Swimming & Diving Menu: 2004-05 News - Swim & Dive Home Page - '04-05 Schedule/Results - Roster - Records - Coaching Staff - '03-04 News
2004-05 Meet Recaps
Meet 2: Home Dual vs. Gustavus - November 6, 3:00pm
 Action Pictures - Meet Recap - Meet Results
Gustavus Dual Meet Action Pictures
(Click on picture to see larger image)
Gustavus Dual Meet Recap

Cobbers Dive Into Home Season by Swimming Against 2003-04 MIAC Champ Gustavus.
MOORHEAD-- Concordia opened their 2004-05 home schedule by hosting defending MIAC champion Gustavus. The Cobbers stayed close through the early part of the meet, but the Gusties proved to be too much and came away with a 158-127 victory.

The Cobber diving crew provided early points for Concordia. Annie Cullen (Jr., Moorhead, Minn.) and Chelsie Givan (Richmond, Minn./Cold Spring Rocori HS) were the top divers in the two diving events. Givan finished with 118.80 points in the first event and 120.90 in the second portion. Cullen started with 102.20 and then posted a 138.15 in the second half. Cullen is is looking to pick up where she left off last season when she finished sixth in the 1-meter competition at the MIAC championship meet.

Junior Shannon Brown (Missoula, Mont./Hellgate HS) and freshman Cami Hendrickson (Thief River Falls, Minn./Lincoln HS) were the top Cobber swimmers in the meet. Brown was nipped at the wall for second place in the 100-yard breaststroke. She finished third in a time of 1:16.48. She was also fifth in the 200-yard breaststroke in a time of 2:47.59. Both times are faster than her first meet of last year. 

Hendrickson finished third in the 50-yard freestyle. Her time of 26.20 is .39 seconds faster than last year's team MVP, Angela Renner, time in the same event in the first home meet of last season. Hendrickson also placed second in the 100-yard freestyle in a time of 57.25. That time is .47 seconds faster then Renner swam last year and is less than a second off the school record.

Concordia will participate in the South Dakota State Invitational on Saturday, November 13 at 11:00am. The next home meet for the Cobbers is on November 20 when they face St. Ben's in a dual meet at 1:00pm. 
 

Gustavus Dual Results

Final Team Scores:
Gustavus - 158
Concordia - 127



Final Event  Results:
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Chelsie Givan                Cobbers                         118.80    9 
  2 Jen Ofsdahl                  Cobbers                         108.05    4 
  3 Anne Cullen                  Cobbers                         102.20    3 
  4 Carrie Williamson            GAC                              90.05    2 
  5 Becky Andert                 GAC                              89.30    1 
  6 Jennifer Lowrey              Cobbers                         x78.45 
  7 Sally Peterson               GAC                              78.05 
  8 Nichole Eslinger             Cobbers                         x76.50 
  9 Jessica Pecarina             Cobbers                         x69.55 
 10 Rebecca Moll                 Cobbers                         x59.90 

Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus Adolphus  'A'                                      1:53.65   11 
     1) Laurie Decknatel                2) Eva Miller 
     3) Yoshi Ludwig                    4) Beth DeLaRosby 
  2 Gustavus Adolphus  'B'                                      1:59.88    4 
     1) Katie Garvey                    2) Sara Pfau 
     3) Alecia Gooch                    4) Laura Watkins 
  3 Concordia Cobbers  'A'                                      2:02.22    2 
     1) Tiffany Klang                   2) Shannon Brown 
     3) Dani Ree                        4) Cami Hendrickson 
  4 Gustavus Adolphus  'C'                                     x2:03.16 
     1) Katie Haynes                    2) Molly Wedin 
     3) Meg Chida                       4) Kari Reed 
  5 Gustavus Adolphus  'D'                                     x2:05.71 
     1) Karin Gustafson                 2) Natasha Eid 
     3) Allyson Sheldrew                4) Katie Leaf 
  6 Gustavus Adolphus  'E'                                     x2:12.89 
     1) Alyssa Tjossas                  2) Kirsten Hubert 
     3) Ellen Bergman                   4) Sarah Zierke 
  7 Concordia Cobbers  'B'                                      2:15.59 
     1) Hannah Stevens                  2) Adrienne Moss 
     3) Allison Lowe                    4) Tonya Mulvaney 
  8 Concordia Cobbers  'C'                                     x2:25.65 
     1) Amy Hintermeyer                 2) Marlee Nasset 
     3) Joanna Shirley                  4) Krista Wynia 

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin Davis                 GAC                           11:32.62    9 
  2 Angie Miller                 GAC                           11:59.96    4 
  3 Jana Hemstad                 Cobbers                       12:25.11    3 

Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Katie Garvey                 GAC                            2:03.38    9 
  2 Kari Reed                    GAC                            2:07.11    4 
  3 Beth Hartman                 GAC                            2:10.17    3 
  4 Katie Lee                    Cobbers                        2:13.02    2 
  5 Megan Johnson                Cobbers                        2:13.95    1 
  6 Latoya Gruys                 Cobbers                        2:17.58 

Event 5  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Sara Pfau                    GAC                            1:03.55    9 
  2 Katie Haynes                 GAC                            1:04.22    4 
  3 Laura Watkins                GAC                            1:06.96    3 
  4 Laurie Decknatel             GAC                           x1:08.14 
  5 Sam Pugh                     GAC                           x1:10.03 
  6 Alecia Gooch                 GAC                           x1:11.01 
  7 Tiffany Klang                Cobbers                        1:11.86    2 
  8 Dani Ree                     Cobbers                        1:12.68    1 
  9 Allyson Sheldrew             GAC                           x1:12.78 
 10 Amy Hintermeyer              Cobbers                        1:17.39 
 11 Hannah Stevens               Cobbers                       x1:20.45 
 12 Joanna Shirley               Cobbers                       x1:31.98 

Event 6  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Natasha Eid                  GAC                            1:15.83    9 
  2 Molly Wedin                  GAC                            1:16.05    4 
  3 Shannon Brown                Cobbers                        1:16.48    3 
  4 Sunny Sonnabend              GAC                            1:17.84    2 
  5 Kirsten Hubert               GAC                           x1:21.31 
  6 Sarah Zierke                 GAC                           x1:22.50 
  7 Karin Gustafson              GAC                           x1:23.39 
  8 Heidi Johnson                GAC                           x1:23.42 
  9 Tonya Mulvaney               Cobbers                        1:24.45    1 
 10 Molly Tjossas                GAC                           x1:25.07 
 11 Adrienne Moss                Cobbers                        1:26.11 

Event 7  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Yoshi Ludwig                 GAC                            2:24.26    9 
  2 Maggie Luke                  GAC                            2:28.94    4 
  3 Meg Chida                    GAC                            2:32.64    3 
  4 Megan Johnson                Cobbers                        2:34.57    2 
 -- Allison Lowe                 Cobbers                             DQ 

Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Beth DeLaRosby               GAC                              24.63    9 
  2 Eva Miller                   GAC                              26.06    4 
  3 Cami Hendrickson             Cobbers                          26.20    3 
  4 Laura Watkins                GAC                              26.40    2 
  5 Laurie Decknatel             GAC                             x26.88 
  6 Beth Hartman                 GAC                             x27.26 
  7 Shannon Brown                Cobbers                          27.48    1 
  8 Katie Lee                    Cobbers                          27.50 
  9 Sam Pugh                     GAC                             x28.01 
 10 Katie Leaf                   GAC                             x28.08 
 11 Alyssa Tjossas               GAC                             x29.07 
 12 Marlee Nasset                Cobbers                         x29.58 
 13 Latoya Gruys                 Cobbers                         x29.68 
 14 Ellen Bergman                GAC                             x30.03 
 15 Tiffany Klang                Cobbers                         x30.11 
 16 Nissa Hannemann              GAC                             x32.13 
 17 Joanna Shirley               Cobbers                         x34.35 

Event 9  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Anne Cullen                  Cobbers                         138.15    9 
  2 Chelsie Givan                Cobbers                         120.90    4 
  3 Nichole Eslinger             Cobbers                         110.90    3 
  4 Jennifer Lowrey              Cobbers                        x107.30 
  5 Jen Ofsdahl                  Cobbers                         x98.25 
  6 Becky Andert                 GAC                              95.40    2 
  7 Jessica Pecarina             Cobbers                         x86.20 
  8 Carrie Williamson            GAC                              77.85    1 
  9 Kendra Gauffin               Cobbers                         x71.60 
 10 Sally Peterson               GAC                              64.25 

Event 10  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Beth DeLaRosby               GAC                              55.69    9 
  2 Cami Hendrickson             Cobbers                          57.25    4 
  3 Kari Reed                    GAC                              58.00    3 
  4 Beth Hartman                 GAC                            1:00.58    2 
  5 Allison Lowe                 Cobbers                        1:02.13    1 
  6 Alyssa Tjossas               GAC                           x1:02.62 
  7 Sarah Zierke                 GAC                           x1:02.83 
  8 Katie Leaf                   GAC                           x1:03.30 
  9 Marlee Nasset                Cobbers                        1:07.76 
 10 Amy Hintermeyer              Cobbers                       x1:09.07 
 11 Nissa Hannemann              GAC                           x1:12.87 
 12 Krista Wynia                 Cobbers                       x1:21.12 

Event 11  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Katie Haynes                 GAC                            2:18.50    9 
  2 Sara Pfau                    GAC                            2:22.30    4 
  3 Karin Gustafson              GAC                            2:30.51    3 
  4 Jana Hemstad                 Cobbers                        2:32.87    2 
  5 Tiffany Klang                Cobbers                        2:39.46    1 
  6 Hannah Stevens               Cobbers                        2:52.21 

Event 12  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Eva Miller                   GAC                            2:32.65    9 
  2 Natasha Eid                  GAC                            2:43.38    4 
  3 Sunny Sonnabend              GAC                            2:46.67    3 
  4 Molly Wedin                  GAC                           x2:47.09 
  5 Shannon Brown                Cobbers                        2:47.59    2 
  6 Kirsten Hubert               GAC                           x3:01.37 
  7 Heidi Johnson                GAC                           x3:03.81 
  8 Molly Tjossas                GAC                           x3:06.66 
  9 Adrienne Moss                Cobbers                        3:14.03    1 

Event 13  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Katie Lee                    Cobbers                        6:06.74    9 
  2 Latoya Gruys                 Cobbers                        6:12.13    4 
  3 Tonya Mulvaney               Cobbers                        6:32.82    3 
 -- Larkin Davis                 GAC                           X5:37.51 
 -- Maggie Luke                  GAC                           X5:49.68 
 -- Angie Miller                 GAC                           X5:59.54 

Event 14  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Megan Johnson                Cobbers                        1:07.96    9 
  2 Dani Ree                     Cobbers                        1:08.21    4 
  3 Allison Lowe                 Cobbers                        1:13.06    3 
 -- Katie Garvey                 GAC                           X1:03.49 
 -- Yoshi Ludwig                 GAC                           X1:04.68 
 -- Meg Chida                    GAC                           X1:05.49 
 -- Alecia Gooch                 GAC                           X1:06.56 
 -- Sam Pugh                     GAC                           X1:12.92 
 -- Allyson Sheldrew             GAC                           X1:15.93 
 -- Ellen Bergman                GAC                           X1:16.93 

Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Cami Hendrickson             Cobbers                        2:29.15    9 
  2 Dani Ree                     Cobbers                        2:41.22    4 
  3 Marlee Nasset                Cobbers                        2:53.12    3 
 -- Sara Pfau                    GAC                           X2:20.59 
 -- Larkin Davis                 GAC                           X2:24.90 
 -- Yoshi Ludwig                 GAC                           X2:25.15 
 -- Katie Garvey                 GAC                           X2:26.36 
 -- Meg Chida                    GAC                           X2:28.84 
 -- Alecia Gooch                 GAC                           X2:31.53 
 -- Molly Wedin                  GAC                           X2:32.38 
 -- Sarah Zierke                 GAC                           X2:33.18 
 -- Laurie Decknatel             GAC                           X2:36.17 
 -- Natasha Eid                  GAC                           X2:40.36 
 -- Alyssa Tjossas               GAC                           X2:40.39 

Event 16  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Concordia Cobbers  'A'                                      1:53.31   11 
     1) Jana Hemstad                    2) Megan Johnson 
     3) Latoya Gruys                    4) Katie Lee 
  2 Concordia Cobbers  'B'                                      2:02.41    4 
     1) Hannah Stevens                  2) Amy Hintermeyer 
     3) Adrienne Moss                   4) Tonya Mulvaney 
  3 Concordia Cobbers  'C'                                     x2:07.47 
  4 Concordia Cobbers  'D'                                     x2:24.87 
 -- Gustavus Adolphus  'A'                                     X1:41.89 
     1) Eva Miller                      2) Kari Reed 
     3) Laura Watkins                   4) Beth DeLaRosby 
 -- Gustavus Adolphus  'B'                                     X1:48.84 
     1) Karin Gustafson                 2) Katie Haynes 
     3) Beth Hartman                    4) Katie Leaf 
 -- Gustavus Adolphus  'C'                                     X1:54.68 
     1) Maggie Luke                     2) Sam Pugh 
     3) Ellen Bergman                   4) Allyson Sheldrew 
 -- Gustavus Adolphus  'D'                                     X2:04.43 
     1) Sunny Sonnabend                 2) Nissa Hannemann 
     3) Heidi Johnson                   4) Molly Tjossas 
 

 

Click to See larger Image of Pool
Swim & Dive Links
Facilities
Help Us Recruit
Team History
MIAC Swimming
2004-05 MIAC Preview
MIAC Weather Page
MIAC Record Book
Cobber Quick Facts
College Swimming
Harvard Swim Links
U.S. Swimming
Swimmers World Search
NCAA Home
About CC

MIAC Swimming Homepages
Carleton
Concordia
Gustavus
Hamline
Macalester
St. Ben's
St. Kate's
St. Mary's
St. Olaf
St. Thomas


 
To subscribe to the Cobber Athletic E-Mail Newsletter, featuring regular updates on Concordia athletics, simply click on the address below and type "Subscribe Cobbers" as your subject.
sid@cord.edu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
The Concordia sports pages are maintained by the Sports Information Office. We welcome your comments and hope you enjoy the information provided here. Please send comments about the athletic website to: sid@cord.edu