| Cobber Home | Help Us Recruit |
Cobber Football
| News | Schedule/Results | Roster | Stats | MIAC Race - Scores | FB Home | Coaches | 2002 | 2004 |

2003 Concordia Football Rosters
By Number | Numerical | Upperclassmen | Frosh | Travel | JV | View Player Pages |
Alpha  | Alphabetical | Seniors | Juniors | Sophomores | Freshmen | All-Upperclassmen | Framed List |
Starters | 1st Team Off | 1st Team Def | Kicking Team | 2nd Team Off | 2nd Team Def |
Geography:Minnesota | North Dakota | Montana | Fargo-Moorhead | Other States |
Position (not depth):QBs | RBs | Rec'vrs | O-Line | D-Line | LBs | CBs | SFs | K/Ps |
Other: | Capt'ns | Ret. Starters | First Year Transfers | All-Offense | All Defense |
More Directories | Majors/Minors | By Majors | High School Coaches Phone & E-mail |

FBRoster-Numerical
No Name Pos Gr Ht Wt H'town St HS
01 Tyler Anderson RB So. 5-10 180 Buffalo MN Buffalo
02 Adam Westby DE Fr. 6-2 215 Spicer MN New London-Spicer
03 Kyle Halliday SS Jr. 5-11 180 Willmar MN Willmar
03* Isaak Brott DB Fr. 5-10 155 Deer Lodge MT Powell County
04 Josh Vickerman CB Sr. 6-0 180 Alexandria MN Jefferson
04* Nathan Heigaard RB Fr. 5-11 190 Park River ND Park River
05 Kyle Larson WR So. 5-10 175 Breckenridge MN Breckenridge
06 Robert Clark RB Sr. 5-9 195 Seeley Lake MT Seeley-Swan
06* Peter Lien QB Fr. 6-1 160 Duluth MN Marshall
07 Andrew Passanante WR Jr. 6-3 195 Hawley MN Hawley
08 Chris Jepson WR Jr. 6-3 205 Granite Falls MN Yellow Medicine East
08* Mike Wolfe CB Fr. 5-11 180 Fargo ND Shanley
09 Jordan Talge CB Jr. 5-11 180 Moorhead MN Moorhead
09* Reed Stock FS Fr. 5-11 160 Fargo ND South
10 Ryan Hebrink QB Sr. 6-3 210 Sacred Heart MN BDRSH
10* Seth Meier WR Fr. 5-11 150 Wadena MN Wadena-Deer Creek
11 Derek Fischer LB Sr. 5-10 205 Olivia MN BOLD
11* Chris Klabo QB Fr. 6-0 190 Brainerd MN Brainerd
12 Jacob Odermann QB So. 6-1 205 Belfield ND Dickinson Trinity
12* Mike Peyerl DE Fr. 6-2 200 Henning MN Henning
13 Eric Rodel QB Fr. 6-2 200 Bird Island MN BOLD
14 Dan Witschen FB So. 5-7 170 Roseville MN Roseville Area
15 Chad Moldenhauer LB Jr. 5-11 205 Bismarck ND Century
16 Doug Runke LB Jr. 6-2 220 Willmar MN Willmar
16* Lucas Schaible FB Fr. 5-10 200 Warroad MN Warroad
17 Brandon Barker FB Jr. 6-2 195 Wheaton MN Wheaton
17* Adam Peterson DE Fr. 6-1 210 Alexandria MN Jefferson
18 Brian Schumacher QB So. 6-3 200 Thompson ND Thompson
19 Tanner Radermacher FS So. 6-2 185 Bellingham MN Ortonville
20 Chad Worthington WR Sr. 5-9 170 Bozeman MT Belgrade
20* Mitch Gabrielson CB Fr. 5-10 170 Fergus Falls MN Fergus Falls
21 Lyle Richard RB Sr. 5-8 200 Belfield ND Belfield
21* Brandon Mensink LB Fr. 6-0 210 Granite Falls MN Granite Falls
22 Kevin Williamson RB Fr. 5-11 210 Britton SD Britton-Heck
23 Ben Thoreson RB Fr. 6-1 205 Moorhead MN Moorhead
24 Ross Hebrink LB So. 6-1 205 Sacred Heart MN Renville County West
24* Scott Masten DE Fr. 5-11 215 Fergus Falls MN Fergus Falls
25 Lucas Draxten K/P Jr. 6-5 185 Fergus Falls MN Fergus Falls
25* Ryan Wordelman WR Fr. 6-3 200 Red Wing MN Red Wing
26 Ryan Emter FS Fr. 6-1 170 Miltona MN Jefferson (Alexandria)
27 Travis Christensen RB Jr. 6-0 210 Battle Lake MN Battle Lake
27* Joe Mitchell FB Fr. 5-9 210 Hendrum MN Norman County West
28 Paul Nelson RB So. 5-10 205 Ada MN Ada Borup
28* Tyler Frisk CB Fr. 5-11 170 Motley MN Staples-Motley
29 Eric Svobodny CB So. 6-0 175 Alexandria MN Jefferson
30 Jeff Stromswold FS So. 5-10 185 Appleton MN Lac Qui Parle Valley
31 Kade Birkeland LB Sr. 6-0 225 Fort Benton MT Ft. Benton
32 Mark Halley LB So. 6-0 225 Mentor MN Fertile Beltrami
33 Andy Bohnsack SS So. 6-0 170 Cokato MN Dassel-Cokato
34 Jeremy Hinderks FB Sr. 6-2 250 Renville MN BDRSH
34* Brian Knoblauch DB Fr. 5-11 160 St. Cloud MN Cathedral
35 Tim Serviss RB Fr. 5-7 160 Detroit Lakes MN Detroit Lakes
36 Mark Eaton SS So. 5-10 175 Fargo ND Shanley
37 Matthew Eaton SS So. 5-10 180 Fargo ND Shanley
38 Brian Halverson K So. 6-1 170 Fargo ND North
38* Ed Perrault LB Fr. 5-10 185 Mahnomen MN Mahnomen
39 Dain Kalkbrenner LB Fr. 6-0 215 Atwater MN ACGC
40 Todd Hann LB Sr. 6-0 220 Crookston MN Crookston
40* David Ahmed DB Fr. 6-0 170 Conrad MT Conrad
41 Ben Aakre CB So. 5-10 170 Underwood MN Underwood
42 Nick Ellenson CB So. 5-10 180 Henning MN Henning
43 Josh Dietz LB Jr. 6-1 215 Glencoe MN Glencoe-Silver Lake
43* Cole Hraban LB Fr. 6-2 195 Orr MN Orr
44 Lee Rahrlien SS So. 5-11 175 Graceville MN C-G-B
45 Brandon Fidler RB So. 6-1 210 Appleton MN Lac qui Parle Valley
46 Ed Oehlers FB Jr. 5-11 215 North Branch MN North Branch
46* Grant Israelson LB Fr. 5-10 185 Wolverton MN Breckenridge
47 Eric Preszler SS Jr. 6-2 200 Worthington MN Worthington
47* Kris Lindberg LB Fr. 6-2 200 Pelican Rapids MN Pelican Rapids
48 Matt Kleber LB So. 5-10 180 Moorhead MN Moorhead
49 Jeff Jungers K/P So. 5-11 170 Richfield MN Richfield
50 Jason Kelly C Jr. 5-10 260 Fargo ND Shanley
50* Tim Fournier LB Fr. 5-10 205 Deerwood MN Crosby-Ironton
51 Fred Weiss LB Fr. 5-10 190 Baxter MN Brainerd
52 Mitch Maxwell OG Sr. 6-0 265 Marshall MN Marshall
52* Kevin Armbrust LB Fr. 5-9 185 Sauk Rapids MN Sauk Rapids
53 Walter Forney LB So. 6-0 200 Thief River Falls MN Lincoln
54 David Uselman C So. 6-2 300 Wadena MN Wadena-Deer Creek
54* Andy Vomhof LB Fr. 6-0 205 Roseville MN Concordia Academy
55 Greg Mantz DE So. 6-1 220 Mandan ND Mandan
56 Tyler Gehrking LB So. 5-10 200 Willmar MN Willmar
57 Tom Linster LB Fr. 6-2 200 Fargo ND South
58 Jeremy Christensen LB Fr. 5-10 190 Battle Lake MN Battle Lake
59 Grant Seipkes LB Fr. 6-2 185 Henning MN Henning
60 David Trembath C Fr. 5-10 245 Hastings MN Hastings
61 Peter Jacobson OL Fr. 6-3 230 Hendrum MN Norman County West
62 Justin Parks OG So. 6-0 265 Duluth MN Duluth East
63 Ryan Johnson OT So. 6-3 255 St. Cloud MN Apollo
64 Brent Mahn OG So. 6-0 195 Atwater MN ACGC
65 Todd Seelhammer OL Jr. 6-1 235 Moorhead MN Moorhead
66 Troy Seelhammer OG Jr. 6-1 245 Moorhead MN Moorhead
67 Wade Thompson OT Jr. 6-4 265 Pelican Rapids MN Pelican Rapids
68 Scott Halupczok OG Fr. 6-2 225 St. Cloud MN Cathedral
69 Eric Elsham C Fr. 6-0 260 Golden Valley MN Hopkins
70 Aaron Boyum OT Fr. 6-1 195 Battle Lake MN Battle Lake
71 Lance Mumm OG Sr. 6-0 260 Danvers MN Benson
72 Cody Sulzbach OG Fr. 6-0 190 Alexandria MN Jefferson
73 Brad Sampson OL Jr. 6-3 230 Mound MN Minnetonka
73* Ian Young OL Fr. 6-0 210 Ravenna NE Ravenna
74 Nicholas Didier OT Jr. 6-3 255 Helena MT Capital
75 Jared Olson OL Fr. 6-4 295 Barrett MN West Central Area
76 Mitch Quick DT Fr. 6-2 220 Fargo ND Oak Grove
77 Travis Gregg OL So. 6-3 230 Crookston MN Crookston
78 Nathan Myhra OT Fr. 6-5 275 Fargo ND North
79 Shawn Clemenson OT So. 6-5 225 Renville MN Renville
80 Shawn Reile WR Jr. 6-1 175 Moorhead MN Moorhead
81 Jackson Menke WR Fr. 6-1 180 Great Falls MT Great Falls
82 Chad Rogers WR Jr. 5-8 145 Butte MT Butte
82* Mike Grant WR Fr. 5-8 160 Stillwater MN Mahtomedi
83 Bryce Belseth WR So. 6-3 210 Sleepy Eye MN Sleepy Eye
84 Jordan Moen DE Jr. 6-6 250 Hendricks MN Lincoln
85 Lukas Brott WR So. 6-1 175 Deer Lodge MT Powell County
86 Daylon Faber WR Sr. 6-2 195 Alexandria MN Jefferson
86* Cole Baumgard WR Fr. 6-2 200 Rochester MN John Marshall
87 Blake Trenbeath WR So. 6-3 175 Cavalier ND Cavalier
88 Adam Dittberner WR Jr. 6-3 195 Willmar MN Willmar
89 Mike Raths WR Fr. 6-3 195 Norcross MN WCA
90 Travis Almquist DT So. 6-1 230 Fargo ND North
91 John Odermann DT So. 6-1 245 Belfield ND Dickinson Trinity
92 Brad Kingman DE Fr. 6-1 210 Blaine MN Blaine
93 Josh Nogowski DE Jr. 6-3 230 Twin Valley MN Norman County East
93* Tyler Ledyard DE Fr. 6-3 225 Duluth MN Central
94 Evan Emmerich DT Jr. 6-2 255 Princeton MN Princeton
94* Kyle Crain DL Fr. 6-1 210 Princeton MN Princeton
95 Kyle Evenski DE So. 6-1 210 Cokato MN Dassel-Cokato
96 Brody Clarke DE So. 6-4 240 Buffalo MN Buffalo
97 Andrew Campbell DT Sr. 6-4 260 Great Falls MT Great Falls
97* Taylor Johanek DE Fr. 6-2 205 St. Cloud MN St. Cloud Tech
98 Matt Martinson DT Fr. 6-1 245 Whitefish MT Whitefish
99 Adam Campbell DE Jr. 6-3 245 Woodbury MN Willmar

Cobber Coaches:
Terry Horan,  Head Coach, 3rd Year
Bob Nick,  Offensive Coordinator
Dave Klug,  Co-Defensive Coordinator
Doug Perry,  Offensive Backs
Bob Kohler,   Defensive Backs
Dan Kostich,   Offensive Line
Dale Hertel,  Offensive Backs
Scott Lucier,  Co-Defensive Coordinator, Defensive Backs, Recruiting Coordinator
Gary Haugo, Defensive Line
Bucky Burgau,  Equipment Manager
Joel Ferrie, Graduate Assistant
Adam Dwyer, Student Manager
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office sid@cord.edu