Cobber Twilight

Concordia College-Moorhead, MN

April 19, 2005

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for Women



100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

100 Meter Round 1, Heat 1 1 Danny Lawson, Jamestown 11.51q 2 Tijani Abdur-Rahman, Und 11.56q 3 Jay Shook, Ndsu 11.63q 4 Mike Fragodt, Um-Morris 11.81q 5 Brad Elliott, Jamestown 11.88q Round 1, Heat 2 1 Matt Knutson, Jamestown 12.04q 2 Adam Bertek, Concordia 12.36q 3 Aaron Hartman, Jamestown 12.43q 4 Alex Brandt, Concordia 12.58 5 Andrei Stratulat, Concordia 13.19 Final 1 Danny Lawson, Jamestown 11.31 2 Tijani Abdur-Rahman, Und 11.33 3 Jay Shook, Ndsu 11.43 4 Mike Fragodt, Um-Morris 11.55 5 Brad Elliott, Jamestown 11.68 6 Matt Knutson, Jamestown 11.73 7 Aaron Hartman, Jamestown 12.10 8 Adam Bertek, Concordia 12.18
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

110 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Nate Schmidt, Team Nodak 15.51q 2 Micah Arnold, Team Nodak 15.86q 3 Tyler Stoltz, Und 15.87q 4 Brandon Yates, Und 16.04q Round 1, Heat 2 1 Jake Morrison, Jamestown 16.23q 2 Daniel Fetzer, Msu-Moorhead 16.41q 3 Chris Massey, Jamestown 16.81q 4 Patrick Delmore, Und 17.83q Final 1 Micah Arnold, Team Nodak 15.10 2 Nate Schmidt, Team Nodak 15.22 3 Brandon Yates, Und 15.65 4 Tyler Stoltz, Und 15.89 5 Daniel Fetzer, Msu-Moorhead 16.47 6 Patrick Delmore, Und 17.74 7 Jake Morrison, Jamestown 18.30
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

200 Meter 1 Micah Arnold, Team Nodak 22.13 2 Nate Schmidt, Team Nodak 22.21 3 Stephen Strait, Jamestown 22.68 4 Jake Morrison, Jamestown 23.14 5 Tijani Abdur-Rahman, Und 23.16 6 Greg Moss, Concordia 23.23 7 Justin LeBlanc, Ndsu 23.31 8 Matt Knutson, Jamestown 23.34 9 Brad Elliott, Jamestown 23.50 10 Jay Shook, Ndsu 23.51 11 Mike Fragodt, Um-Morris 23.61 12 Adam Bertek, Concordia 24.50 13 Aaron Hartman, Jamestown 24.67 14 Alex Brandt, Concordia 25.19 15 Andrei Stratulat, Concordia 27.72 16 Zac Lewis, Concordia 29.73
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

400 Meter 1 Scott Hargens, Jamestown 50.86 H1 2 Joe Makoutz, Jamestown 51.89 H1 3 Sean Iverson, Jamestown 51.94 H1 4 Phil Nisbett, Jamestown 52.08 H1 5 Mike Shonblom, Msu-Moorhead 52.58 H1 6 Chris Makoutz, Jamestown 52.73 H1 7 Jay Prince, Concordia 53.00 H2 8 Justin Shobe, Concordia 53.10 H2 9 Dave Pettit, Concordia 53.29 H2 10 Alonzo Jalan, Concordia 54.07 H2 11 Dustin Blum, Concordia 55.04 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

400 Meter Hurdles 1 Zach Green, Und 56.84 2 Brandon Yates, Und 56.94
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

800 Meter 1 Matt Gerszewski, Und 1:54.94 H1 2 Ryun Hess, Jamestown 1:55.74 H1 3 Dane Morland, Msu-Moorhead 1:56.09 H1 4 Ben Nylander, Concordia 1:57.34 H1 5 Curtis Suver, Jamestown 1:57.68 H1 6 Matt Sailer, Und 1:57.89 H1 7 Nick Myran, Concordia 1:58.24 H1 8 Steve Solum, Msu-Moorhead 1:58.99 H1 9 Chris Massey, Jamestown 1:59.76 H1 10 Kris Langlie, Ndsu 2:00.66 H1 11 Joe Lynch, Msu-Moorhead 2:00.99 H2 12 Brent Keigley, Und 2:01.27 H2 13 Tom Smith, Unat 2:02.89 H2 14 Skip Gilson, Und 2:03.02 H2 15 Rocky Jantzen, Concordia 2:03.59 H2 16 Brian Fransen, Und 2:06.53 H2 17 Kyle Schwartz, Um-Morris 2:06.93 H2 18 Scott Dinsen, Concordia 2:18.12 H2 19 Tony Krueger, Um-Morris 2:24.58 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

1500 Meter 1 Allen Wood, Jamestown 4:09.19 2 Skip Gilson, Und 4:14.81 3 Richie Spitsberg, Und 4:16.65 4 John Wallace, Jamestown 4:16.71 5 Kyle Schwartz, Um-Morris 4:18.52 6 Wes Holtman, Msu-Moorhead 4:20.53 7 Nate Fiala, Und 4:22.87 8 Nathan Lodermeier, Concordia 4:33.60 9 Chris Erickson, Concordia 4:34.97 10 Zach Essler, Jamestown 4:39.85 11 Tim Nesheim, Msu-Moorhead 4:41.00 12 Tony Krueger, Um-Morris 4:42.90 Eric Jaworski, Unat DNF
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

3000 Steeplechase 1 Leighton Ruess, Msu-Moorhead 10:43.21 2 Brandon Beaudry, Msu-Moorhead 10:56.51
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

5000 Meter
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

4x100 Meter Relay 1 Concordia 4x1, Concordia 45.89 2 Msum 4x1, Msu-Moorhead 46.12
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

4x400 Meter Relay 1 Jamestown 4x4a, Jamestown 3:23.09 2 Und 4x4, Und 3:23.14 3 Jamestown 4x4b, Jamestown 3:28.06 4 Msum 4x4a, Msu-Moorhead 3:31.75 5 Jamestown 4x4c, Jamestown 3:38.52 6 Msum 4x4b, Msu-Moorhead 3:42.36
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Long Jump 1 Danny Lawson, Jamestown 22-5 (6.83m) 2 Nick Tews, Jamestown 21-9 (6.63m) 3 Dave Josephson, Und 21-2 1/2 (6.46m) 4 Dave Pettit, Concordia 18-8 1/2 (5.70m) 5 Andy Peterson, Um-Morris 14-3 (4.34m) Zac Lewis, Concordia ND
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Triple Jump 1 Dave Rygh, Und 43-5 1/4 (13.24m) 2 Matt Stockert, Ndsu 43-3 3/4 (13.20m) 3 Nick Tews, Jamestown 42-10 1/4 (13.06m) 4 Dave Josephson, Und 40-0 3/4 (12.21m) 5 Alex Brandt, Concordia 37-10 3/4 (11.55m) 6 Andy Peterson, Um-Morris 31-4 1/2 (9.56m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

High Jump 1 Spencer Kubat, Jamestown 6-7 (2.01m) 2 Dave Pettit, Concordia 6-2 (1.88m) 3 Matt Thunder, Ndsu 6-2 (1.88m) 4 Jamie Finch, Ndsu 6-0 (1.83m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Pole Vault 1 Marc Steckler, Ndsu 16-0 3/4 (4.90m) 2 Clark Carlson, Und 15-8 1/4 (4.78m) 3 Kyle Herman, Ndsu 15-1 (4.60m) 3 Nate Schmidt, Team Nodak 15-1 (4.60m) 5 Derik Brugger, Msu-Moorhead 14-6 (4.42m) 5 Tony Halland, Ndsu 14-6 (4.42m) 7 Brandon Madery, Msu-Moorhead 14-0 (4.27m) 7 Shawn Paschke, Unat 14-0 (4.27m) 9 Andrew Helm, Jamestown 13-6 1/4 (4.12m) 10 Jeremy Stranko, Msu-Moorhead 13-0 1/4 (3.97m) 10 Dennis Kline, Concordia 13-0 1/4 (3.97m) 12 Daniel Sundeen, Msu-Moorhead 12-0 (3.66m) Rocky Jantzen, Concordia NH Matt Jahnke, Msu-Moorhead NH
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Shot Put 1 Jordon Nissen, Jamestown 44-0 (13.41m) 2 Porfirio Gonzalez, Jamestown 43-4 1/4 (13.21m) 3 William Duppler, Concordia 40-1 1/4 (12.22m) 4 Dan Schik, Msu-Moorhead 39-5 (12.01m) 5 Joey Twigg, Concordia 38-10 1/2 (11.85m) 6 Tyler Pfennig, Jamestown 38-2 3/4 (11.65m) 7 Daniel Sundeen, Msu-Moorhead 23-11 1/2 (7.30m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Discus 1 Ross Kramer, Ndsu 157-3 (47.94m) 2 Rob Mamula, Ndsu 150-3 (45.79m) 3 Scott Wavrin, Unat 147-6 (44.95m) 4 Drew Thomas, Und 147-4 (44.92m) 5 James Delmedico, Ndsu 145-10 (44.46m) 6 Nate Schmidt, Team Nodak 142-5 (43.42m) 7 Dan Schik, Msu-Moorhead 141-1 (43.01m) 8 Jordon Nissen, Jamestown 138-11 (42.35m) 9 Erik Moe, Und 135-9 (41.38m) 10 Josh Haugan, Und 134-8 (41.06m) 11 Tyler Pfennig, Jamestown 132-5 (40.36m) 12 Ben Holm, Unat 129-6 (39.48m) 13 Jon Carlson, Jamestown 127-7 (38.88m) 14 Ben Dietz, Jamestown 118-1 (36.00m) 15 Alonzo Jalan, Concordia 115-1 (35.07m) 16 Justin Baker, Jamestown 114-8 (34.96m) 17 Dany Ledda, Jamestown 108-8 (33.13m) 18 William Duppler, Concordia 107-3 (32.69m) Joey Twigg, Concordia ND
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Hammer Round 1, Flight 1 1 William Duppler, Concordia 132-8 (40.43m)q 2 Dany Ledda, Jamestown 132-1 (40.27m)q 3 Dan Schik, Msu-Moorhead 126-7 (38.59m) 4 Matthew Haugen, Jamestown 125-3 (38.18m) 5 Matt Fick, Und 124-3 (37.88m) 6 Tyler Pfennig, Jamestown 95-9 (29.19m) Round 1, Flight 2 1 John Christensen, Ndsu 189-3 (57.69m)q 2 Josh Haugan, Und 172-10 (52.69m)q 3 Ross Kramer, Ndsu 172-1 (52.45m)q 4 Porfirio Gonzalez, Jamestown 161-3 (49.14m)q 5 James Delmedico, Ndsu 149-9 (45.65m)q 6 Gary Quam, Concordia 146-9 (44.74m)q 7 Dennis Kline, Concordia 144-10 (44.14m)q Final 1 John Christensen, Ndsu 189-5 (57.73m) 2 Josh Haugan, Und 172-10 (52.69m) 3 Ross Kramer, Ndsu 172-1 (52.45m) 4 Porfirio Gonzalez, Jamestown 161-3 (49.14m) 5 James Delmedico, Ndsu 159-9 (48.70m) 6 Gary Quam, Concordia 146-9 (44.74m) 7 Dennis Kline, Concordia 144-10 (44.14m) 8 William Duppler, Concordia 132-8 (40.43m) 9 Dany Ledda, Jamestown 132-1 (40.27m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Javelin 1 Tyler Stoltz, Und 198-6 (60.51m) 2 Matt Fick, Und 187-2 (57.05m) 3 Matt Litzinger, Und 185-10 (56.65m) 4 Kyle Richardson, Unat 179-10 (54.82m) 5 Andrew Mauch, Ndsu 176-0 (53.65m) 6 Matthew Haugen, Jamestown 168-4 (51.32m) 7 Patrick Delmore, Und 158-2 (48.21m) 8 Jason Bauer, Jamestown 152-1 (46.37m) 9 Walter Eldridge, Jamestown 143-10 (43.85m) 10 Derek Farwell, Msu-Moorhead 138-5 (42.18m) 11 Justin Baker, Jamestown 131-11 (40.20m) 12 Nick Janssen, Msu-Moorhead 121-6 (37.04m)
Results also available for Women. Return to home page.