SO MSUM                              26.04
  2 Hendrickson, Cami            Cobbers                           26.21 
  3 Andersen, Gretchen        FR MSUM                              26.92 
  4 Brown, Shannon               Cobbers                           27.25 
  5 Lee, Katie                   Cobbers                           27.54 
  6 Ree, Dani                    Cobbers                           27.99 
-------------------------------------------------------------------------
  7 Johnson, Megan               Cobbers                           28.06 
  8 Nasset, Marlee               Cobbers                           28.95 
  9 Luecke, Jamie                Minnesota-Morris                  29.47 
 10 Hintermeyer, Amy             Cobbers                           29.78 
 10 Zak, Heidi                FR MSUM                              29.78 
 12 Moss, Adrienne               Cobbers                           30.47 
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hutchens, Chandra            Minnesota-Morris                  31.00 
 14 Throngard, Naomi             Minnesota-Morris                  33.01 
-------------------------------------------------------------------------
 15 Wynia, Krista                Cobbers                           33.02 
 16 Besemer, Calliegh         JR MSUM                              34.19 
 17 Henessey, Rebecca            Minnesota-Morris                  34.37 
 18 Klindworth, Sarah         FR MSUM                              34.73 
 19 Pahlen, Amy               FR MSUM                              37.39 
 20 Myslivecek, Lauren        FR MSUM                              42.71 
 -- Zieske, Lynne             FR MSUM                                 DQ 

Event 13  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nace, Jenna               FR MSUM                 2:26.05    2:22.19   16 
  2 Carlson, Julie            FR MSUM                 2:24.11    2:23.60   13 
  3 Erickson, Melissa         JR MSUM                 2:23.51    2:25.78   12 
  4 Beyer, Kate                  Minnesota-Morris     2:40.92    2:40.31   11 
  5 Ertl, Kristine               Minnesota-Morris     2:40.32    2:40.76   10 
  6 Sundby, Anne                 Minnesota-Morris     2:46.58    2:45.56    9 
B - Final
  7 Moe, Robin                   Minnesota-Morris     2:53.12    2:52.86    7 
  8 Shirley, Joanna              Cobbers              3:08.45    3:13.39    5 

Event 13  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Erickson, Melissa         JR MSUM                            2:23.51 
  2 Carlson, Julie            FR MSUM                            2:24.11 
  3 Nace, Jenna               FR MSUM                            2:26.05 
  4 Ertl, Kristine               Minnesota-Morris                2:40.32 
  5 Beyer, Kate                  Minnesota-Morris                2:40.92 
  6 Sundby, Anne                 Minnesota-Morris                2:46.58 
-------------------------------------------------------------------------
  7 Moe, Robin                   Minnesota-Morris                2:53.12 
  8 Shirley, Joanna              Cobbers                         3:08.45 

Event 14  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ree, Dani                    Cobbers              1:07.64    1:07.43   16 
  2 Moe, Lindsey                 MSUM                 1:08.96    1:09.93   13 
  3 Johnson, Courtney         FR MSUM                 1:11.87    1:12.45   12 
  4 Ertl, Kristine               Minnesota-Morris     1:13.81    1:12.57   11 
  5 Lowe, Allison                Cobbers              1:11.59    1:12.87   10 
  6 Zak, Heidi                FR MSUM                 1:25.61    1:26.78    9 

Event 14  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ree, Dani                    Cobbers                         1:07.64 
  2 Moe, Lindsey                 MSUM                            1:08.96 
  3 Lowe, Allison                Cobbers                         1:11.59 
  4 Johnson, Courtney         FR MSUM                            1:11.87 
  5 Ertl, Kristine               Minnesota-Morris                1:13.81 
  6 Zak, Heidi                FR MSUM                            1:25.61 

Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School              Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hendrickson, Cami            Cobbers                57.25      56.90   16 
  2 Johnson, Crysta           FR MSUM                   56.70      57.26   13 
  3 Diiro, Katie              SO MSUM                   58.70      57.75   12 
  4 Lee, Katie                   Cobbers                59.95    1:00.27   11 
  5 Andersen, Gretchen        FR MSUM                   59.34    1:00.48    9.5
  5 Bateman, Amanda           FR MSUM                   59.69    1:00.48    9.5
B - Final
  7 Zieske, Lynne             FR MSUM                 1:01.00    1:01.04    7 
  8 Lauderbaugh, Danielle     FR MSUM                 1:02.34    1:01.86    5 
  9 Branham, Jessica          FR MSUM                 1:05.82    1:05.84    4 
 10 Hintermeyer, Amy             Cobbers              1:05.42    1:05.90    3 
 11 Nasset, Marlee               Cobbers              1:06.77    1:07.66    2 
 12 Shirley, Joanna              Cobbers              1:10.01    1:10.44    1 

Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Crysta           FR MSUM                              56.70 
  2 Hendrickson, Cami            Cobbers                           57.25 
  3 Diiro, Katie              SO MSUM                              58.70 
  4 Andersen, Gretchen        FR MSUM                              59.34 
  5 Bateman, Amanda           FR MSUM                              59.69 
  6 Lee, Katie                   Cobbers                           59.95 
-------------------------------------------------------------------------
  7 Zieske, Lynne             FR MSUM                            1:01.00 
  8 Lauderbaugh, Danielle     FR MSUM                            1:02.34 
  9 Hintermeyer, Amy             Cobbers                         1:05.42 
 10 Branham, Jessica          FR MSUM                            1:05.82 
 11 Nasset, Marlee               Cobbers                         1:06.77 
 12 Shirley, Joanna              Cobbers                         1:10.01 
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hutchens, Chandra            Minnesota-Morris                1:10.74 
 14 Besemer, Calliegh         JR MSUM                            1:12.10 
-------------------------------------------------------------------------
 15 Throngard, Naomi             Minnesota-Morris                1:13.25 
 16 Wynia, Krista                Cobbers                         1:16.68 
 17 Klindworth, Sarah         FR MSUM                            1:19.64 

Event 16  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nace, Jenna               FR MSUM                 5:09.58    5:06.60   16 
  2 Smith, Betsy              SR MSUM                 5:16.10    5:13.29   13 
  3 Girard, Sarah             FR MSUM                 5:16.98    5:19.18   12 
  4 Johnson, Megan               Cobbers              5:20.09    5:20.43   11 
  5 Dokkebakken, Cindy        SO MSUM                 5:20.27    5:23.31   10 

Event 16  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nace, Jenna               FR MSUM                            5:09.58 
  2 Smith, Betsy              SR MSUM                            5:16.10 
  3 Girard, Sarah             FR MSUM                            5:16.98 
  4 Johnson, Megan               Cobbers                         5:20.09 
  5 Dokkebakken, Cindy        SO MSUM                            5:20.27 

Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carlson, Julie            FR MSUM                 1:07.92    1:07.60   16 
  2 Diiro, Katie              SO MSUM                 1:06.83    1:07.87   13 
  3 Beyer, Kate                  Minnesota-Morris     1:09.80    1:09.07   12 
  4 Johnson, Courtney         FR MSUM                 1:10.37    1:10.60   11 
  5 Johnson, Crysta           FR MSUM                 1:11.31    1:11.15   10 
  6 Luecke, Jamie                Minnesota-Morris     1:10.34    1:14.45    9 
B - Final
  7 McLennen, Megan              Minnesota-Morris     1:15.52    1:13.86    7 
  8 Bateman, Amanda           FR MSUM                 1:14.00    1:14.55    5 
  9 Andersen, Gretchen        FR MSUM                 1:14.80    1:16.65    4 
 10 Stevens, Hannah              Cobbers              1:16.66    1:17.60    3 
 11 Henessey, Rebecca            Minnesota-Morris     1:26.64    1:28.57    2 
 12 Pahlen, Amy               FR MSUM                 1:40.40    1:41.22    1 

Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Diiro, Katie              SO MSUM                            1:06.83 
  2 Carlson, Julie            FR MSUM                            1:07.92 
  3 Beyer, Kate                  Minnesota-Morris                1:09.80 
  4 Luecke, Jamie                Minnesota-Morris                1:10.34 
  5 Johnson, Courtney         FR MSUM                            1:10.37 
  6 Johnson, Crysta           FR MSUM                            1:11.31 
-------------------------------------------------------------------------
  7 Bateman, Amanda           FR MSUM                            1:14.00 
  8 Andersen, Gretchen        FR MSUM                            1:14.80 
  9 McLennen, Megan              Minnesota-Morris                1:15.52 
 10 Stevens, Hannah              Cobbers                         1:16.66 
 11 Henessey, Rebecca            Minnesota-Morris                1:26.64 
 12 Pahlen, Amy               FR MSUM                            1:40.40 
-------------------------------------------------------------------------
 13 Klindworth, Sarah         FR MSUM                            1:43.97 

Event 18  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Erickson, Melissa         JR MSUM                 1:14.38    1:14.42   16 
  2 Brown, Shannon               Cobbers              1:17.46    1:17.26   13 
  3 Zieske, Lynne             FR MSUM                 1:18.65    1:18.36   12 
  4 Sundby, Anne                 Minnesota-Morris     1:18.77    1:19.98   11 
  5 Skolness, Sarah           SO MSUM                 1:23.27    1:22.98   10 
  6 Carpenter, Jessica        SO MSUM                 1:23.69    1:24.31    9 
B - Final
  7 Gruys, Latoya                Cobbers              1:24.02    1:23.21    7 
  8 Moss, Adrienne               Cobbers              1:26.61    1:25.42    5 
  9 Lowe, Allison                Cobbers              1:24.80    1:27.76    4 
 10 Zak, Heidi                FR MSUM                 1:37.53    1:37.78    3 
 11 Myslivecek, Lauren        FR MSUM                 1:50.86    1:48.48    2 

Event 18  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
===============================================================================
Preliminaries
  1 Erickson, Melissa         JR MSUM                            1:14.38 
  2 Brown, Shannon               Cobbers                         1:17.46 
  3 Zieske, Lynne             FR MSUM                            1:18.65 
  4 Sundby, Anne                 Minnesota-Morris                1:18.77 
  5 Skolness, Sarah           SO MSUM                            1:23.27 
  6 Carpenter, Jessica        SO MSUM                            1:23.69 
-------------------------------------------------------------------------
  7 Gruys, Latoya                Cobbers                         1:24.02 
  8 Lowe, Allison                Cobbers                         1:24.80 
  9 Moss, Adrienne               Cobbers                         1:26.61 
 10 Zak, Heidi                FR MSUM                            1:37.53 
 11 Myslivecek, Lauren        FR MSUM                            1:50.86 

Event 19  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 MN State Moorhead  'A'                                      8:42.75   32 
     1) Diiro, Katie SO                 2) Smith, Betsy SR 
     3) Nace, Jenna FR                  4) Erickson, Melissa JR 
  2 Concordia College  'A'                                      8:43.82   26 
     1) Hendrickson, Cami               2) Brown, Shannon 
     3) Hemstad, Jana                   4) Lee, Katie 
  3 MN State Moorhead  'B'                                      8:57.26   24 
     1) Moe, Lindsey                    2) Dokkebakken, Cindy SO 
     3) Lauderbaugh, Danielle FR        4) Carlson, Julie FR 
  4 MN State Moorhead  'C'                                      9:27.11   22 
     1) Girard, Sarah FR                2) Carpenter, Jessica SO 
     3) Branham, Jessica FR             4) Johnson, Courtney FR 
  5 University of Minnesota-Morris  'A'                         9:44.74   20 
     1) Moe, Robin                      2) Ertl, Kristine 
     3) McLennen, Megan                 4) Beyer, Kate 
  6 Concordia College  'B'                                      9:52.20   18 
     1) Gruys, Latoya                   2) Ree, Dani 
     3) Nasset, Marlee                  4) Stevens, Hannah 
  7 MN State Moorhead  'D'                                    x10:07.06 
     1) Andersen, Gretchen FR           2) Zak, Heidi FR 
     3) Besemer, Calliegh JR            4) Skolness, Sarah SO 

Event 20  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 MN State Moorhead  'A'                                      3:55.59   32 
     1) Diiro, Katie SO                 2) Bateman, Amanda FR 
     3) Nace, Jenna FR                  4) Johnson, Crysta FR 
  2 Concordia College  'A'                                      3:57.17   26 
     1) Lee, Katie                      2) Johnson, Megan 
     3) Hemstad, Jana                   4) Hendrickson, Cami 
  3 MN State Moorhead  'B'                                      4:02.94   24 
     1) Carlson, Julie FR               2) Dokkebakken, Cindy SO 
     3) Smith, Betsy SR                 4) Zieske, Lynne FR 
  4 MN State Moorhead  'C'                                      4:12.05   22 
     1) Moe, Lindsey                    2) Johnson, Courtney FR 
     3) Girard, Sarah FR                4) Lauderbaugh, Danielle FR 
  5 Concordia College  'B'                                      4:22.22   20 
     1) Gruys, Latoya                   2) Stevens, Hannah 
     3) Nasset, Marlee                  4) Lowe, Allison 
  6 MN State Moorhead  'E'                                     x4:28.60 
     1) Besemer, Calliegh JR            2) Pahlen, Amy FR 
     3) Thielen, Melanie FR             4) Klindworth, Sarah FR 
  7 University of Minnesota-Morris  'A'                         4:30.16   18 
     1) Luecke, Jamie                   2) Sundby, Anne 
     3) Beyer, Kate                     4) Moe, Robin 
  8 University of Minnesota-Morris  'B'                         4:39.55   14 
     1) Henessey, Rebecca               2) Throngard, Naomi 
     3) Hutchens, Chandra               4) McLennen, Megan 
  9 Concordia College  'C'                                      4:41.93   10 
     1) Moss, Adrienne                  2) Hintermeyer, Amy 
     3) Shirley, Joanna                 4) Wynia, Krista 
 10 MN State Moorhead  'D'                                     x5:38.82 
     1) Carpenter, Jessica SO           2) Branham, Jessica FR 
     3) Skolness, Sarah SO              4) Zak, Heidi FR 
 

Click to See larger Image of Pool
Swim & Dive Links
Facilities
Help Us Recruit
Team History
MIAC Swimming
2004-05 MIAC Preview
MIAC Weather Page
MIAC Record Book
Cobber Quick Facts
College Swimming
Harvard Swim Links
U.S. Swimming
Swimmers World Search
NCAA Home
About CC

MIAC Swimming Homepages
Carleton
Concordia
Gustavus
Hamline
Macalester
St. Ben's
St. Kate's
St. Mary's
St. Olaf
St. Thomas


 
To subscribe to the Cobber Athletic E-Mail Newsletter, featuring regular updates on Concordia athletics, simply click on the address below and type "Subscribe Cobbers" as your subject.
sid@cord.edu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
The Concordia sports pages are maintained by the Sports Information Office. We welcome your comments and hope you enjoy the information provided here. Please send comments about the athletic website to: sid@cord.edu